Kampania ‘Rebubble’ to jednocześnie medytacyjna oda do wody i studium rozwoju dwójki młodych ludzi. Kolekcja inspirowana Azją, stworzona w duchu zrównoważonego i ekologicznego projektowania, i powstała w tym samym duchu audiowizualność, to chwila na refleksję nad tym, jak rytm natury wpływa na nas i budowane przez nas relację.
Kolekcja ‘REBUBBLE’ by Aleksandra Jendryka
Kolekcja ‘REBUBBLE’ to moja wersja buntowniczej młodości, jest swoistym apelem ekologicznym, nawołująca do zastanowienia się nad przerostem konsumpcjonizmu, i nakłaniająca do sięgnięcia tego, co zostało już obecnie wytworzone – do odbudowy, ponownego użycia, znalezienia nowego zastosowania.
‘Rebubble’ w głównej mierze nawiązuje do kultury chińskiej, jest swoistym zbiorem refleksji, osobistych wspomnień i inspiracji zebranych podczas studiów i podróży po Chinach. Obraz postępującej cyfryzacji i wszechobecnej technologii, która w ogromnym zakresie opanowała szczególnie Azję, skłoniła Aleksandrę do sięgnięcia do źródeł i stworzenie mieszanki, tego co z przeszłości powinno budować nową przyszłość.
Stworzona kolekcja jest odpowiedzią na widok ogromu zniszczeń, rozległych terenów fabryk, zanieczyszczenia środowiska, całego spustoszenia jakie powoduje człowiek. Wielobarwność, kontrast, gra płaszczyzn i swoista układanka to wizja najbliższej przyszłości. Nie jest to pogląd zmierzający dalekosiężnie, ale skupiający się na czasie najbliższym, kondycji naszej planety oraz działaniach jakie powinniśmy podjąć w walce o wspólną przyszłość.
Paleta kolorów nie jest ciemna i przygnębiająca, wręcz przeciwnie, napawająca optymizmem, wnosząca nadzieję na odbudowę tego co zostało zniszczone. Kolorystyka została skomponowana w odniesieniu do wielobarwności azjatyckich ulic oraz najważniejszych kolorów w chińskim stroju. Sylwetki pełne są przepychu, ukazujące miks jaki niesie w sobie kultura Zachodu i Azji. Inspiracją dla form kolekcji była budowa kimona i tradycyjnych chińskich strojów, które w Chińskim Imperium zmieniły się od tysiąca lat.
‘Rebubble’ to unikatowa kolekcja, wykonana głównej mierze ręcznie. W kolekcji pojawiają się autorskie projekty nadruków na tkaninach, przeszycia, ręcznie malowane tkaniny, struktura, wielowarstwowość i niezwykle ważna przestrzenność. Tkaniny z kolekcji zostały wykonane poprzez malowanie, farbowanie, wybielanie, przeszycie, plisowanie, trójwymiarową fakturę, przy użyciu i łączeniu różnych technik manipulacji tkaninami.
Naszą najbliższą przyszłością powinna stać się całkowita odnawialność, korzystanie z materiałów używanych, dlatego kolekcja jest stworzona w duchu strategii projektowania ‘Design for Low Waste’, opartej na technikach zrównoważonego projektowania, recyklingu, rekonstrukcji, z wykorzystaniem zasady zero odpadów.
Projekty w większości wykonane są z resztek tkanin z różnych źródeł (odzież używana – odzież jeansowa z second-handów, z garderoby Aleksandry i jej znajomych, uszkodzonych tkanin – nieużyte tkaniny z produkcji, na przykład z wadami koloru lub nadruku, próbki tkanin, nadwyżka fabryczna resztek odpadów z produkcji próbek tekstylnych, koniec zwojów – resztki fabryczne, nadwyżek odpadów z produkcji odzieży, tekstylia cięte i szyte – skrawki tekstylne wytwarzane podczas produkcji odzieży, próbki tkanin – resztki próbek tkanin z produkcji, pozostałości tkanin i odpadów z własnej pracowni. Tkaniny, które pojawiły się w kolekcji to organza, tiul, pianka oraz futerko ekologiczne.
