Czy da się zarabiać na pisaniu? Jak zacząć karierę pisarską?

Czy da się zarabiać na pisaniu? Jak zacząć karierę pisarską?
https://pl.pinterest.com/pin/435371488981233464/

Wiele osób uwielbiających czytanie książek i zafascynowanych światem powieści, opowiadań, pamiętników oraz poezji często marzy o tym, aby kiedyś samemu/samej wydać książkę i tym samym stać się pisarzem/pisarką. Poniższy tekst jest właśnie dla takich osób. W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na pytania: jak zostać pisarzem/pisarką, jak zacząć karierę pisarską, ile zarabia początkujący pisarz, czy można zarabiać na pisaniu książek i czy warto zostać pisarzem/pisarką?

Jak zostać pisarzem/pisarką?

Czy da się zarabiać na pisaniu? Jak zacząć karierę pisarską?
https://pl.pinterest.com/pin/516577019763322093/

Aby zostać pisarzem lub pisarką należy oczywiście pisać, a co za tym idzie tworzyć utwory literackie takie jak: powieść, opowiadanie, pamiętnik, poradnik, wiersz, biografie, reportaż czy utwory scenicznie – możliwości jest wiele!

Osoba, która ukończy pisanie utworu literackiego, jest kreatywna, wrażliwa, kocha książki, ma dar do opowiadania i posiada bogatą wyobraźnię śmiało może powiedzieć o sobie, że jest pisarzem/pisarką.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Warto brać udział w konkursach literacki, wysyłać swoje teksty do magazynów lub na portale internetowe oraz publikować na przeznaczonych do tego stronach internetowych takich jak Wattpad. Te czynności pozwalają szlifować swój warsztat, nabierać doświadczenia i wyrabiać „swoją markę” (nazwisko zostaje zapamiętane, dzięki czemu zaczyna być budowane grono czytelników – może to pomóc w przyszłości!).

Najzdolniejszymi i najchętniej czytanymi pisarzami/pisarkami są oczywiście osoby uwielbiające książki i sam akt ich czytania.

Jak zacząć karierę pisarską?

Czy da się zarabiać na pisaniu? Jak zacząć karierę pisarską?
https://pl.pinterest.com/pin/435371488981233464/

Trzeba przede wszystkim „pisać, pisać, pisać” jak w swoich dziennikach zaznaczała Sylvia Plath, autorka „Szklanego klosza”. Warto spisywać swoje myśli, pomysły, notatki, aby później korzystać z nich w procesie twórczym książki.

Jak radzi J. K. Rowling, autorka słynnej serii fantasy o Harrym Potterze, trzeba znaleźć osobę, która będzie reprezentować nas jako pisarza/pisarkę, a po wysłaniu ukończonego dzieła do wydawnictw już zacząć pracę nad kolejną książką.

Nie poddawaj się, gdy wydawnictwa odrzucą Twoją książkę. Debiutancka powieść Stephena Kinga została odrzucona przez trzydziestu wydawców, mimo tego autor nie zrezygnował i wreszcie udało mu się rozpocząć swoją karierę pisarską wdając „Carrie”.

Obecnie pierwsze kroki w karierze pisarskiej wiążą się też z obecnością w mediach społecznościowych. Ważne jest, aby dotrzeć do potencjalnych czytelników i zainteresować ludzi swoją twórczością.

Ile zarabia początkujący pisarz?

Według większości statystyk internetowych debiutujący autor otrzymuje zazwyczaj 3 zł od sprzedanego egzemplarza książki. Suma jaką pisarz/pisarka otrzyma za swoją pierwszą książkę będzie przede wszystkim zależała od promocji oraz popularności – im lepiej wypromowana będzie książka, tym więcej osób postanowi ją zakupić; im więcej książek zostanie sprzedanych, tym bardziej popularny stanie się autor.

Czy można zarabiać na pisaniu książek?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie tak lub nie, ponieważ zarobki pisarza/pisarki są uzależnione od bardzo wielu czynników. Na pewno porządne zarabianie na pisaniu książek jest możliwe na co wskazują dane ze sprzedaży książek Katarzyny Bondy, Olgi Tokarczuk i Remigiusza Mroza.

Na wysokość zarobków z pisania książek ma kilka czynników, a mianowicie:

  • zarobki z wydania książki zależne od udziałów procentowych,
  • rozpoznawalność autora i ilość czytelników,
  • rodzaj literacki, w który wpisuje się dana książka,
  • wszelkie dochody pozaliterackie, do których można zaliczyć udział w reklamach, sprzedaż gadżetów czy ekranizacja książki.

Początkujący pisarze na pewno nie zarobią dużo, jednak jest szansa, że w przyszłości będą bardziej usatysfakcjonowani swoimi finansami.

Aby faktycznie zarabiać na pisaniu książek, a nawet odnieść sukces finansowy, niezbędne są cierpliwość, wytrwałość, dobre wydawnictwo i profesjonalny agent. Właśnie te czynniki mogą sprawić, że pensja autora stanie się wysoka oraz spełniająca oczekiwania.

Czy warto postawić na karierę pisarską?

Czy da się zarabiać na pisaniu? Jak zacząć karierę pisarską?
https://pl.pinterest.com/pin/133419207690407302/

To zależy od osoby. Jeśli publikacja książki to Twoje marzenie, piszesz z przyjemnością i tworzysz coś naprawdę ciekawego to odpowiedź jest twierdząca – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć karierę pisarską! Jednak jeśli myślisz o karierze pisarskiej z nastawieniem na wysokie wynagrodzenie to lepiej przemyśl swoją decyzję – sukces finansowy nie jest gwarantowany.

Pamiętajcie, że ścieżka pisarska będzie od Was wymagała dobrej organizacji, samodyscypliny i ogromnych pokładów weny. Jeśli po przeczytaniu powyższego artykułu postanowicie na nią wkroczyć to życzę mnóstwa inspiracji i powodzenia!

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: 10 faktów o kosmosie, które zaskoczą każdego

10 faktów o kosmosie, które zaskoczą każdego

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News