Dziś Stephen King, czyli Mistrz Grozy, obchodzi 76 urodziny! Z tej okazji prezentujemy ranking 15 najlepszych książek Króla Horroru oraz życzymy pisarzowi mnóstwa inspiracji i dalszych sukcesów w świecie literackim.
Stephen King – TOP 15 najlepszych powieści
15. Rok wilkołaka
Rok wydania: 1983
Liczba stron: 128
Czasami prawdziwy mrok nie kryje się w ciemności…
Groza nadeszła w styczniu, podczas pełni księżyca. Pierwszy poznał ją uwięziony w zaspach kolejarz. Jej kły rozdarły mu gardło. Miesiąc później w przytulnej sypialni kobieta powitała ją krzykiem. Nikt nie wie, kto będzie następny. Tylko jedno jest pewne: kiedy na niebie znów zapłonie okrągła tarcza księżyca, Tarker Mills ogarnie paraliżujący strach. Bo wiatr niesie ze sobą skowyt, w którym słychać jakby ludzkie słowa.
A wokół widać ślady potwora…
„Rok wilkołaka” to najkrótsza powieść w dorobku Stephena Kinga, ale w pełni zasługuje na znalezienie się na zaszczytnym piętnastym miejscu ze względu na interesującą koncepcję, genialnie napisanych postaci i jedną z najoryginalniejszych fabuł w twórczości Króla Horroru.
14. Przebudzenie
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 536
W niedużej miejscowości w Nowej Anglii, ponad pół wieku temu, na małego chłopca bawiącego się żołnierzykami pada cień. Jamie Morton podnosi głowę i widzi intrygującego mężczyznę, jak się okazuje, nowego pastora. Charles Jacobs wraz ze swoją piękną żoną odmieni miejscowy kościół. Mężczyźni i chłopcy skrycie podkochują się w pani Jacobs; kobiety i dziewczęta – w tym także matka Jamie’ego i jego ukochana siostra Claire – tym samym uczuciem darzą wielebnego Jacobsa. Jednak kiedy rodzinę Jacobsów spotyka tragedia, a charyzmatyczny kaznodzieja wyklina Boga i szydzi z wiary, zostaje wygnany przez zszokowanych parafian.
Jamie ma własne demony. Od wielu lat gra na gitarze w zespołach na terenie całego kraju i wiedzie tułaczy żywot rock-and-rollowego muzyka, uciekając od rodzinnej tragedii. Po trzydziestce – uzależniony od heroiny, pozostawiony na pastwę losu, zdesperowany – Jamie ponownie spotyka Charlesa Jacobsa, co ma głębokie konsekwencje dla nich obu. Ich więź przeradza się w pakt, o jakim nawet diabłu się nie śniło, a Jamie odkrywa, że słowo „przebudzenie” ma wiele znaczeń.
Ta bogata, niepokojąca powieść prowadzi czytelnika przez pięć dekad do najbardziej przerażającego zakończenia. To arcydzieło Kinga, nawiązujące do twórczości takich wybitnych amerykańskich pisarzy jak Frank Norris, Nathaniel Hawthorne i Edgar Allan Poe.
„Przebudzenie” to bardzo mroczna powieść, którą czyta się z zapartym tchem i z niedowierzaniem w to, co się czyta. W tej książce znajduje się jedno z najlepszych zakończeń (a jak wszyscy Stali Czytelnicy Stephena Kinga wiedzą – zakończenia nie są mocną stroną autora).
13. Billy Summers
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 608
W „Billym Summersie” poznajemy zabójcę do wynajęcia, który jest najlepszy w tym interesie, ale przyjmuje zlecenia jedynie na złych ludzi. W końcu nadszedł czas by przejść na emeryturę ale zanim to nastąpi Billy bierze jeszcze jedną, ostatnią robotę. Jest on najlepszym snajperem na świecie, odznaczonym weteranem wojny w Iraku a po wykonanym zadaniu znika niczym Houdini. Więc co mogłoby pójść nie tak?
