Najpiękniejsze kasety magnetofonowe. 18 ciekawych kaset z muzyką.

Najpiękniejsze kasety magnetofonowe. 18 ciekawych kaset z muzyką.
źródło zdjęcia: https://www.nme.com/blogs/nme-blogs/cassettes-resurgence-103-percent-increase-2711548

Mniej więcej od 2016 roku do mody na płyty winylowe dołączyła moda na kasety magnetofonowe. Głównie za sprawą serialu „Stranger Things”, w którym bohaterowie słuchają muzyki na kasetach i rozmawiają o składankach nagrywanych na kasety. Właśnie – kasety od zawsze były nośnikami, które łatwo można było nagrać i udekorować. Obecnie w sklepach muzycznych można dostrzec i kupić kasety o niezwykłym wyglądzie! Poniżej znajdziecie najładniejsze kasety ostatnich lat!

Najładniejsze kasety magnetofonowe

1. Alice Phoebe Lou – „Child’s Play” (2021)

alice phoebe lou kaseta

Pełna nazwa kasety: Child’s Play Red

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Kaseta z tym albumem była sprzedawana na koncertach jeszcze przed ogłoszeniem jego premiery! Miało to miejsce w listopadzie 2021 roku. Artystka ogłosiła premierę „Child’s Play” 1 grudnia 2021, a sama premiera była już następnego dnia. Magnetyzującą czerwoną kasetę „Child’s Play” idealnie współgrającą z kolorem okładki oficjalnie można było zacząć zamawiać 2 grudnia 2021 roku w oficjalnym sklepiku Alice Phoebe Lou.

2. Billie Eilish – „When We All Fall Asleep Where Do We Go?” (2019)

billie eilish kaseta
źródło zdjęcia: https://www.ebay.com/p/19037946203
billie eilish kaseta
źródło zdjęcia: https://www.ebay.com/p/19037946203

Pełna nazwa kasety: When We All Fall Asleep Where Do We Go? Glow In The Dark

Billie postąpiła bardzo pomysłowo wydając swój debiutancki album na winylach oraz na kasetach, które świecą w ciemnościach! Zarówno kaseta jak i jej pudełko błyszczą na zielono, gdy zrobi się ciemno. Ponieważ tematyką albumu „When We All Fall Asleep Where Do We Go?” są m. in. potwory spod łóżka, nocne koszmary i paraliże senne to takie kasety z pewnością robią wrażenie, gdy odtwarza się je po ciemku!

3. Birdy – „Young Heart” (2021)

birdy kaseta
źródło zdjęcia: https://shop.officialbirdy.com/gb/birdy/young-heart-exclusive-cassette/0190295079871.html

Pełna nazwa kasety: Young Heart Limited Edition Yellow

Przedostatni album Birdy można nabyć na słonecznych, otulających ciepłem niczym koc z okładki żółtych kasetach! Kolekcjonerzy kaset i winyli na pewno wiedzą, że nie każdy żółty wariant jest udany, jednak w przypadku albumu „Young Heart” nie ma czym się martwić. Kaseta jest dokładnie w takim odcieniu jak tytuł na okładce – naprawdę piękna.

4. Bjork – „Fossora” (2022)

bjork kaseta
źródło zdjęcia: https://www.vodmusic.co.uk/shop/p/bjork-fossora-limited-cassette

Pełna nazwa kasety: Fossora Turquoise Shell

Magiczny odcień turkusowego ślicznie odzwierciedla tytułową „Fossorę” (co według Bjork oznacza she who digs) oraz niezwykle współgra z magnetyzującą kreacją artystki na okładce. Całość przypomina elektryzujące niebieskością i białą poświatą grzyby czy wróżki znane nam z filmowych baśni. To naprawdę interesująca kaseta.

5. Florence + the Machine – „Dance Fever” (2022)

dance fever kaseta
źródło zdjęcia: https://shop.florenceandthemachine.net/collections/updated-homepage-music/products/dance-fever-exclusive-cassette-3

Pełna nazwa kasety: Dance Fever Limited Edition Bone #3

Piękno tej kasety polega na tym, że jest ona w kolorze kości słoniowej i zdobi ją alternatywna okładka „Heaven Is Here”. Oprócz nietuzinkowego koloru kasety uwagę przyciąga burgundowy, wiktoriański wzorek charakterystyczny dla ery Dance Fever.

Jak wskazuje nazwa to jedna z trzech limitowanych kaset, które są wciąż dostępne w oficjalnym sklepiku zespołu.