Collection ‘Rebubble’ by ALEKSANDRA JENDRYKA | TEAM
Fashion Designer: ALEKSANDRA JENDRYKA | @aleksandra.jendryka
Photo & Postproduction: ALEKSANDRA BUCA | @alec.buca
Video & Edit: MARTA KACZMAREK | @mareether
Sound: ZENWERK | @zenwerk_
Creative Direction: ALEKSANDRA BUCA & MARTA KACZMAREK
Models: ARY LIN & KAROL SPYT | @ganwazi & @spycio.9
Model agency: AS MANAGEMENT | @as_management
MUA: IZABELA ANDRYCHIEWICZ | @izabelaandrychiewicz
Light assistants: KUBA STĘPIEŃ & JULIA TYSZKA | @kuba.stp
Studio: STUDIO ŚWIT | @studio_swit
Scenography: DAWID BUGAJ, ALEKSANDRA JENDRYKA | @aleksandra.jendryka
Backstage assistant: DAWID BUGAJ
Kim jest Aleksandra Jendryka?
Aleksandra Jendryka – projektantka mody z Katowic, absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz Beijing Institute of Fashion Technology w Chinach.
Aleksandra Jendryka jest projektantką mody, w swoich projektach skupia się na zrównoważonym podejściu do projektowania, aspektach ekologicznych, głównie opierając się na recyclingu oraz upcyclingu. Główną i najważniejszą rolę gra tkanina, a przede wszystkim jej strukturalność i przestrzenność. Wszystkie tkaniny w kolekcjach tworzy ręcznie, z wykorzystaniem różnych technik.
W projektowaniu głównie koncentruje się na fakturalnych działaniach na tkaninie, które są nieodłącznym elementem moich projektów. Często przygotowuje ręcznie swoje tkaniny poprzez farbowanie, malowanie, plisowanie, wyszywanie, drukowanie własnych zaprojektowanych wzorów. Ważne jest dla mnie stosowanie różnych technik, zarówno tych starych jak i nowoczesnych, łączenie ich, modyfikowanie, które pozwala na uzyskiwanie nowych form i struktur. Działania Aleksandry zmierzają do zmiany struktury tkaniny, nadania jej nowego, własnego charakteru, przy zachowaniu zasady tworzenia rzeczy funkcjonalnych. Kultura i sztuka Dalekiego Wschodu są największą inspiracją w twórczości Aleksandry.
Aktywnie bierze udział w przedsięwzięciach artystycznych, wystawach oraz konkursach dla projektantów mody.
Osiągnięcia:
- I miejsce w Międzynarodowym konkursie Fashion Designer Awards 2015
- I miejsce w konkursie Radom Fashion Show 2016
- III miejsce w konkursie Radom Fashion Show 2016
- Wyróżnienie w Konkursie dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion Kielce 2016
- Finał Międzynarodowego Konkursu Rebelpin by Acte 2022 – Portugal Fashion Week 2022
- Lithuania Fashion Week – Mados Infkcija, Wilno 2022
- Finał REBEL PIN 2019 – Rome Fashion Week by ACTE, Rzym
- Finał w Konkursie OFF Fashion 2023
- Finalistka Międzynarodowego Konkursu ACTE – The European Fashion Contest Award 2015 we Włoszech
- Finalistka Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka 2015
- Półfinał w Konkursie dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion Kielce 2019
- Stypendium Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne
- Liczne publikacje w polskich i zagranicznych magazynach takich jak Vogue, Elle, L’Officiel, Harper’s Bazaar, White Mad, Kunst Magazine, Latest Magazine, Dscene Magazine Kaltblut i inne