Historia magazynu HIRO

Poznajcie historię magazynu, który powstał z zajawki do muzyki, grafiki oraz deskorolki i przetrwał najdłużej ze wszystkich mediów lifestyle’owych w Polsce. Zazwyczaj takie projekty powstają z potrzeby chwili i nie wytrzymują próby czasu, jednak my od początku stawiamy na niezależność i szczerość przekazu. Pasjonuje nas kultura miasta i ludzie, którzy ją tworzą. 

Pierwszy numer HIRO składał Paweł Przybył, a na okładce umieścił swoją dziewczynę, Ewkę. Wszystko właściwie powstało najpierw własnym sumptem, a informacje rozchodziły się SMS-ami, pocztą pantoflową, a czasami na megaboardach (dzięki Marek Słowik). W trakcie składu z zaprzyjaźnionymi DJ-ami (Benito, Spike) robiliśmy spaghetti i jeździliśmy na chyba pierwszym w Polsce longboardzie. Odkryliśmy paru znanych muzyków, przybijaliśmy piątki graficiarzom. Nasz obecny redaktor naczelny, Krzysztof Grabań, był współtwórcą HIRO i nigdy nie rozstał się z magazynem. Który magazyn lifestyle’owy może pochwalić się taką historią? Pierwszy redaktor naczelny i współzałożyciel HIRO, Szymon Gruszecki, pisał we wstępniaku do inauguracyjnego numeru: „Myślę, że mamy wystarczająco dużo doświadczenia, by stworzyć nowy, silny projekt, który posłuży wszystkim długie lata”. Cóż, nie mylił się – HIRO ma już ponad dwadzieścia lat! Magazyn HIRO powstał w 2001 roku.

Pierwsze hasło magazynu brzmiało: Skate Snow City i takie były nasze pierwsze reklamy telewizyjne. Nie było wtedy Youtube – uwierzycie?

Nasze początki były ekscytujące. Mieliśmy Windowsa 97 i wdzwaniany internet z TP S.A. na jednym z dwóch dostępnych komputerów. Czasami sieć nie działała, więc było dużo przygód z przenoszeniem dysków do drukarni i pomiędzy fotografami, grafikami a redakcją. Wycieczki taksówkami po studiach fotograficznych, planach zdjęciowych były na porządku dziennym). Pierwsza redakcja mieściła się przy ulicy Sabały, niedaleko Okęcia, gdzie w ogromnej willi wynajmowaliśmy biuro, w którym mieściła się też firma handlująca ciuchami snowboardowymi. Prowadziliśmy wielogodzinne, czasami nocne, narady redakcyjne. Omawialiśmy to, co nas aktualnie jara i o czym warto pisać. Pracowaliśmy spontanicznie, bez planu rocznego, za to z dużym nastawieniem na świeżość, kreatywność i odkrywanie talentów. Nigdy nie stawialiśmy sobie ram, a każdy numer był dla nas małym dziełem sztuki. Chociaż nieco dorośliśmy, dużo z tego podejścia zostało do dziś.

_MG_8248
Tak wyglądał pierwszy numer HIRO! Szymon Gruszecki vel. Czubaka, czyli pierwszy naczelny

Pracowaliśmy w każdej możliwej chwili, a przez redakcję codziennie przewijały się tłumy. To był troszeczkę taki warsztat świętego Mikołaja – zbieranina artystów i twórców z każdej możliwej branży i z każdego kierunku świata. Ludzie przynosili na płytach CD rzeczy, którymi chcieli się podzielić ze światem: muzykę, zdjęcia, grafikę , bo wysłanie ich netem trwało wieki. Na hasło HIRO dziewczyny rzucały narzeczonych, a chłopaki wsiadali na BMX-y i gnali po nowy numer. Każde wydanie świętowaliśmy tańcząc na stołach, a następnego dnia pokornie (na kacu) zabieraliśmy się do dalszej pracy.