Co powiecie na to, że wszystko?
„Billy Summers” to po części książka o wojnie, po części to list miłosny skierowany do małego amerykańskiego miasteczka i jego mieszkańców. Znajdziecie w niej zniewalający i zaskakujący duet, który wyrusza by pomścić zbrodnie niezwykle złego człowieka. To historia o miłości, szczęściu, przeznaczeniu i złożonym bohaterze na ostatecznej drodze ku odkupieniu.
Ta powieść powinna znaleźć się w gronie najlepszych pióra Stephena Kinga, ponieważ jest inna niż wszystkie. Dlaczego? Po pierwsze to fenomenalnie stworzony kryminał, a po drugie książkę można porównać do filmu „Leon Zawodowiec” pod wieloma względami. Tego po Mistrzu Grozy z pewnością nikt się nie spodziewał i to właśnie czyni książkę wyjątkową!
12. Sklepik z marzeniami
Rok wydania: 1991
Liczba stron: 672
Tajemniczy przybysz z Europy, Leland Gaunt, otwiera w Castle Rock sklep, w którym można kupić wszystko, o czym zamarzysz. Ceną za zrealizowanie marzenia nie są jednak pieniądze, lecz spłatanie współobywatelowi pozornie niewinnego figla. W rzeczywistości, spełniając ludzkie pragnienia, Gaunt niewoli dusze swoich klientów. Żaden bowiem nie potrafi wyzwolić się z mocy swoich spełnionych marzeń, znieść myśli, że mógłby utracić to, co udało mu się zdobyć jakimś cudem. Tylko Pangborn, miejscowy szeryf, będzie próbował przeciwstawić się przybyszowi. Czy bez pomocy sił nadprzyrodzonych uda się odnieść zwycięstwo w walce z czarną magią? Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić? Pangborn ma także pewną słabość – bardzo chciałby poznać sekret tajemniczej śmierci swojej żony i dziecka…
Najlepsza powieść Mistrza Grozy rozgrywająca się w wymyślonym przez niego miasteczku Castle Rock! Jest to zdecydowanie najmocniej emanująca grozą książka, którą napisał Stephen King. Co prawda nie przeraża potworami i morderstwami, ale tym, co są w stanie robić sobie nawzajem ludzie i jak niszczycielską moc na chaos. Właśnie dlatego „Sklepik z marzeniami” jest taki przerażający. Ponieważ to, co dzieje się na kartach książki mogłoby wydarzyć się w realnym świecie.
11. Martwa strefa
Rok wydania: 1979
Liczba stron: 480
Młody nauczyciel angielskiego Johnny Smith uważa się za człowieka szczęśliwego. Ma ukochaną dziewczynę, jest lubiany przez uczniów i jest przekonany, że w życiu nie spotka go nic złego. Jednak pewnego dnia w wyniku groźnego wypadku samochodowego zapada w śpiączkę. Kiedy budzi się po prawie pięciu latach, z niepokojem odkrywa w sobie niezwykły dar – widzi przeszłość i przyszłość innych ludzi. Johnny potrafi przewidzieć dosłownie wszystko, niekiedy więcej, niżby sobie życzył… Niezwykły talent staje się dla niego przekleństwem…
„Martwa strefa” to jedna z tych powieści, od której czytania nie można się oderwać przez wciągającą fabułę oraz bardzo klimatyczną atmosferę. Jedynym minusem całości jest niestety zakończenie.
10. Carrie
Rok wydania: 1974
Liczba stron: 208
Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się nią chłopcy, stanowi obiekt kpin i docinków. Matka – religijna fanatyczka – za wszelką cenę usiłuje uchronić ją przed grzechem. Pewnego razu Carrie się jednak buntuje i idzie na szkolny bal. Gdy tam pada ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje się piekło… dziewczyna jest telekinetką o olbrzymiej mocy, której postanawia użyć, by zemścić się na prześladowcach. Ci, którzy ją dręczyli, gorzko tego pożałują.