6. girl in red – „A Collection Of Every Song I’ve Ever Posted On Soundcloud” (2018)

girl in red kaseta
źródło zdjęcia: https://www.discogs.com/release/12849987-Girl-In-Red-A-Collection-Of-Every-Song-Ive-Ever-Posted-On-Soundcloud-
girl in red kaseta
źródło zdjęcia: https://www.discogs.com/release/12849987-Girl-In-Red-A-Collection-Of-Every-Song-Ive-Ever-Posted-On-Soundcloud-

Pełna nazwa kasety: A Collection Of Every Song I’ve Ever Posted On Soundcloud Limited Edition Clear With Red Glitter

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale swoje pierwsze piosenki girl in red wydawała właśnie na kasetach! Są to prawdziwe rarytasy, ponieważ niektóre z nich dostępne są na Bandcampie lub trzech rodzajach brokatowych kaset.

Do tego zestawienia wybrałam, oczywiście, przeźroczystą kasetę z czerwonym brokatem. Powstało tylko 150 kopii tej wersji. Zdobi ją okładka singla „i wanna be your girlfriend”.

7. Kraków Loves Adana – „Songs After The Blue” (2018)

kraków loves adana kaseta
źródło zdjęcia: https://krakowlovesadana.bandcamp.com/album/songs-after-the-blue

Pełna nazwa kasety: Songs After The Blue Limited Edition Baby Blue

To jedna z najbardziej jednocześnie ślicznych i limitowanych kaset na tej liście. Istnieje tylko 50 kopii „Songs After The Blue”. Nakład wyprzedał błyskawicznie.

Kaseta ta jest niesamowicie marzycielska. Jej kolor jest niebiański i ślicznie wygląda przy okładce przedstawiającą Deniz, ½ duetu Kraków Loves Adana, z głową w chmurach na tle błękitnego nieba.

8. Lala Lala – „Sleepyhead” (2019)

lala lala kaseta
źródło zdjęcia: https://lalabandlala.bandcamp.com/album/sleepyhead-2

Pełna nazwa kasety: Sleepyhead Purple

Debiutancki album Lala Lala po raz pierwszy ukazał się właśnie na kasetach. Powstało tylko 50 sztuk żółtych kaset „Sleepyhead” w  2016 roku, a w 2019 do ogólnej sprzedaży trafiły fioletowe kasety.

9. Lana Del Rey – „Norman Fucking Rockwell” (2019)

lana del rey kaseta
źródło zdjęcia: https://gripsweat.com/item/362743238952/lana-del-rey-norman-fucking-rockwell-glitter-cassette-rare-uk-only-new

Pełna nazwa kasety: Norman Fucking Rockwell Limited Edition Clear With Green Glitter

Przeźroczysta kaseta z zielonym brokatem albumu „Norman Fucking Rockwell” to najpiękniejsza kaseta, jaką kiedykolwiek można było kupić w oficjalnym sklepiku internetowym Lany Del Rey. Kasety ze zdjęciem podpisanym przez artystkę były dostępne wyłącznie dla fanów mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Zielony brokat perfekcyjnie pasuje do neonowej zielonej koszuli, którą Lana ma na sobie na okładkowym zdjęciu. Warto wspomnieć, że okładka tej kasety jest inna niż ta, którą widzimy na standardowej kasecie, płycie kompaktowej oraz winylowej, co czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową!

10.  Lunar Vacation – „Artificial Flavors” (2018)

lunar vacation kaseta
źródło zdjęcia: https://humansoundsrecords.bandcamp.com/album/artificial-flavors
lunar vacation kaseta
źródło zdjęcia: https://humansoundsrecords.bandcamp.com/album/artificial-flavors

Pełna nazwa kasety: Artificial Flavors Orange

„Artificial Flavors” to druga EPka zespołu Lunar Vacation. Powstała w limitowanym nakładzie I była dostępna do kupienia za pośrednictwem profile na Bandcampie wytwórni Human Sounds Records.

Jej pomarańczowy kolor odpowiada oczywiście pomarańczom na soczku w kartonie oraz pomarańczowym plamom z soku na okładce.

11.  Melanie Martinez – „Portals” (2023)

melanie martinez kaseta
źródło zdjęcia: https://twitter.com/CBNation_twt/status/1633657944678998017

Pełna nazwa kasety: Portals Limited Edition Coral Swirl

Koralowe kasety „Portals” były dostępne ekskluzywnie w sklepiku Spotify artystki. Powstało tylko 3 000 egzemplarzy.

Coral Swirl przypomina kolor skóry wróżkowej postaci, w którą Melanie Martinez wciela się na albumie „Portals”. Idealnie wpasowuje się także w estetykę fairycore, która widoczna jest w teledyskach artystki.