Nie chcieliśmy się oddać w ręce dużego wydawcy – wybraliśmy niezależność. Stąd też pewnie spontaniczny entuzjastyczno-wybuchowo-rewelacyjny odbiór HIRO na mieście. Gdy nie było społecznościówek, doradzaliśmy i stanowiliśmy głos ludzi podobnych do nas. Teraz zestawiamy w jednej linii papier i internet, bo wierzymy, że jedno i drugie ma taki sam sens. Zza granicy od początku płynęły sygnały, że to co robimy jest na najwyższym poziomie i inspiruje. Nasze zagraniczne wyprawy to historia na oddzielny tekst.

_MG_8242
Pierwsze numery HIRO w oprawie albumowej

Przez pierwsze lata magazyn wydawaliśmy raz na 2-3 miesiące i można go było kupić we wszystkich dobrych salonach prasowych, zaprzyjaźnionych skateshopach i sklepach muzycznych. Albumowy format został przyjęty bardzo entuzjastycznie. Z czasem magazyn ewoluował rozszerzając tematykę i idąc w kierunku muzyki, mody i fotografii we współpracy z Piotrem (Kubą) Dziewulskim czy Filipem Sarniakiem. W 2009 pojawiły się zmiany – zdecydowaliśmy dystrybuować HIRO bezpłatnie, więc dopisaliśmy do nazwy „Free” oraz zmieniliśmy sposób druku i oprawy. Redaktor naczelną została Angelika Kucińska, a Magazyn stał się miesięcznikiem. Jako jedni z nielicznych wyszliśmy też naprzeciw naszym czytelnikom. Dystrybucja odbywała się w najciekawszych klubach i kawiarniach w 9 największych miastach Polski. Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Poznań, Lublin, Toruń, Katowice.

W tym czasie magazyn był prowadzony przez Grzegorza Czyża, któremu zawdzięczamy mega profesjonalizację redakcji i rozpoczęcie współpracy z większością najważniejszych festiwali i instytucji kultury w Polsce. Następnie ster HIRO objął Piotr Dobry.

W numerze 38 dopisek “Free” spełnił swoje zadanie, więc zniknął. W międzyczasie eksperymentowaliśmy z formami druku i oprawy. Rozwinęliśmy on-line, przyznaliśmy kilka mocnych nagród SUPERHIRO. Za nami masa imprez i eventów, między innymi: HIRO Day&Night, aftery w ramach Fashion Weeku, imprezy z Jagermaister czy Cydrowy Domek na Helu. Nie każdy potrafi przystosować się do zmian rynku, nam jednak, przy zachowaniu pełnej niezależności, cały czas się to udaje.

_MG_8267
Czubaka i Kris. To oni założyli HIRO 15 lat temu. Po lewej pierwszy naczelny, po prawej obecny

Mamy nosa do ludzi. Na naszych łamach ukazało się wiele ważnych rozmów z postaciami takimi jak: Dawid Podsiadło, Andrzej Chyra, Tomasz Kot, Jessie Ware, Elliphant, Royksopp, Małgorzata Halber, The Bloody Beetroots, Natasha Khan z Bat For Lashes, Jakub Żulczyk, Jacek Dehnel, Smolik/Kev Fox, Ten Typ Mes, Gaspar Noe, Ziemowit Szczerek, Magnus von Horn, Sylwia Chutnik, Marzia Gaggioli, Łukasz Orbitowski, Zamilska, Marta Syrwid, Archive, Rysy, The Dumplings, Maciej Sieradzky, Małolat, Sleep Party People, Pezet, Vienio, Don Cheadle, Artur Rojek, The KDMS, MO, Super Girl & Romantic Boys, Rudimental, Patrick Wolf, Zbigniew Wodecki, Iza Lach, Woodkid, 50 Cent, Ella Eyre, Blonde Redhead, Rebeka czy Lapalux.

Zdjęcia w HIRO publikowali zarówno najważniejsi polscy fotograficy, jak i obiecujące zagraniczne talenty. Pisali dla nas uznani dziennikarze, rysowali najzdolniejsi graficy. Mamy to szczęście, że zawsze współpracowaliśmy z ciekawymi postaciami. I tak jest do dziś ? Jeżeli chcesz dołączyć do tego zacnego grona, sprawdź zakładkę Kontakt!