Debiutancka powieść Kinga, którą czytelnicy pisarza albo kochają, albo nienawidzą. Ponieważ należę do pierwszej grupy już wyjaśniam, dlaczego „Carrie” to jedna z najlepszych powieści Króla Grozy i dlaczego przyznałam jej miejsce dziesiąte. To niesamowicie skonstruowana fabuła pod względem psychologicznym, pełna symboliki oraz mocno zarysowanych postaci, a także bardzo naukowo przedstawiająca zjawisko telekinezy. Poza tym kulisy powstania tej powieści są bardzo ciekawe!
9. Joyland
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 336
Devin Jones, student college’u, zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku, by zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. Tam jednak zmuszony jest zmierzyć się z czymś dużo straszniejszym: brutalnym morderstwem sprzed lat, losem umierającego dziecka i mrocznymi prawdami o życiu i tym, co po nim następuje. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam?
Życie nie zawsze jest ustawioną grą. Czasem nagrody są prawdziwe. Bywają też cenne.
Powieść o miłości i stracie, o dorastaniu i starzeniu się i o tych, którym nie dane jest doświadczyć ani jednego, ani drugiego, bo śmierć zabiera ich przedwcześnie. Opowieść o duchach o niesamowitym letnim klimacie rozgrywająca się w wesołym miasteczku!
8. Baśniowa opowieść
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 704
Charlie Reade to na pozór nastolatek jak każdy inny. Codzienność mija mu pod znakiem szkoły, treningów sportowych oraz spotkań z przyjaciółmi. Jego życie rodzinne dalekie jednak jest od sielanki. Od czasu śmierci matki Charliego, gdy chłopiec miał 10 lat, jego ojciec zaczął pogrążać się w rozpaczy i coraz większym uzależnieniu od alkoholu.
Wszystko zmienia się, kiedy Charlie, już jako 17-latek, poznaje Howarda Bowditcha i jego pieska Radara. Na terenie jego posiadłości Charlie trafia bowiem na zamkniętą szopę, z której zaczynają dochodzić coraz głośniejsze dźwięki, przypominające… głosy z zaświatów. Jakiś czas później odkrywa, że tajemnicza szopa okazuje się portalem do innego wymiaru. Chłopak nie zdaje sobie sprawy, jak poważne konsekwencje będzie mieć zdobycie przez siebie wiedzy na temat skrywanego portalu. Czy uda mu się ocalić każdy ze światów przed złem i niebezpieczeństwem?
Nie tylko jedna z najlepszych powieści Stephena Kinga, ale i najlepsza powieść fantasy Stephena Kinga! „Baśniowa opowieść” wywołuje całe spektrum emocji w czasie czytania. Autor stworzył w niej niesamowicie interesującą krainę, a czytelnik znajdzie w niej mnóstwo nawiązań do innych baśni!
6. Zielona mila
Rok wydania: 1996/1997
Liczba stron: 416
Akcja powieści toczy się w Ameryce lat trzydziestych w środowisku więźniów oczekujących na wykonanie kary śmierci. Wśród przebywających w więzieniu Cold Mountain skazańców znajduje się nieobliczalny, niezwykle agresywny młodociany zabójca William Wharton; jest Eduard Delacroix, niepozorny Francuz z Luizjany, który zgwałcił i zabił młodą dziewczynę; dla zatarcia śladów spalił kolejnych sześć osób. Jest wreszcie skazany za brutalny mord na dwóch małych dziewczynkach John Coffey, zagadkowy olbrzym o wiecznie załzawionych oczach, obdarzony niezwykłą mocą. Co łączy tych ludzi? Tę zagadkę usiłuje rozwiązać główny klawisz Paul Edgecombe, wierzący w niewinność Coffey’a.
Bardzo ważna książka w twórczości Kinga, która podejmuje temat kary śmierci i skłania do refleksji na jej temat. „Zielona mila” to pozycja obowiązkowa na każdej liście wyróżniającej najlepsze książki Stephena Kinga i na każdej liście stu książek, które każdy powinien przeczytać.
