Książki 2024 – nowości i zapowiedzi

Książki 2024 – nowości i zapowiedzi
https://pl.pinterest.com/pin/754634481300269561/

Jeśli zastanawiacie się, jakie książki 2024 roku najlepiej przeczytać, koniecznie skorzystajcie z naszej polecajki! Sprawdźcie na jakie tegoroczne nowości i zapowiedzi warto zwrócić uwagę w księgarniach oraz bibliotekach.

Książki 2024 – nowości

„Eileen” Ottessa Moshfegh

Premiera: 10 stycznia

„Eileen” Ottessa Moshfegh

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Okres bożonarodzeniowy nie cieszy skromnej młodej Eileen, której życie upływa między opieką nad niechlujnym, uzależnionym od alkoholu, żyjącym biednie ojcem, a pracą w charakterze sekretarki w Moorehead, więzieniu dla młodocianych przestępców, gdzie codziennie mają miejsce straszne rzeczy. Trawiona żalem i wstrętem do samej siebie Eileen spędza swoje ponure dni na marzeniach o ucieczce do dużego miasta. Za to noce i weekendy wypełniają jej drobne kradzieże w sklepach i sprzątanie bałaganu, który zostawia po sobie jej pogrążający się w obłędzie ojciec. Gdy w Moorehead pojawia się któregoś dnia promienna, piękna i wesoła Rebecca Saint-John, Eileen jest nią oczarowana, wprost nie może się oprzeć sile jej urody i osobowości. Wydaje się, że po raz pierwszy ma szansę na prawdziwą przyjaźń…

Rozgrywająca się na tle śnieżnego krajobrazu nadmorskiej Nowej Anglii w dniach poprzedzających Boże Narodzenie pełna zwrotów akcji historia o współczuciu, bezsilności i okrucieństwie została opowiedziana z perspektywy lat teraz już starszej pani – narratorki –uczestniczki zdarzeń.

„Karnawał” Alicja Sinicka

Premiera: 24 stycznia

„Karnawał” Alicja Sinicka

To miała być wspaniała zimowa noc na Mazurach. Zmieniła się jednak w koszmar. Amelia cudem ocalała z tragedii, która rozegrała się w 2002 roku na wyspie Czarci Ostrów. W domu letniskowym zamożnych rodziców jej znajomej panował szampański nastrój imprezy karnawałowej – do czasu, aż w trzcinach nad lodowatymi Śniardwami znaleziono ciało. Śmierć gwałtownie pochłaniała kolejne ofiary, a odcięci od świata młodzi ludzie nie mieli szans na ratunek. Za oknami migała tylko czarno-biała maska oprawcy.

Dwie dekady później upiory powracają. Pewnego dnia Amelia dostaje list z zaskakującą zawartością, który w jednej chwili zmienia wszystko. Od tej pory musi walczyć o swoje życie – tak jak przed laty. Bo dla kogoś czarci karnawał wciąż trwa.

„Jak sprzedać nawiedzony dom” Grady Hendrix

Premiera: 31 stycznia

„Jak sprzedać nawiedzony dom” Grady Hendrix

Nowa powieść autora „Final Girls. Ostatnie Ocalałe” będzie przerażającą, a jednocześnie mroczną oraz zabawną opowieścią o nawiedzonym domu i sekretach z rodzinnej przeszłości.

Kiedy Louise dowiaduje się, że jej rodzice zmarli, boi się wracać do domu. Nie chce zostawiać córki pod opieką byłego męża i lecieć do Charleston. Nie chce mieć nic wspólnego z domem rodzinnym, wypchanym po brzegi pozostałościami po karierze naukowej ojca i życiowej obsesji matki na punkcie lalek. Nie chce uczyć się żyć bez dwóch osób, które najlepiej znała i najbardziej kochała.

A przede wszystkim nie chce mieć do czynienia ze swoim bratem Markiem. Mężczyzna nigdy nie opuścił rodzinnego miasta. Jest bezrobotny i ma siostrze za złe jej życiowy sukces. Niestety, Louise będzie potrzebowała jego pomocy, aby przygotować dom do sprzedaży, ponieważ wprowadzenie go na rynek będzie wymagało czegoś więcej niż tylko odświeżenia ścian. Niektóre domy nie chcą zostać sprzedane – ten również ma inne plany…

„Nacisk śruby i inne opowieści o duchach” Henry James

Premiera: 31 stycznia

„Nacisk śruby i inne opowieści o duchach” Henry James

Wybór opowieści o duchach, szaleństwie i rodzinnych tajemnicach pióra jednego z najwybitniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku.