Ludzie współtworzący magazyn HIRO

Autorzy piszący dla magazynu HIRO

Ada Kamińska
Adam Kruk
Agata Ballaun
Agnieszka Cytacka
Agnieszka Kuczyńska
Agnieszka Osiniak
Agnieszka Wróbel
Aleksander Hudzik
Aleksandra Nowakowicz
Aleksandra Zawadzka
Alicja Cembrowska
Alicja Zielińska
Alin Jankowski
Andrzej Łąka
Andrzej Skrobański
Angelika Kucińska
Anna Bloda
Ania Fedisz
Anna Gąsowska
Anna Pocenta
Anna Serdiukow
Anna Waszkiewicz
Arkadiusz Jankowski
Arkadiusz Skolak
Artur Pleskot
Artur Smaga
Artur Zaborski
Bartek Chaciński
Bartek Czarnecki
Bartek Pulcyn
Bartłomiej Luzak
Bartosz Czartoryski
Bartosz Sztybor
Basia Dudek
Borys Dejnarowicz
Damian Słowioczek
Damian Wojdyna
Dawid Kornaga
Dominika Charytoniuk
Dominika Węcławek
Dorota Cegła
Dorota Chrobak
Dorota Frontczak
Dorota Iskrzyńska
Ewa Drab
Ewa Korzeniowska
Ewa Leśniewska
Ewa Rubaszewska
Ewa Wojewódzka
Filip Sarniak
Filip Szałasek
Gabor Nagy
Grzegorz Bruszewski
Grzegorz Dąbrowski
Grzegorz Zduniak
Hanna Rutkowska
Helena Łygas
Inez Ali
Inka Zając
Irek Bujalski
Irmina Dąbrowska
Iwona Norberczuk
Jacek Baliński
Jacek Będkowski
Jacek Sobczyński
Jacek Szymczyk
Jagoda Michalak
Jakub Gałka
Jakub Jaskółkowski
Jakub Wróbel
Jan Mirosław
Jan Prociak
Janek Szymański
Jerzy Bartoszewicz
Jerzy Bartoszewicz
Jędrek Burszta
Joanna Jakubik
Justyna Czarna
Justyna Rembiszewska
Kacper Ponichtera
Kaja Klimek
Kamil Cendrowski
Kamil Downarowicz
Kamila Maria Żyźniewska
Karol Michalak
Karol Sobczak
Karolina Błaszkiewicz
Karolina Kaim
Karolina Rudnik
Katarzyna Kosior
Katarzyna Rogalska
Katarzyna Wyrozębska
Kate Appelt
Konrad Konstantynowicz
Krzysztof Kubiak
Krzysztof Rodziewicz
Kuba Kamiński
Łukasz Ciechański
Łukasz Dolata
Łukasz Knap
Łukasz Konatowicz
Łukasz Kowalczuk
Łukasz Kuzioła
Łukasz Miszewski
Łukasz Napora
Łukasz Polowczyk
Maciej Orłowski
Maciej Piasecki
Maciej Stępień
Maciej Szumny
Maciej Żakowski
Maciek Kowalczyk
Maciek Piasecki
Magdalena Bukacka
Magdalena Dudek
Magdalena Myrlak
Magdalena Rychlik
Magdalena Sękowska
Małgorzata Mitura
Marcin Flint
Marcin Zydek
Marek Fall
Marek Hałas
Marek Kowalewski
Mariusz Sobolewski JMI
Mariusz Waras
Marta Kudelska
Marta Mandla
Marta Marciniak
Marta Mikos
Marta Szadowiak
Marta Wróblewska
Marzena Podgórska
Mateusz Panek
Mateusz Szlachtycz
Michał Baniowski
Michał Chudoliński
Michał Hernes
Michał Karpa
Michał Kosiorowski
Michał Kowalski
Michał Nierobisz
Michał Pułka
Mikołaj Długosz
Monika Nowinska
Natalia Konarzewska
Nela Sobieszczańska
Ola Barcz
Ola Osadzińska
Olga Szymanik
Pat Dudek
Patrycja Zielińska
Patryk Chilewicz
Paulina Jędrzejewska
Paulina Kaczmarczyk
Paulina Klepacz
Paweł Kałużynski
Paweł Kosiński
Paweł Kuhn
Paweł Leśniański
Paweł Waliński
Piotr Anuszewski
Piotr Czerkawski
Piotr Dobry
Piotr Dziewulski
Piotr Gatys
Piotr Łaziuk
Piotr Metz
Piotr Płuciński
Piotr Sikora
Piotrek Anuszewski
Radosław Marciniak
Radosław Spiak
Rafał Kraff Kołodziejski
Rafał Pawłowski
Ryszard Kalisz
Sandra Miller
Sebastian Frąckiewicz
Sebastian Rerak
Sonia Miniewicz
Szymon Gruszecki
Teodor Klincewicz
Tomek Cegielski
Tomek Gagat
Tomek Kaczor
Tomek Kleyff
Tomek Sosnowski
Tomek Zamajski
Tybald Szachraj
Urszula Lipińska
Wera Dutkiewicz
Wioleta Żochowska
Zuzanna Błasiak
Zuzanna Mateja

