Kraków Loves Adana – dream pop z Hamburga

Kraków Loves Adana – dream pop z Hamburga
źródło zdjęcia: Destroy//Exist

Lubicie, gdy muzyka przenosi Was do świata marzeń sennych? Podobają się Wam brzmienia określane mianem dream pop? Jeśli tak to koniecznie przeczytajcie, jak rozpoznać ten gatunek i poznajcie dream popowy zespół, który oczaruje Wasze zmysły – Kraków Loves Adana!

Jak brzmi dream pop i kto go wykonuje?

Dream pop został zapoczątkowany w latach 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Wywodzi się z alternatywnego rocka. Charakteryzuje się popowymi bądź akustycznymi melodiami, atmosferycznością powodującą zanurzenie się słuchacza w muzyce, użyciem wielu efektów gitarowych oraz efektów dotyczących wokali takich jak: pogłos czy echo. Teksty są uczuciowe, marzycielskie i eskapistyczne. Dream pop to przede wszystkim zmysłowe kobiece wokale, czasami delikatne męskie.

Nazwa tego podgatunku pochodzi prawdopodobnie od klimatu, który wywołują dream popowe utwory – tekstami i melodiami przenoszą słuchacza do świata transcendentalnego, mistycznego, a czasem wręcz halucynogennego świata jak ze snu. Powodują to tak zwane nastrojowe, błyszczące, migoczące dźwięki oraz oniryczne teksty, które przywodzą na myśl marzenia, zatracanie się w nich oraz ucieczkę od szarej rzeczywistości.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Ważną cechą wizualną, która charakteryzuje albumy dream popowe są okładki. Utrzymane w pastelowych barwach, często krajobrazowe, odnoszące się do natury oraz metaforycznych obrazów.

Nazwę dream pop najczęściej kojarzy się z wytwórnią 4AD oraz zespołami i wykonawcami takimi jak: Cocteau Twins, Julee Cruise, Dead Can Dance, Slowdive, Lush, The Sundays, This Mortal Coil i Mazzy Star.

Obecnie dream pop nie jest już tak popularnym gatunkiem jak w latach 80. – 90. Nie oznacza to jednak, że nie ma już zespołów wykonujących taki typ muzyki – wręcz przeciwnie! Współcześni wykonawcy dream popu to m. in.: Beach House, Cigarettes After Sex, Ghostly Kisses, Men I Trust oraz Kraków Loves Adana, czyli duet, który jest najciekawszym (i wciąż wielu słuchaczom nieznanym) zjawiskiem na dream popowej scenie muzycznej.

Kraków Loves Adana – najlepszy dream pop XXI wieku

Kraków Loves Adana to duet z Hamburga, który tworzą Deniz Çiçek i Robert Heitmann.

Kraków Loves Adana – dream pop z Hamburga
Kraków Loves Adana, fot: Michelle Jekel, źródło: facebook.com

Kraków Loves Adana powstało w 2006 roku po kilkumiesięcznym obserwowaniu się w tych samych klubach nocnych w Niemczech. Ich muzyka oparta jest przede wszystkim na gitarze elektrycznej oraz charakterystycznym głosie Deniz. To mroczny dream pop oraz melancholijne ballady.

Mimo tego, że w nazwie zespołu pojawia się miasto Kraków to Deniz i Robert nie mają polskich korzeni:

Większość ludzi na początku nawet nie rozpoznaje, że nazwa naszego zespołu odnosi się do dwóch miast z powodu słowa „Loves” między nimi i o to właśnie chodzi – o dekonstrukcję i odbudowę znaczenia tożsamości. Miłość nie pyta, skąd jesteś, pyta, dokąd chcesz iść i może to być najbardziej genialna i satysfakcjonująca podróż razem.

Od dark wave’u do dream popu – dyskografia Kraków Loves Adana

W 2020 roku Kraków Loves Adana celebrowali dziesięć lat od wydania debiutanckiego albumu publikacją reworku jednej z piosenek z albumu „Beauty”. Nowa wersja „Porcelain”, czyli „Faces Replaced”, jednego z pierwszych utworów pokazuje jak brzmienie zespołu ewoluowało. W muzyce Kraków Loves Adana od początku słychać było migotliwe echa dream popu, jednak stali się w pełni dream popowym zespołem w chwili wydania „Darkest Dreams” w 2020 roku.

