Categories: trendyviral

Czego dziewczyny uczą się dorastając

Ostatnie dwa lata należały do Leny Dunham. Jej serial „Dziewczyny”, produkowany przez HBO, zajął w sercach młodych kobiet to samo miejsce, które dekadę wcześniej w sercach ich starszych sióstr zajmował kultowy „Seks w wielkim mieście”. Sama Dunham stała się natomiast symbolem kontestowania szufladek w jakie mass media i popkultura od lat, konsekwentnie, starają się wepchnąć dorastające dziewczyny. Długo wyczekiwany przez fanów debiut książkowy młodej artystki jest bardzo dobrym dopełnieniem jej dotychczasowego wizerunku.

„Nie taka dziewczyna” to zbór esejów oscylujących wokół tematu dorastania. Napisana i wydana w konwencji starych dobrych poradników, czyli 'co każda dziewczyna wiedzieć powinna’. Autorka, na swoim przykładzie, opisuje bolesną walkę (prawie) każdej dojrzewającej nastolatki. Walkę o to jak uniknąć stania się taką dziewczyną. Taką, przed którą ostrzegają rodzice, i taką, którą pogardzają rówieśnicy. Jak sprostać oczekiwaniom środowiska i jednocześnie nie zatracić swojej własnej osobowości.

To książka owiana mgiełką skandalu. Jak się okazuje słowa Dunham zaszły za skórę niejednemu konserwatywnemu publicyście. Nic dziwnego, w książce dużo jest o seksie, masturbacji, toksycznych relacjach i psychotropach. Jednak przede wszystkim mamy do czynienia z pełną humoru i autoironii spowiedzią młodej kobiety, która daje kopa wszelkim konwencjom. Opisując swoje pokręcone doświadczenia, daje bowiem sygnał, że o wszystkim co wydawało nam się wstydliwe i żenujące można mówić. Bo czemu by nie?

Zdecydowanie do przeczytania. Nie tylko dla dziewczyn.

Polskie wydanie książki Leny ukaże się 4 lutego 2015 nakładem Wydawnictwa Czarne

tekst | Lena Dzik

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Na czym polegają studia interaktywne?

Studenci wybierający naszą uczelnię i dostępne na WSB-NLU kierunki, mają możliwość studiowania w trybie niestacjonarnym,…

60 minut ago

Poczet pisarzy różnych: Andrzej Stasiuk

Zbiór  „Grochów”, wydany ostatnio przez Czarne, to dobra okazja, aby przypomnieć sobie wczesne książki Andrzeja Stasiuka,…

11 godzin ago

TOP 10: Najlepsze polskie gry komputerowe

Polski rynek gier komputerowych jest znacznie bardziej rozległy, niż można przypuszczać. Już od zamierzchłych lat…

1 dzień ago

Najlepsze gejowskie kluby w Polsce

Doskonała muzyka, duży parkiet, smaczne i niezbyt drogie drinki... co jeszcze charakteryzuje godny uwagi klub…

2 dni ago

Przegryw – poznaj 5 największych przegrywów w historii

Przegryw jest szerokim pojęciem. Według Słownika Miejskiego Slangu jest to ,,osoba, która przegrywa życie, nie…

3 dni ago

thea wang – urokliwa debiutantka na norweskiej scenie muzycznej!

9 września 2022 roku dzięki wszystkim serwisom streamingowym światło nocne ujrzał piękny album „While He…

4 dni ago