5. Pan Mercedes
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 576
Tuż przed świtem, w spokojnym miasteczku, setki zdesperowanych, bezrobotnych ludzi stoi w kolejce na targi pracy. Nagle, bez ostrzeżenia, samotny kierowca w kradzionym Mercedesie wpada w tłum. Zabija osiem osób, rani piętnaście. Ucieka z miejsca wypadku. Brady, nazywający sam siebie „sprafcą”, pokochał dotyk śmierci pod kołami Mercedesa i chce poczuć go ponownie. Kolejna misja Brady’ego, jeśli się powiedzie, zabije tysiące osób. Tylko emerytowany detektyw Bill Hodges wraz z dwójką sprzymierzeńców może zatrzymać mordercę, zanim ten uderzy ponownie. Kto kryje się pod pseudonimem Pan Mercedes i jak go odnaleźć?
To kryminalne arcydzieło – skonstruowane perfekcyjnie z mnóstwem świetnie napisanych postaci! Od tej powieści wprost nie da się oderwać, a z bohaterami rozstać. Nie bez powodu Stephen King napisał dwie kolejne części o Billu Hodgesie, a potem dwie powieści i jedno opowiadanie o Holly Gibney.
4. Miasteczko Salem
Rok wydania: 1975
Liczba stron: 526
W prowincjonalnym amerykańskim miasteczku zaczynają dziać się rzeczy niepojęte i przerażające. Znikają bądź umierają w dziwnych okolicznościach dzieci i dorośli, jedna śmierć pociąga za sobą drugą. Czyżby Salem było nawiedzone przez złe moce? Kilku śmiałków, którym przewodzi mały chłopiec, wydaje im pełną determinacji walkę.
W tej powieści Stephen King odwołał się do wszelkich znanych w tamtych czasach legend i powieści o wampirach, aby stworzyć „Miasteczko Salem”. Ta książka jest tak niesamowicie klimatyczna! Nie tylko wywołuje grozę, ale i przywodzi na myśl opowieść przygodową. Napięcie oraz senna atmosfera budowane są od początku, aby poprowadzić nas do świetnego zakończenia.
3. Doktor Sen
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 656
Pamiętacie małego chłopca obdarzonego niezwykłą mocą? Chłopca nękanego przez duchy? Chłopca uwięzionego w odludnym hotelu wraz z opętanym ojcem? Możecie poznać jego dalsze losy!
Grupa staruszków nazywająca się Prawdziwym Węzłem przemierza autostrady Ameryki w poszukiwaniu pożywienia. Z pozoru są nieszkodliwi – emeryci odziani w poliester, nierozstający się ze swoimi samochodami turystycznymi. Jednak Dan Torrance już wie, a rezolutna dwunastolatka Abra Stone wkrótce się przekona, że Prawdziwy Węzeł to prawie nieśmiertelne istoty żywiące się substancją wytwarzaną przez poddane śmiertelnym torturom dzieci obdarzone tym samym darem, co Dan.
Nękany przez mieszkańców hotelu Panorama, w którym jako dziecko spędził jedną straszliwą zimę, Dan przez dziesięciolecia błąka się po Ameryce, usiłując zrzucić z siebie odziedziczone po ojcu brzemię beznadziei, alkoholizmu i przemocy. Ostatecznie odnajduje swoje miejsce w małym miasteczku w New Hampshire, we wspierającej go grupie Anonimowych Alkoholików i w domu opieki, gdzie zachowana z lat dzieciństwa resztka mocy pozwala mu nieść ulgę umierającym w ostatnich chwilach ich życia. Staje się znany jako „Doktor Sen”.
Kiedy Dan poznaje efemeryczną Abrę Stone, jej nadzwyczajny dar budzi drzemiące w nim demony i każe mu stanąć do boju o jej duszę i przetrwanie. To epicka batalia między dobrem i złem, krwawa, pełna rozmachu opowieść.