Fotografowie publikujący w magazynie HIRO

Adam Trzaska
Adrianna Komakowska
Aga Bilska
Anna Bloda
Bartek Kaczmarek
Bartek Szmigulski
Bartłomiej Chabałowski
Bartosz Kwiatkowski
Bibi & Jacob (KOTY2)
Chris Walter
Daniel Jaroszek
David Waldman
Dominika Jarczyńska
Jacek Poremba
James Parker
Jan Kriwol
Jarek Możdzyński
Julia Kiecksee
Kamil Płocki
Kamil Zacharski
Karol Grygoruk
Katarzyna Krawczyk
Konrad Konstantynowicz
Kuba Rybicki
Laszlo Paprika
Laura Ociepa
Lens Schneider
Łucja Sokołowska
Łukasz Dziewic
Łukasz Ziętek
Magda Bujak
Magdebursky Photography
Marcin Ostrowski
Marek Śledziewski
Marlena Woolford
Mateusz Sitek
Michał Falszewski
Michał Janica
Michał Targoński
Michał Zachwieja
Michał Zdybel
Miron Chomacki
Monika Drygulska
Niemodnie.pl
Ola Misztur
Patrycja Toczyńska
Paulina Jarzembska
Paweł Fabjański
Piotr i Łukasz Majewscy
Przemek Skóra
Przemysław Cieślarek
Rafał Wielgus
Robert Ceranowicz
Sebastian Kulis
Sonia Szóstak
Tomasz Albin
Tomek Sikora
Wiktor Zawisza
Wojciech Foit
Zuza Krajewska

Graficy magazynu HIRO

Agata Dudek
Aleksandra Drachal
Anna Olczak
Artur Augustyniak
Basia Marek
Bolesław Chromry
Darek Kowalski (R.I.P)
Dawid Kijan
Ewa Nowak
Gizela Mickiewicz
Grzegorz Twaróg
Jacek Opaluch
Joachim Zając
Joanna Jurczak
Justyna Frąckiewicz
Karolina Skrzyniarz
Karolina Skrzyniarz
Konrad Smolarski
LifeArtStudio
Luiza Philips
Maciej Cecotka
Małgorzata Nowak
Marcin Czerwiński
Michał Dąbrowski
Michał Pawlik
Michał Pindelski
Olek i Gustaw Lange
Paweł Brzeziński
Paweł Przybył
Robert Mendel
Tomasz Teresa
Tomek Szkiela

HIRO 2001-2009.