Henry James tworzył na styku dwóch kultur – amerykańskiej i brytyjskiej – i dwóch epok literackich – realizmu i modernizmu. Ma w swoim dorobku nie tylko wnikliwe powieści psychologiczne, lecz również liczne opowiadania grozy, których wybór znalazł się w tej książce. Najsłynniejsze z nich, „Nacisk śruby”, jest prawdopodobnie najczęściej analizowanym, interpretowanym czy omawianym opowiadaniem o duchach w dziejach literatury. To gotycka opowieść o młodej guwernantce przekonanej, że jakieś tajemnicze siły prześladują znajdujące się pod jej opieką dzieci. Książka zawiera także inne utwory pisarza, m.in. „Radosny zaułek”, „Upiorny czynsz” i „Sir Edmund Orme”.

„Nietuzinkowy sklep całodobowy” Kim Ho-yeon

Premiera: 11 marca

„Nietuzinkowy sklep całodobowy” Kim Ho-yeon

Na jednej z mało uczęszczanych uliczek Seulu można natknąć się na niepozorny sklep całodobowy. Taki, do którego wpada się tylko na chwilę, by wziąć na wynos kimbap i buteleczkę soju. Pewnego dnia właścicielka, pani Yeom, odzyskuje cenną zgubę dzięki pomocy pewnego bezdomnego mężczyzny. Poruszona jego losem postanawia zatrudnić go w sklepie.

Wielki jak niedźwiedź Dokko z początku nie wzbudza zaufania. Nie wiadomo skąd się wziął, cierpi na amnezję, ma problemy z mówieniem. Ale to jego obecność sprawia, że w życiu pracowników i klientów sklepu zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy… Młoda dziewczyna zyskuje odwagę, by zrobić krok dalej. Zapracowany ojciec przestaje topić smutki w alkoholu. Zagubiona matka odnajduje nić porozumienia z synem.

Bo czasem jedna iskra dobra wystarczy, aby odmienić życie wielu osób. Urzekająca i ciepła historia, która udowadnia, że choć nie wszystkie błędy można naprawić, to każdy z nas zasługuje na drugą szansę.

„Kawiarnia Pod Pełnym Księżycem” Mai Mochizuki

Premiera: 13 marca

„Kawiarnia Pod Pełnym Księżycem” Mai Mochizuki

Kawiarnia pod Pełnym Księżycem nie ma stałej lokalizacji. Pojawia się nieoczekiwanie w różnych miejscach – w pasażu handlowym, na końcowej stacja kolei lub w cichej dolinie rzeki. Ale zawsze wtedy, gdy Księżyc jest w pełni. W kawiarni nie przyjmuje się zamówień od gości, lecz serwuje się specjalnie dla nich przygotowane specjały – w zależności od tego, jakie są ich pragnienia oraz lęki.

Kelnerami w tym wyjątkowym miejscu są… koty, które pomagają przybyszom otwierać serca i pokonywać problemy. Zdecydowanie pomaga w tym magiczna atmosfera, w której nie stroni się od wróżb, czytania z gwiazd i przenoszenia się między różnymi wymiarami. Urocza i skłaniająca do refleksji książka o tym, jak rozpoznawać swoje uczucia i pozostać wiernym sobie.

Zobacz też: Czy da się zarabiać na pisaniu? Jak zacząć karierę pisarską?

Czy da się zarabiać na pisaniu? Jak zacząć karierę pisarską?

Książki 2024 – zapowiedzi

„Spekulacje o kinie” Quentin Tarantino

Premiera: 10 kwietnia

„Spekulacje o kinie” Quentin Tarantino

 

Quentin Tarantino jest nie tylko jednym z najsłynniejszych współczesnych twórców filmowych, lecz także prawdopodobnie największym pasjonatem kina na świecie. Przez lata w wywiadach przekonywał, że w końcu zajmie się pisaniem książek o filmach. Wreszcie nadszedł ten moment: długo oczekiwane „Spekulacje o kinie” są tak dobre, jak tylko fani reżysera i miłośnicy kinematografii mogli sobie wymarzyć.

Tarantino skupia się na najważniejszych amerykańskich filmach lat siedemdziesiątych, które po raz pierwszy obejrzał w młodości i które przyczyniły się do jego rozwoju artystycznego. Proponuje własne spojrzenie na kino: łączy elementy krytyki filmowej, teorii filmu i reportażu ze wspaniałą historią osobistą, a całość napisana jest charakterystycznym, niepodrabialnym stylem.

„Kuchnia książek” Kim Jee Hye

Premiera: 24 kwietnia

„Kuchnia książek” Kim Jee Hye

Magiczna koreańska powieść o magicznym miejscu. O ludzkich losach. I o mocy, która drzemie w książkach. Życie jest jak regał z książkami, nigdy nie wiesz, jaka Ci się trafi.