12.  Olivia Rodrigo – „Sour” (2021)

olivia rodrigo kaseta
źródło zdjęcia: https://us.amazon.com/Sour-Exclusive-Limited-Purple-Cassette/dp/B099W8VKTY

Pełna nazwa kasety: Sour Exclusive Limited Edition Transparent Purple

Przezroczyste fioletowe kasety z debiutanckim albumem Olivii Rodrigo dostępne były w zestawie ze zdjęciem z autografem w sklepiku artystki wyłącznie dla fanów z Wielkiej Brytanii.

Estetyka kasety jest bardzo spójna i urocza – pasuje do okładki i przypomina transparentną okładkę pamiętnika nastolatki, która udekorowała go napisem z literek wyciętych z gazet.

13.  Pale Waves – „Unwanted” (2022)

pale waves kaseta
źródło zdjęcia: https://www.carousell.sg/p/pale-waves-unwanted-1196495522/

Pełna nazwa: Unwanted Silver Glitter

Ten album ma aż cztery warianty kasetowe. Wszystkie są naprawdę piękne, jednak srebrzyście brokatowa jest spośród nich najcudowniejsza. Idealnie współgra z czarno-białą surową okładką oraz nawiązuje do brokatowych cieni do powiek liderki zespołu, Heather Baron-Gracie, w teledysku do tytułowego utworu – „Unwanted”.

14.  Placebo – „Never Let Me Go” (2023)

placebo kaseta
źródło zdjęcia: https://placebo.tmstor.es/product/88958

Pełna nazwa kasety: Never Let Me Go Transparent Blue

Ostatniemu albumowi Placebo towarzyszą ciekawe, mocne, wyraziste i niemal neonowe kolory, więc jedno z kasetowych wydań „Never Let Me Go” musiało pojawić się w tym zestawieniu. Przeźroczysta niebieska kaseta wygląda bardzo elektryzująco i tworzy ciekawą całość z tytułem w kolorze magenta oraz lekko holograficzną okładką.

15.  Selena Gomez – „Rare” (2020)

selena gomez kaseta
źróło zdjęcia: https://recordstore.co.uk/products/rare-pink-cassette-uk-exclusive

Pełna nazwa kasety: Rare Limited Edition Pink

Różowa kaseta „Rare” to, jak daje znać tytuł, kaseta jedyna w swoim rodzaju. Delikatna, słodka i do tego idealnie komponuje się z grafiką na koszulce Seleny na zdjęciu okładkowym.

Ta kaseta była dostępna ekskluzywnie w brytyjskim sklepiku internetowym artystki.

16.  soccer mommy – „Collection” (2017)

soccer mommy kaseta
źródło zdjęcia: https://sopharela.bandcamp.com/album/collection

Pełna nazwa kasety: Collection Ltd. Edition Gold

„Collection” to, jak wskazuje tytuł, kolekcja składająca się z przerobionych wersji piosenek nagranych w pokoju i dostępnych wyłącznie na Bandcampie oraz kilku nowych utworów. Ten mini album to idealny wstęp do zapoznania się z muzyką soccer mommy.

„Collection” ukazało się w wersji kasetowej. Powstało tylko 100 sztuk pięknych złotych kaset ozdobionych białymi rysunkami kwiatów.

17.  Sorry Boys – „Vulcano” (2013)

sorry boys kaseta
źródło zdjęcia: https://mystic.pl/product-pol-45468-Sorry-Boys-Vulcano-Smoky-KASETA-Tape.html

Pełna nazwa kasety: Vulcano Smoky

W zestawieniu zawierającym ciekawe kasety nie może zabraknąć „Vulcano” Sorry Boys. Ukazała się ona pięć lat po premierze albumu, a jej kolor przypomina wulkaniczny dym.

Warto wspomnieć, że kaseta ma taką samą okładkę jak winyl, który z kolei trafił do sprzedaży dwa lata po premierze albumu.

18.  VA – „Stranger Things: Soundtrack from the Netflix Series, Season 4” (2022)

kaseta stranger things
źródło zdjęcia: https://www.amazon.pl/Stranger-Things-Soundtrack-Netflix-Season/dp/B0B13XZTMJ

Pełna nazwa kasety: Stranger Things: Soundtrack from the Netflix Series, Season 4 Clear

Skoro na początku wspomniałam o modzie na kasety wywołanej przez „Stranger Things”, więc czas wspomnieć kasetę z muzyką do tego serialu.

Soundtrack do czwartego sezonu „Stranger Things”, w którym jedna szczególna kaseta odgrywa bardzo ważną rolę, został wydany na klasycznej przeźroczystej kasecie.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Najładniejsze winyle ostatnich lat. 18 niezwykłych płyt winylowych.

Najładniejsze winyle ostatnich lat. 18 niezwykłych płyt winylowych.

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News