Ada Brysacz
Adam Barański
Adam Brzoza
Adam Kruk
Adam Łapiński
Adam Zajdzik
Adrian Rostkowski
Aga Pałtynowicz
Agata Ballaun
Agnieszka Mikoś
Agnieszka Wróbel
Agnieszka Żygadło
Albert Jawłoski
Albert Jawłowski
Alberto Texier
Alek Rutkowski
Aleksander Basile
Aleksandra Drachal
Ali Mahdavi
Alik Jankowski
Andrew Wieteszka
Andrzej „Andrew” Nowak
Andrzej Cała
Andrzej Łąka
Andrzej Skrobański
Andrzej Wieteszka
Ania Błodo
Ania Fedisz
Ania Komorowska
Ania Troszkiewicz
Aniela Radomska
Anna Bloda
Anna Pietrzak
Anna Świderka
annabloda.com
Antoni Szczęk
Arkadiusz Jankowski
Artur Augustyniak
Artur Pleskot
Artur Smaga
Artur Wabik
Bartek Kaczmarek
Bartek Pulcyn
Bartek Wieczorek
Bartłomiej Chinowski
Bartłomiej Ryży
Bartosz Kwiatkowski
Basia Marek
Beata Gawińska
Bertrand Trichet
Biko One
Cezary Abramczuk
Cezary Ciszewski
Chris Walter
Craig Wetherby
Darek Kowalski
David Ryski
Dj. Ceezar
Dj. FeelX
Dj. Ros
Don Arleth
Dorota Cegła
Dorota Chrobak
Dorota Frontczak
Dorota Kumosińska
Dorota Sokół
Ewa Kiedio
Ewa Leśniewska
Ewa Leśniewska
Ewa Leśniewska
Ewa Nowacka
Ewa Świątkowska
Ewa Wojewódzka
Ewa Zbur
Filip Sarniak
Franziska Marie Muller
Gabor Nagy
Gabriela Krzemińska
Gen Aruga
Georg Zolchow
Goorin Lover
Gosia “Daisy” Głodowska
Greg Gajewski
Grzegorz Bruszewski
Grzegorz Dąbrowski
Grzegorz Twaróg
Grzesiek Pająk
Gustav & Olaf Lange
Hania Olszewska
Honorata Mochalska
Irek Bujalski
Iryna Frolova
Iwona Kajszczak
Izabella Budryn
J.J. Zielecki
Jacek Będkowski
Jacek Kołodziejski
Jacek Opaluch
Jakub Jaskółowski
Jakub Mach
James Parker
Jan Kriwol
Jan Szymański
Janek Bosek
Janek Dudzik
Jaoanna Jurczak
Jim Rickey
Joanna Konieczna
Joanna Musil
Judyta Wajszczak
Justin Girard
Justyna “Buba” Purzycka
Kamil Zacharski
Karina Gos
Karol Czyż
Karol Michalak
Karolina Sulej
Karolina Urbańska
Kasia Kolbowska
Kasia Rogala
Kasia Wyrozębska
Katarzyna Kiliańska
Katarzyna Koc
Katarzyna Kosior
Katarzyna Krawczyk
Katarzyna Piorun
Katarzyna Rogala
Katarzyna Szeszycka
Katarzyna Żołnierzak
Klaudia Rybarczyk
Konrad Konstantynowicz
Konrad Smoczny
Konrad Smolarski
Kostek Strzelski
Krzysztof Grabań
Krzysztof Kozanowski
Krzysztof Rodziewicz
Krzysztof Saduś
Kuba Kamiński
Kuba Mach
Kuba Perzyna
Laszlo Paprika
Lens Schneider
Lukasz Rayski
Łucja Sokołowska
Łukasz “Ciechan” Ciechański
Łukasz Dolata
Łukasz Gutt
Łukasz Polowczyk
Łukasz Świderek
Łukasz Ziętek
Maciej Cecotka
Maciej Pieloch
Maciej Piórko
Maciek Kowalczyk
Maciek Migacz
Maciek Pieloch
Maciek Szwarc
Maciek Żakowski
Magda Bielesz
Magda Bujak
Magdalena Bukacka
Magdalena Piekło
Maja Oleksy
Maksymilian Ślęziak
Małgorzata Łopatecka
Mały EszEsz
Marc Defontaine
Marcelina Frycz
Marcin „Border” Zydek
Marcin Kowalczyk
Marcin Ostrowski
Marcin Szczesny
Marcin Wojciechowski
Marcin Zydek
Marek “Ogień” Michalski
Marek Gruszka
Marek Hałas
Marek Słowik
Marek Śledziewski
Maria Szczepańska
Marianna Neugebauer
Mariusz Sobolewski
Mariusz Waras
Marta “Klio” Proszkowska
Marta Jamrozik
Marta Kotlarska
Marta Mandla
Marta Praszkowska
Marta Wajda
Martin Key
Mary Nogacka
Marysia Kmita
Mateusz Szlachtycz
Matylda Wrzesińska
Michael Putland
Michał “Procente” Kosiorowski
Michał “Szuflada” Zdybel
Michał „Procente” Kosiorowski
Michał Falszewski
Michał Janica
Michał Kisielewski
Michał Kołyga
Michał Kosiorowski
Michał Kowalski
Michał Nierobisz
Michał Pawlik
Michał Pindelski
Michał Pułka
Michał Rębacz
Michał Zdybel
Michelle & Natalia Konarzewska
Mike Rizzuto
Mikołaj Bugajak
Mikołaj Długosz
MISShi Nakamishi
Monika Drygulska
Monika Drygulska
Monika Jelińska
Monika Nacel
Monika Zawadzka
Ola Misztur
Ola Osadzińska
Patrycja Sobstyl
Patrycja Toczyńska
Paul Dugdale
Paulina Bolko
Paulina Głaczkowska
Paulina Jędrzejewska
Paweł “Szaweł” Płóciennika
Paweł „Teone” Leśniański
Paweł Brzeziński
Paweł Eibel
Paweł Fabjański
Paweł Kałużyński
Paweł Przybył
Paweł Struś
Piotr Anuszewski
Piotr Bartoszek
Piotr Dabov
Piotr Dąbrowski
Piotr Dziewulski
Piotr Flis
Piotr Gatys
Piotr i Łukasz Majewscy
Piotr Michalak
Piotr Sikora
Piotr Szlązak
Piotr Turek
Prot Haładaj
Prot haładaj
Przemek Skóra
Psycho Bułgar
Radek Miszczak
Radek Tobolski
Rafał “Kraff” Kołodziejski
Rafał Malinowski
Rafał Wielgus
Robert Ceranowicz
Robert Mendel
RQM
Sebastian Kaźmierczak
Sebastian Rerak
Sergei Petrov
Skóra
Skroban
Smart Boy
Stian Andersen
Sylwia Sokołowska
Szymon Fabrowicz
Szymon Gruszecki
Tomasz Gagat
Tomek Cegła
Tomek Gola
Tomek Kaliciński
Tomek Kleyff
Tomek Sosnowski
Tomek Szkiela
Tomek Szlafik
Tomek Zamajski
Tomek Zamajski
Truth
TUSE
Tymek Kaliciński
Vel Qulak
Witek Wyczański
Włodek “Włodyga” Dembowski
Wojtek Nosowski
Yosuke Demukai
Zuza Krajewska
Zuzanna Błasiak

