„Running Up That Hill” Kate Bush zyskuje ogromną popularność po 37 latach dzięki nowym odcinkom „Stranger Things”

„Running Up That Hill” Kate Bush zyskuje ogromną popularność po 37 latach dzięki nowym odcinkom „Stranger Things”
Plakat z Max promujący Stranger Things 4 Vol. 1

Wydawałoby się, że Kate Bush oraz jedną z jej najsłynniejszych piosenek – „Running Up That Hill” znają wszyscy, którzy żywo interesują się muzyką. Jednak nagle po 37 latach od jej wydania stała się najczęściej wyszukiwaną, odtwarzaną oraz wykorzystywaną jako podkład dla filmików w mediach społecznościowych piosenką, po raz drugi zdobywa pierwsze miejsca list przebojów i mówi o niej cały świat. Wszystko za sprawą nowych odcinków długo wyczekiwanego czwartego sezonu „Stranger Things”, gdzie kaseta z piosenką Kate Bush pojawiła się w TEJ scenie i udowodniła, że muzyka może uratować życie. Zapraszam do przeczytania o najważniejszej piosence soundtracku „Stranger Things 4” – poznacie jej historię, autorkę oraz dowiecie się kilku ciekawostek!

Niezwykła moc muzyki w czwartym odcinku „Stranger Things 4”

27 maja 2022 roku na platformie Netflix zadebiutowało „Stranger Things 4 Vol. 1”. Jeszcze tego samego dnia wszyscy fani serialu, którzy obejrzeli siedem odcinków w całości, byli poruszeni odcinkiem czwartym zatytułowanym „Drogi Billy”, zachwyceni piosenką Kate Bush oraz pochłonięci wybieraniem ulubionego utworu. Wszystko dzięki tak zwanej „TEJ scenie”:

Muzyka w „Stranger Things” od samego początku odgrywa bardzo ważną rolę w serialu – wprowadza w atmosferę sezonu, dodaje emocji poszczególnym scenom, oddaje klimat lat 80. i pomaga przetrwać bohaterom trudne chwile. W pierwszym sezonie Will Byers nucił „Should I Stay or Should I Go” The Clash, aby dodać sobie odwagi, gdy utknął Po Drugiej Stronie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


W czwartym sezonie rola muzyki, a zwłaszcza ulubionej piosenki, nabiera jeszcze większego znaczenia. Max Mayfield po stracie przyrodniego brata zamyka się w swoim świecie, gdzie towarzyszą jej jedynie walkman, słuchawki oraz kasety. Ze względu na skrywaną traumę Max o mało nie zostaje kolejną ofiarą klątwy Vecny – nowego potwora nawiedzającego miasteczko Hawkins. Ratuje ją ulubiona piosenka, czyli „Running Up That Hill”. Sadie Sink wcielająca się w rolę Max przyznała, że utworem, który uratowałby ją przed Vecną jest „august” Taylor Swift.

Ten wątek pokazuje jak istotną i magiczną rolę odgrywa w naszym życiu muzyka. Piosenki docierają bezpośrednio do emocji, dodają mocy, dotykają duszy, są ogromnym wsparciem i możemy odnaleźć w nich zrozumienie. Czasami jedna piosenka może odmienić życie, a także uratować z niebezpiecznej sytuacji. A Wy? Wybraliście już piosenkę, która uratowałaby Was przed klątwą Vecny?

„Running Up That Hill” Kate Bush – o piosence i jej autorce

„Running Up That Hill (A Deal With God)” to pierwszy singiel Kate Bush z wydanego w 1985 roku „Hounds of Love”. Singel miał swoja premierę 5 sierpnia 1985 roku, na miesiąc przed wydaniem albumu. Piosenka pierwotnie osiągnęła 3 miejsce na brytyjskich listach przebojów, 6 miejsce na australijskich listach przebojów i 30 miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100. W Stanach Zjednoczonych pozostaje to pierwszy i jedyny poważny sukces artystki na listach przebojów.

„Running Up That Hill” Kate Bush zyskuje ogromną popularność po 37 latach dzięki nowym odcinkom „Stranger Things”
Okładka „Running Up That Hill”

Kate Bush to pochodząca z Wielkiej Brytanii wokalistka, autorka tekstów, pianistka i producentka muzyczna. Jej dyskografia składa się z 10 albumów studyjnych oraz 2 albumów koncertowych. W 1978 zadebiutowała płytą „The Kick Inside” mając 19 lat. Od tamtej pory stała się jedną z najbardziej cenionych kobiet świata muzycznego oraz najczęściej wymieniana jako postać inspirująca do tworzenia własnej muzyki.

„Miałam pomysł na to, co chcę powiedzieć w piosence i poprosiłam Dela Palmera, aby napisał mi wzór perkusji, a on napisał ten wspaniały wzór w maszynie perkusyjnej. Więc po prostu umieściłam na nim Fairlight i to była podstawa piosenki, z bębnem, który odegrał dość ważną rolę.