Z okazji 10. rocznicy naszego debiutanckiego albumu „Beauty” ponownie odwiedziłam i zinterpretowałam jego główny singiel „Porcelain”. Z brzęczącymi syntezatorami i głębszym wokalem „Faces Replaced” istnieje we wszechświecie, który budzi się do życia, gdy zachodzi słońce, a mój umysł zaczyna wędrować. Praca nad tą piosenką pomogła mi zastanowić się nad moim twórczym postępem i uświadomiła mi, jak bardzo tworzenie muzyki zmieniło moje życie na lepsze.

Beauty (2010)

Debiutancka płyta Kraków Loves Adana to przede wszystkim dark wave z elementami dream popowymi. Na pierwszym krążku duet zaprezentował surowe, mocne brzmienia oraz melancholijnie mroczne teksty. Od samego początku udowadnia, że muzyka Kraków Loves Adana to coś niepowtarzalnego i godnego uwagi. „Beauty”, jak sam tytuł wskazuje, jest piękną płytą – jednocześnie delikatną i silną, spójną i różnorodną, marzycielską i realistyczną. Najlepsze piosenki z tej płyty to oczywiście: „Cold And Closed”, „A 60’s Troubadour”, „Peripety / Catastrophe” i „Iron Heart”.

Interview (2012)

Druga płyta Kraków Loves Adana to najlepsza płyta w nich dyskografii. To gitarowe arcydzieło pełne wspaniałych gitarowych brzmień, nostalgii, przemijania, smutku, mroku oraz wrażliwości. Każdy utwór na tym krążku jest po prostu świetny, ale gdybym miała wyróżnić te najlepsze z najlepszych to byłyby to: „Avantgarde”, „On/Off”, „Silver Screen”, „Monsters Hide In The Dark”, „Smoke Gets In Her Eyes” i „Sit In The Movies And Cry”.

Call Yourself New (2017)

„Call Yourself New” jest najbardziej eksperymentalnym i wielogatunkowym wydawnictwem Kraków Loves Adana. To bogaty brzmieniowo, mroczny i intensywny album, którego przesłanie najlepiej odzwierciedlają „Darkness Falls”, „False Alarm” i „Never Quiet Right”.

Spodziewałam się, że pisanie i wydanie tej płyty nadejdzie z wielkimi światłami i fajerwerkami po czasie tak wielkiej ciszy i ciemności. Teraz, gdy już tu jestem, zdaję sobie sprawę, że wzrost to proces wzlotów i upadków, cichy, nieregularny. Ledwo zauważyłam, że czuję się lepiej, dopóki nie przypomniałam sobie, jak się czułam rok temu. Pozwól temu zapaść w pamięć i znajdź swoje własne znaczenie w „Call Yourself New”.

Songs After The Blue (2018)

Czwarty album Kraków Loves Adana to miks gatunków takich jak dark wave, synth-pop i dream pop. Ostatni z wymienionych zaczyna być coraz bardziej przylegać do muzyki duetu. Na dziesięciu piosenkach tworzących zbiór „Songs After The Blue” mnóstwo zapadających w pamięć melodii, które w połączeniu z głosem Deniz tworzą niesamowity klimat. Słychać to zwłaszcza na „Rapture”, „Bloom” i „American Boy”.

Tematem przewodnim płyty są zmagania i aspiracje samozwańczej kreacji. Piosenki są zdecydowanie bardziej chwytliwe niż ich poprzednie, z dużo większym wykorzystaniem syntezatorów i rytmów perkusyjnych. Kolejność i nastrój piosenek idą w parze i odzwierciedlają etapy bycia kreatywnym.

Darkest Dreams (2020)

Właśnie na tym albumie wydanym jesienią 2020 roku duet Kraków Loves Adana stał się reprezentantem mrocznego dream popu.

To zdecydowanie jeden z najlepszych albumów w dyskografii Kraków Loves Adana. „Darkest Dreams” to marzycielskie, magiczne, mroczne, melancholijne i mocne dzieło z niezwykłym znaczeniem. To inspirujący zbiór utworów, w którym marzenia i rzeczywistość przenikają się nawzajem. „Darkest Dreams” to nie tylko album opowiadający pewną historię, ale prawdziwe muzyczne doświadczenie wyjaśniające istotę wewnętrznego mroku oraz zatracania się w nim. Trudno tu wybrać najlepsze kawałki, podobnie jak w przypadku „Interview”, jednak do tych najmocniej wyróżniających się należą: „Flowers In The Dark”, „Faded To Black”, „Falling In A Dream” i „Darker Darkness”.