Co prawda „Lśnienie” nie zmieściło się do TOP 15, ale nie zmienia to faktu, że „Doktor Sen” jest o wiele lepszą powieścią. Fakt, że Stephen King napisał tę książkę po tym jak w czasie jednego ze spotkań autorskich czytelnik zapytał pisarza o dalsze losy małego Torrance’a był strzałem w dziesiątkę! Powieść ta jest niesamowita od samego początku do samego końca. Pojawia się tu także Róża Kapelusz – jedna z najbardziej nikczemnych kobiecych czarnych charakterów w świecie literatury.
2. Dallas’63
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 857
Jake Epping to trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskiego w Lisbon Falls w stanie Maine, który dorabia, prowadząc kursy przygotowawcze do matury zaocznej dla dorosłych. Od jednego ze swoich uczniów, Harry’ego Dunninga, dostaje wypracowanie – makabryczną, wstrząsającą opowieść w pierwszej osobie o tym, jak pewnej nocy przed pięćdziesięciu laty ojciec Harry’ego zatłukł na śmierć jego matkę i braci, a siostrę pobił tak bardzo, że nigdy nie odzyskała przytomności. Od tego wszystko się zaczyna…
Wkrótce potem przyjaciel Jake’a, Al, właściciel lokalnego baru, zdradza mu tajemnicę: jego spiżarnia jest portalem do roku 1958. Powierza Jake’owi szaloną – i, co jeszcze bardziej szalone, wykonalną – misję ocalenia Kennedy’ego. Tak oto Jake zaczyna swoje nowe życie jako George Amberson, życie w świecie Elvisa i JFK, amerykańskich krążowników szos i wczesnego rock and rolla, gniewnego samotnika nazwiskiem Lee Harvey Oswalda i Sadie Dunhill, pięknej szkolnej bibliotekarki, która zostaje miłością życia Jake’a – życia wbrew wszelkim normalnym regułom czasu.
„Dallas’63” to poruszająca opowieść pełna gwałtownie narastającego suspensu oraz blaskach i cieniach podróży w czasie. „Dallas’63” to kolejny dowód na to jak wszechstronnym pisarzem jest Stephen Kinga – sprawdza się nawet w powieściach sci-fi.
1. TO
Rok wydania: 1986
Liczba stron: 1104
Derry to małe miasto w stanie Maine – nawiedzone miasto – w którym pewnego razu grupa dzieci spotkała TO. Większość z nich miała szczęście, uszła z życiem i wyjechała z Derry. Po dwudziestu latach TO znowu daje o sobie znać, a ci, którzy przeżyli, zostają wezwani do powrotu w rodzinne strony. Zapomniane strachy dzieciństwa powracają. Dzieci są już dorosłymi, ale muszą odnaleźć w sobie dziecięcą wiarę, lojalność i odwagę by skutecznie stawić mu czoła.
Stali Czytelnicy Stephena Kinga dzielą się na dwie grupy: pierwsi uważają, że jego najlepsza powieść to „TO” a drudzy twierdzą, że jest nią „Bastion”. Według mnie to właśnie „TO” zasługuje na pierwsze miejsce. Ta obszerna powieść to po prostu opus magnum Króla Horroru. Jest w niej wszystko, co składa się na wyśmienicie napisany horror – przerażający potwór, młodzi i nieustraszeni bohaterowie, małe miasteczko oraz jego krwawa historia. Pomijając grozę to także cudowna opowieść o przyjaźni, dorastaniu, przygodzie, mierzeniu się z demonami w młodości jak i dorosłości.
Źródła opisów: stephenking.pl
Tekst: Matylda Motyl
Zobacz też: Powstała lampka w kształcie balona Pennywise’a. Dla wszystkich fanów „TO” Stephena Kinga
Powstała lampka w kształcie balona Pennywise’a. Dla wszystkich fanów „TO” Stephena Kinga