8 marca 2024 roku propalestyńska aktywistka z grupy Palestine Action zniszczyła wiszący na Uniwersytecie w Cambridge portret Lorda Arthura Balfoura, byłego premiera, ministra spraw zagranicznych i autora deklaracji wyrażającej poparcie brytyjskiego rządu dla utworzenia na terenie Palestyny państwa żydowskiego. Twierdziła, że deklaracja z 1917 r. była powodem, dla którego Palestyńczycy utracili swoją ojczyznę na rzecz Izraela.
Zniszczenie działa sztuki na Uniwersytecie w Cambridge
Grupa Palestine Action zamieściła w mediach społecznościowych filmik pokazujący jak jedna z aktywistek zamazuje twarz Lorda Balfoura czerwoną farbą na portrecie wiszącym na Uniwersytecie w Cambridge, a następnie rozcina płótno ostrym przedmiotem.
Napisana w 1917 roku deklaracja Balfoura zapoczątkowała czystki etniczne w Palestynie poprzez obietnicę oddania tej ziemi – do czego Brytyjczycy nigdy nie mieli prawa zrobić. Po Deklaracji, aż do 1948 r., Brytyjczycy palili tubylcze wioski, aby przygotować drogę; wraz z tym pojawiły się arbitralne zabójstwa, aresztowania, tortury i przemoc seksualna, w tym gwałty.
Brytyjczycy utorowali drogę Nakbie i wyszkolili syjonistyczną milicję do czystek etnicznych ponad 750 000 Palestyńczyków, zniszczenia ponad 500 wiosek i masakry wielu rodzin. Nakba nigdy się nie skończyła, a dzisiejsze ludobójstwo jest zakorzenione i wspierane przez brytyjski współudział.
Obecnie Elbit Systems, największy izraelski producent broni, wykorzystuje Wielką Brytanię jako placówkę produkcyjną do produkcji broni, która jest „przetestowana w walce” na Palestyńczykach.
– napisała na Instagramie grupa Palestine Action.
Policja na temat incydentu na Uniwersytecie w Cambridge
Jak informuje strona Cambridgeshire Constabulary funkcjonariusze jeszcze tego samego dnia udali się na miejsce zdarzenia, aby zabezpieczyć dowody i rozpocząć śledztwo, jednak nie dokonano żadnych aresztowań.
Polityk z portretu – kim był Arthur Balfour?
Lord Arthur James Balfour (25 lipca 1848 – 19 marca 1930) był brytyjskim politykiem, jednym z przywódców Partii Konserwatywnej, premierem Wielkiej Brytanii w latach 1902–1905 oraz twórcą Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Był także ministrem spraw zagranicznych – właśnie wtedy w 1917 roku wysłał list do Waltera Rotschilda (nazwany później deklaracją Balfoura) w którym napisał, że rząd brytyjski „z przychylnością patrzy na ustanowienie w Palestynie narodowego domu dla narodu żydowskiego”. Deklaracja ta bywa postrzegana przez niektórych historyków jako początek konfliktu arabsko-izraelskiego.
Portret Lorda Johna Balfoura, który został zniszczony to „Arthur James Balfour, 1st Earl of Balfour, KG, OM, PC, Prime Minister and Philosopher”. Ten obraz olejny namalował Philip de László w czerwcu 1914 roku.
Zobacz też: 44 galerie z całego świata i Polski w Warszawie. NADA VILLA WARSAW zaprasza od 15 do 19 maja
44 galerie z całego świata i Polski w Warszawie. NADA VILLA WARSAW zaprasza od 15 do 19 maja