W momencie pisania tego tekstu zebraliśmy nazwiska z 15 lat działalności HIRO. To sporo czasu i ogromna masa ludzi. Może się zdarzyć, że czyjeś nazwisko nam umknęło, ale na każdym nam bardzo zależy. Jeżeli nie ma Cię na tej liście, to napisz na halo@hiro.pl. W temacie napisz: Co jest?

Wywiady w magazynie HIRO

Dawid Podsiado, Andrzej Chyra, Tomasz Kot, Jessie Ware, Elliphant, Royksopp, Małgorzata Halber, The Bloody Beetroots, Natasha Khan z Bat For Lashes, Jakub Żulczyk, Jacek Dehnel, Smolik/Kev Fox, Ten Typ Mes, Gaspar Noe, Ziemowit Szczerek, Magnus von Horn, Sylwia Chutnik, Marzia Gaggioli, Łukasz Orbitowski, Zamilska, Marta Syrwid, Archive, Rysy, The Dumplings, Maciej Sieradzky, Małolat, Sleep Party People, Pezet, Vienio, Don Cheadle, Artur Rojek, The KDMS, MO, Super Girl & Romantic Boys, Rudimental, Patrick Wolf, Zbigniew Wodecki, Iza Lach, Woodkid, 50 Cent, Ella Eyre, Lapalux, Ania Dąbrowska, Marek Latawiec, Andy Howell, Juliusz Machulski, OSTR, ELDO, HEMP GRU, Mademoiselle Karen, Jakub Zamojski, Marta Syrwid, Karolina Winkowska, Blonde Redhead, Tiga.