Próbowałam powiedzieć, że tak naprawdę mężczyzna i kobieta nie mogą się zrozumieć, ponieważ jesteśmy mężczyzną i kobietą. A gdybyśmy mogli zamienić się nawzajem rolami, być na swoim miejscu przez jakiś czas,  oboje bylibyśmy bardzo zaskoczeni! I myślę, że doprowadziłoby to do większego zrozumienia. I naprawdę jedynym sposobem, w jaki można to zrobić… Pomyślałam o umowie z diabłem. Pomyślałam: „No nie, dlaczego nie zawrzeć umowy z Bogiem!”. Ponieważ w pewnym sensie jest to o wiele potężniejsze – cała idea proszenia Boga, aby zawarł z tobą umowę.”

Kate Bush o wykorzystaniu piosenki w serialu

Na początku czerwca artystka odniosła się do pojawienia się piosenki zarówno w „Stranger Things 4 Vol. 1” jak i na wysokich miejscach list przebojów:

„Być może słyszeliście, że pierwsza część fantastycznej, wciągającej nowej serii Stranger Things niedawno miała premierę na Netflix. Zawiera piosenkę „Running Up That Hill”, która dostała zupełnie nowe życie dzięki młodym fanom, którzy kochają ten serial – ja też go kocham! Z tego powodu „Running Up That Hill” znalazło się na listach przebojów na całym świecie i wszeło na listę przebojów w Wielkiej Brytanii na miejsce 8. To wszystko jest naprawdę ekscytujące! Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wsparli piosenkę. Czekam z zapartym tchem na resztę serii w lipcu. Wszystkiego najlepszego, Kate”

„Running Up That Hill” na soundtracku Stranger Things 4

Wraz z premierą „Stranger Things 4 Vol. 1” na portalach streamingowych pojawiła się kompilacja „Stranger Things: Soundtrack from the Netflix Series, Season 4” zawierająca 16 piosenek, które znalazły się w najnowszych odcinkach produkcji Netflixa. Wszystkie utwory zostały wybrane przez twórców serialu – The Duffer Brothers – oraz Norę Felder, czyli kierowniczkę muzyczną „Stranger Things” od pierwszego sezonu. Soundtrack pojawi się na półkach w sklepach muzycznych 9 września tego roku. Będzie dostępny na CD oraz, oczywiście, na kasecie magnetofonowej, dzięki której fani będę mogli poczuć się jak Max przechodząca w słuchawkach po korytarzu szkolnym.

„Running Up That Hill” – ciekawostki

Oryginalnie piosenka miała nosić tytuł „Deal With God”, jednak ze względu na przekonania religijne niektórych krajów i prośby działu marketingu EMI został zmieniony na „Running Up That Hill (A Deal With God)”:

„Dla mnie piosenka nadal nazywa się „Deal With God”, taki był jej oryginalny tytuł. Ale powiedziano nam, że jeśli zachowamy ten tytuł, to nie będzie ona grana w żadnym z krajów religijnych, Włochy nie będą jej grać, Francja nie będzie jej grać, Australia nie będzie jej grać! Irlandia by jej nie zagrała i generalnie mogłaby zostać pomijana tylko dlatego, że miała Boga w tytule.”

„Running Up That Hill” można usłyszeć nie tylko w czwartym sezonie „Stranger Things”, ale i odcinku pilotażowym serialu „Pose”.

W 2003 roku zespół Placebo nagrał własną wersję piosenki „Running Up That Hill”, otwiera ona album „Covers”. Wersja Placebo pojawiła się w jednym z odcinków drugiego sezonu „Wielkich kłamstewkach”, a także w serialach „Kości” czy „CSI: Zagadki kryminalne Las Vegas”.

„Dorastałem słuchając tej piosenki i zawsze myślałem, że jest niesamowita, ale uważałem, że tempo jest zbyt szybkie. Nie dawało to wystarczająco dużo miejsca, aby prawdziwe emocje mogły zabłysnąć. Kiedy zdecydowaliśmy się to omówić, naprawdę, naprawdę chciałem to spowolnić, aby było wystarczająco dużo miejsca, aby wyrazić to, co naprawdę się dzieje – strach i porzucenie.” – Brian Molko (Placebo)

W 2007 roku zespół Chromatics umieścił cover „Running Up That Hill” w synth-popowej na swoim debiutanckim albumie zatytułowanym „Night Drive”. Od 2008 roku utwór był wykonywany na każdym koncercie.

„To był pomysł Johnny’ego Jewela, aby zrobić cover tej piosenki. Na początku bałam się go nagrać, ponieważ oryginał wydawał się już idealny, a Kate Bush jest tak imponującą wokalistką, ale cieszę się, że zaryzykowaliśmy. To wciąż jedna z moich ulubionych piosenek do śpiewania i nawet po tylu latach koncertowania nigdy się nią nie męczę. W piosence jest tyle uczucia i tęsknoty, która naprawdę mnie porusza.” – Ruth Radelet (Chromatics)

Birdy wraz z zespołem grała tak zwany medley składający się z „Silhouette” i „Running Up That Hill” na przełomie 2016/2017 podczas  koncertów promujących czwarty album artystki „Beautiful Lies” oraz występach podczas letnich festiwali.

Tekst: M. M.

Zobacz też: 4 powieści, dzięki którym lepiej poznasz bohaterów Stranger Things

4 powieści, dzięki którym lepiej poznasz bohaterów Stranger Things

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News