Mieszkająca w Seulu Yujin przez kilka lat była bez reszty pochłonięta tworzeniem start-upu. W wyniku wielu decyzji musiała jednak sprzedać firmę i straciła pracę. Jej życie całkowicie się zmienia, kiedy przypadkiem odwiedza wieś Soyang-ri. Oczarowana tym miejscem postanawia zrezygnować z wielkomiejskiego życia i założyć księgarnię. Wyjątkową księgarnię.

W Soyang-ri Book’s Kitchen można odnaleźć spokój i otrzymać wsparcie, kiedy w życiu dzieje się zbyt wiele. A wszystko oczywiście za sprawą książek.

Czas mija, zmieniają się pory roku, do Soyang-ri Book’s Kitchen przybywają kolejni goście. Każdego sprowadzają inne kłopoty bądź rozterki. I każdy z nich otrzymuje książkę, która ukoi jego duszę i która pomaga w rozwiązaniu problemów.

„Pani Wiatru” Maja Lunde

Premiera: 24 kwietnia

„Pani Wiatru” Maja Lunde

„Pani Wiatru” to stworzona przez Maję Lunde i Lisę Aisato trzecia część tetralogii o porach roku, którą pokochali czytelnicy na całym świecie.

Rodzice Tobiasa podczas wakacji pracują w mieście, dlatego wysyłają syna na wieś. Chłopiec liczy na wakacje niczym te opisywane w ciepłych powieściach dla dzieci: urocza farma, świeże warzywa, mleko prosto od krowy… Tymczasem trafia do chatki na klifie, gdzie żyje Lothe, zrzędliwa rybaczka. Nic nie wskazuje na to, że wakacje mogą się udać. Wtedy Tobias znajduje tajemniczy pokój wypełniony rysunkami… Niestety, tajemnice, jakie skrywa pokój mogą okazać się zbyt bolesne.

Opowieść o lęku, nadziei, zaskakującej przyjaźni, czerpaniu radości z małych rzeczy i o tym, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje. W tej książce jest wszystko, czego potrzebuje dobra powieść: radość i smutek, zapach morza, smak truskawek i przyjaźń, wyciskająca łzy nawet z najtwardszych.

„Im mroczniej tym lepiej” Stephen King

Premiera: 1 maja

Król Horroru nadchodzi z dwunastym w swoim dorobku zbiorem opowiadań.

Stephen King powraca ze zbiorem wspaniałych opowiadań. Pomiędzy bardziej rozbudowane historie wpleciono szereg zachwycających krótszych form – niektóre szokujące, inne surrealistyczne lub mrocznie komiczne, a wszystkie noszące piętno pisarza, który swobodnie korzysta z niezmierzonych pokładów swego wyjątkowego talentu i niezmiennie śmiało daje się ponieść poza horyzont wyobraźni. Większość z kilkunastu zawartych w nim utworów publikowana jest po raz pierwszy. Wiele z nich to dłuższe formy prozatorskie – znajdziemy wśród nich nowelę nawiązującą do kultowej powieści Kinga o krwiożerczym psie, zatytułowanej „Cujo”, i stanowiącą jej swego rodzaju kontynuację, oraz opowiadanie inspirowane twórczością Cormaca McCarthy’ego i dedykowane temu wybitnemu, niedawno zmarłemu pisarzowi.

„Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece” Michiko Aoyama

Premiera: 15 maja

„Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece” Michiko Aoyama

„Czego szukasz?” – pyta odwiedzających bibliotekę Sayuri Komachi, tajemnicza bibliotekarka, która jakimś cudem zawsze wie, która z tysięcy książek najlepiej przysłuży się konkretnej osobie. Młoda ekspedientka nie wierzy we własne siły. Księgowy marzy o otwarciu sklepu z antykami. Redaktorka czasopisma zdegradowana po urodzeniu dziecka do funkcji archiwistki chce spełnić marzenie o pracy w wydawnictwie książkowym. Trzydziestoletni rysownik mangi nie może znaleźć pracy w zawodzie. Emerytowany handlowiec szuka nowego celu w życiu. Jakie książki im pomogą? Obserwujemy ich wszystkich podczas codziennych zajęć, zmagań z rzeczywistością, kibicujemy bohaterom, kiedy szukają w sobie odwagi, aby odkryć to, co w życiu najważniejsze.

Inspirująca opowieść o miłości, rozwoju i ukojeniu, które można znaleźć na stronach książki. Bo każdy ma swoją historię, trzeba ją tylko odnaleźć.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Pola Rise „Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność” [recenzja]

Pola Rise „Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność” [recenzja]

5/5 - (6 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News