Szninkiel – legenda sztuki komiksowej

Szninkiel - legenda sztuki komiksowej

Wiele osób twierdzi, że komiks to świetny zamiennik książki. Jego strony są uzupełnione obrazkową historią z tekstem. Śmiało można więc stwierdzić, że jest to część wydawanej literatury. Jednak czytelnicy sięgają po nią przede wszystkim dla rozrywki. Warto mieć jednak na uwadze, że niektóre komiksy przechodzą do historii. Jednym z nich jest Szninkiel.

Komiks Szninkiel – podstawowe informacje 

Doskonały komiks Szninkiel to dzieło, które wyszło spod pióra Jeana Van Hamme’a. Ilustracje wykonał Grzegorz Rosiński. Ten duet stworzył jeden z najlepszych komiksów na świecie. Do dziś jest on nazywany arcydziełem, choć jego premiera miała miejsce w latach 1986-1987 roku w czasopiśmie À Suivre. O czym opowiada ten komiks? Jest to historia wyjątkowej, małej istotny – Szninkiela, który swoim życiem ma uratować świat.  

W Polsce pojawił się on dokładnie dwa lata później i od tego czasu cieszy się ogromną popularnością. Warto dodać, że ten duet działał wspólnie nieco wcześniej. Kultowy “Thorgal” to ich dzieło. 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Gdzie rozgrywa się akcja komiksu? 

Akcja komiksu rozgrywa się w Daar. To wyjątkowa kraina, która praktycznie od zawsze jest pogrążona w wojnie. Wojna toczy się między Trójką Nieśmiertelnych, do których należy: Jargot Pachnący, Zembria Cyklopka i Barr Find Czarna Rzeka oraz ich armie. Niestety każdy z nich dąży do jednego – do eksterminacji rywali. Wyłącznie w takiej sytuacji będą oni mogli dominować w Daarze. Historię tego świata przedstawia jednak szninkiel J’on – główny bohater powieści. Jednak stoi przed nim wielkie zadanie. Został powołany przez Władcę Stworzyciela Światów do zjednoczenia Wielkiej Trójki i ocalenia Daar przed zniszczeniem. 

Szninkiel okładka komiksKim jest główny bohater? 

Jak wcześniej wspomniano, głównym bohaterem komiksu jest J’on, czyli szninkiel zamieszkujący planetę Daar. I co najważniejsze jest to jedyna postać, która przeżyła ostatnią bitwę z Nieśmiertelnymi. Zadaniem tego bohatera jest uratowanie świata przed zagładą. Podczas wielu sytuacji przedstawionych w komiksie czytelnicy mogą zauważyć słabość J’ona, jego niezdecydowanie, a czasami nawet chwilowe zwątpienie. Te wszystkie wyżej wymienione kryzysy psychiczne są spowodowane tym, że główny bohater przez całe swoje życie żył w niewoli, ciężko pracował, a czasami walczył także po stronie terroru. W trakcie akcji komiksu poznaje on G’wel, w której się zakochuje. 

Jakie odwołania znajdziemy w komiksie? 

Nie da się ukryć, że Jean Van Hamme umieścił w tym komiksie wiele odniesień do filozofii, religii, a nawet do dorobku literatury fantastycznej czy popkultury. Można znaleźć tu m.in. odwołania do Hobbita J.R.R. Tolkiena czy filmu Stanleya Kubricka – 2001:Odyseja kosmiczna. Nie można zapominać jednak o tym, że najbardziej zauważalne są wątki chrześcijańskie: Szninkiel-wybraniec jako metafora Chrystusa. Najważniejsze jest jednak to, że pomimo wielu odwołań komiks nie traci swojego wyjątkowego charakteru. Dzięki temu jest to właśnie wyjątkowa opowieść, która wzbudzi w czytelniku wiele emocji. 

Odrobina Polski w komiksie Szninkiel 

Dlaczego warto sięgnąć po tą pozycję? Nie da się ukryć, że w komiks Szninkiel jest wzbogacony pięknymi rysunkami światowej sławy rysownika pochodzącego z Polski. Ich autorem jest Grzegorz Rosiński przez wiele osób nazywany polskim Rembrandtem. Ilustracje, które wyszły spod ręki Grzegorza, nadają komiksowi poczucie przestrzeni i są w stanie przedstawić historię z różnych perspektyw. 

Komiks Szninkiel to idealny pomysł na prezent dla fana historii rysunkowych. Ogromną zaletą tej pozycji jest także fakt, że cały scenariusz został skonstruowany w taki sposób, aby czytelnik miał przestrzeń na własne domysły i interpretacje.

Zobacz też: R. L. Stine, czyli Stephen King literatury młodzieżowej

R. L. Stine, czyli Stephen King literatury młodzieżowej

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News