Nigdy bym nie pomyślała, że temat i tytuł tej płyty będą miały własne życie i znaczenie. Kilka lat temu natknęłam się w Hamburgu na graffiti z napisem „Chase your dreams, Hell awaits”. To, co czułam w tym momencie i jak rezonowało to ze mną tamtego dnia, zainspirowało mnie do stworzenia tytułu tej płyty. Wtedy był to tylko pomysł, ale teraz zaczynam rozumieć jego znaczenie. (…) Mam nadzieję, że znajdziesz na tej płycie własną inspirację i że bez względu na to, w jakim bałaganie jesteś, zawsze będziesz mieć siłę i szacunek do siebie, aby się z niego wyrwać. Ponieważ nigdy nie jest za późno ani za wcześnie, aby stanąć w obronie siebie lub innych i być osobą, którą chcesz być.

A Night To Remmember EP (2020)

„A Night To Remmember” to EPka nagana z okazji Halloween, utrzymana w klimatach muzyki z soundtracków do horrorów z lat 70./80. oraz dream popu zaprezentowanego na „Darkest Dreams”. To opowieść to młodej kobiecie nawiedzanej przez mroczną kobiecą istotę we śnie, która jest początkowo sceptyczna i przestraszona do momentu aż zostaje zaklęta i zwabiona w świat romantycznej ciemności, krwistoczerwonego ognia i podejmuje nieodwracalną decyzję.

To minialbum nacechowany filmowym charakterem, co pokazuje jak oryginalne wizje mają Deniz i Robert, a także jaką zdolną twórczynią oraz narratorką historii jest Deniz.

EPka „A Night To Remember” istnieje w tym samym wszechświecie, co nasz album „Darkest Dreams”, co czyni ją spin-offem uzupełniającym całą historię do odkrycia.

Follow The Voice (2021)

Na „Follow The Voice” Kraków Loves Adana kontynuują to, co zaczęli na „Darkest Dreams”, czyli mroczny dream pop. To piękny album, który po przesłuchaniu pozostaje w pamięci niczym nawiedzające echo. Szczególną uwagę należy zwrócić na tytułowe „Follow The Voice”, nostalgiczne „Young Again”, poruszające „I Have To Go” i zamykające całość „Close The Blinds”.

Jest to swego rodzaju płyta pośrednia, powstała w niepewnej i przejściowej fazie mojej drogi artystycznej. Praca nad tym albumem i ukończenie go pomogło mi uświadomić sobie, że jestem w nim na dłuższą metę. Muzyka jest i zawsze była bezpiecznym miejscem, do którego mogę się udać, bez względu na to, jak się pokażę. Gdzie mogę po prostu być.

„Oceanflower” – słoneczny dream pop

Kraków Loves Adana – dream pop z Hamburga
Winyl „Oceanflower”, źródło zdjęcia: bandcamp.com

Najnowszy album Kraków Loves Adana ukazał się w Walentynki, czyli 14 lutego 2023 roku. To wydawnictwo różniące się od poprzednich ze względu na dość optymistyczny charakter i częste wzmianki o słońcu.

„Oceanflower” to prawdziwy ocean, po którym pływają piosenki kwitnące światłem, nadzieją, szczęściem oraz słońcem. Z każdym przesłuchaniem utwory rozkwitają w umyśle słuchacza coraz mocniej, niczym kwiaty. Słuchając tego albumu można przenieść się do mrocznej krainy ze świata marzeń, którą rozświetla nieśmiałe światło czyniąc wspomniany mrok miejscem wypełnionym pozytywnym przesłaniem. Z dziesięciu utworów, które znalazły się na najnowszym albumie Kraków Loves Adana do najbardziej hipnotyzujących należą: otwierające „See It Bloom”, nagrane z Ruth Radelet i Adamem Millerem „When The Storm Comes” oraz „In Memories” z Natem Walkerem i Adamem Millerem, gitarowe „Oh Mother”, eksperymentalne „Sorrows In The Sun” i delikatne „Aries Moon”.

To mój siódmy album studyjny i świadectwo prawdziwego pogodzenia się z moim dzieciństwem i ze sobą. Być może ten album pomoże Ci, tak jak pomógł mi!

Źródła cytatów: facebook.com, c-heads.com, getinherears.com

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: WILDES – artystka indie folk, którą musicie poznać!

WILDES – artystka indie folk, którą musicie poznać!

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News