Pawilon Cepelii przestanie straszyć – Empik wybawcą designu!

Pawilon Cepelii – Empik

Pawilon Cepelii w centrum Warszawy przestanie straszyć. Pomalowany na pomarańczowo, oklejony plakatami i dokładnie obsikany przez żuli budynek był niegdyś perłą nowoczesnej architektury Warszawy.  W latach 90. zmienił się w słup reklamowy i mekkę ulicznych piwoszy. W lutym 2024 rozpoczęły się prace nad renowacją pawilonu Cepelii u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Późnomodernistyczny budynek odzyska swój historyczny wygląd zbliżony do oryginalnego. W odrestaurowanej Cepelii powstanie trzypiętrowy Empik. 

Cepelia Empik

Cepelia znów rozbłyśnie

Pawilon projektu Zygmunta Stępińskiego powstał w 1966 r. w ramach inicjatywy „Ściany Wschodniej”. Konstrukcja wyróżniała się lekkim stalowym szkieletem i niemal w całości przeszklonymi elewacjami, dzięki którym piętro sprawiało wrażenie jakby unosiło się w powietrzu. Cały projekt opierał się na koncepcji lokalu handlowo-usługowego przenikającego się z ulicą – wpisywał się tym samym w szerszą wizję nowoczesnego centrum miasta.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Kultowy pawilon odzyska wkrótce dawny blask. Wszystko dzięki kompleksowej renowacji zgodnej z pierwowzorem i zachowaniem charakterystycznych elementów elewacji i wnętrza. Realizacja przywróci modernistyczną lekkość budynku – powrócą szklane ściany, roślinność oraz charakterystyczne wolnostojące gabloty ekspozycyjne. Renowację przejdzie konstrukcja budynku i ukształtowanie dachu. Odwzorowane zostaną także historyczne oświetlenie, okładziny elewacyjne i charakterystyczne okna lamelowe oraz elementy dekoracyjne – w tym niepowtarzalna, błękitna okładzina ceramiczna autorstwa Stanisława Kucharskiego, złożona z ręcznie wypalanych płytek.

Zdjęcia Google Mapa 2023 – na pamiątkę

Pawilon Cepelia widok z rogu ulic Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej
Google Maps
Pawilon Cepelia Warszawa widok z ronda 2023
Google Maps

Tak pawilon Cepelii wyglądał w latach 60.

Cepelia Pawilon Warszawa Marszałkowska róg Nowogrodzkiej lata 60.

Empik w sercu miasta

W kultowym pawilonie powstanie trzypiętrowy Empik.

Warszawa ma szczególne miejsce w naszej ponad 75-letniej historii – to tu stawialiśmy pierwsze kroki, a dziś jesteśmy obecni aż w kilkudziesięciu różnorodnych lokalizacjach. Ten salon będzie jednak wyjątkowy – najnowocześniejszy, flagowy Empik w historycznym budynku Cepelii stanie się wizytówką naszej marki

– mówi Ewa Szmidt, Prezeska Grupy Empik.

Cepelia Empik 1

Empik zapowiada, że nie tylko przywróci dawną świetność i historyczny charakter Cepelii – miejsca otwartego na Warszawę, przyjaznego i zapraszającego do środka. Napisze jej kolejny rozdział, łącząc kulturalne dziedzictwo z innowacyjnością i omnikanałowymi udogodnieniami. Obecność Empiku sprawi, że budynek wróci na handlową mapę i odzyska swój kulturalny pierwiastek.

Na przełomie roku oddamy w ręce klientów aż trzy piętra do kulturalnych poszukiwań, codziennych zakupowych inspiracji, ale także wyjątkowe miejsce do spotkań z twórcami. To wszystko w designerskim, przyjaznym wnętrzu z widokiem na centrum miasta

– dodaje Ewa Szmidt.

Pawilon Cepelii – miejsce spotkań

Pawilon Cepelii od samego początku miał za zadanie umożliwić przechodniom codzienny kontakt z kulturą. W budynku mieścił się sklep oferujący rękodzieło polskich artystów ludowych oraz inne tradycyjne produkty. W Empiku znajdzie się nie tylko przestrzeń handlowa na trzech poziomach (1300 m.kw.) z bogatą ofertą książek, płyt CD i winyli, produktów kreatywnych i papierniczych czy prasy, lecz także mała czytelnia oraz scena na spotkania autorskie, z których marka znana jest od dekad. Bogaty program wydarzeń będzie towarzyszyć warszawiakom i turystom na co dzień.

Głównym inwestorem i wykonawcą w zakresie renowacji budynku, infrastruktury i otoczenia jest spółka Sienna 111. Prace są prowadzone w ścisłej współpracy i pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Za projekt rewitalizacji pawilonu Cepelii odpowiada pracownia „Bernatek Architekci”. Otwarcie salonu Empik pod adresem Marszałkowska 99/101 przewidywane jest na przełomie 2024 i 2025 roku.

Zobacz też: Aktywistka zniszczyła portret Lorda Balfoura na Uniwersytecie w Cambridge

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News