Kamera Sony, która widziała przez ubranie

Kamera Sony która widzi przez ubranie

Kamery DV stały się dostępne dla przeciętnego konsumenta w latach 90. Dzisiaj renesans przeżywają nagrania z kaset z tamtych czasów, jednak niewielu pamięta o szczególnym osiągnięciu firmy Sony z tamtych czasów. Firma Sony była jednym z wiodących producentów małych kamer konsumenckich i ciągle starała się wyposażać je w dodatkowe funkcje. Jedną z nich był “nighshoot”, który spowodował niemały skandal i wycofanie kamer z rynku. Powodem były zdjęcia kobiet w przezroczystych ubraniach.

Firma Sony wyprodukowała kamerę, ale z czasem wykorzystanie jej funkcji doprowadziło do nieoczekiwanych kontrowersji. Przyjrzyjmy się historii kamery Sony DCR-HC20E, która stała się źródłem skandalu, łącząc funkcję noktowizji z widzeniem przez ubranie.

Historia Kamery z funkcją Nightshoot

Sony DCR-HC20E miała być przełomem w dziedzinie kamer, obiecując możliwość fotografowania w ciemności dzięki zaawansowanej technologii noktowizyjnej. Konstruktorzy zapewniali, że kamera jest wrażliwa na podczerwoną część widma światła, co miało pozwolić na rejestrowanie obrazów nawet w całkowitej ciemności.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Niestety, inżynierowie nie dość starannie przetestowali tę technologię w warunkach dziennych. Kiedy urządzenie trafiło do rąk konsumentów, okazało się, że może być używane także w pełnym świetle dziennym. Zaawansowana Nighshoot, która umożliwiała widzenie w nocy, miała również zdolność “przenikania” przez niektóre rodzaje tkanin, odsłaniając nagie ciała fotografowanych osób.

Kamera cyfrowa SonyDCR-HC20E
Kamera cyfrowa Sony DCR-HC20E

Skandal i wycofanie kamer

Niemal natychmiast po wprowadzeniu kamery na rynek, zaczęto ją używać w sposób nie do końca niezgodny z pierwotnym przeznaczeniem, publikując zdjęcia kobiet w przezroczystej garderobie. Efekty działania kamery były szokujące, szczególnie w przypadku cienkich, ciemnych ubrań, które nie absorbowały światła podczerwonego. Zwłaszcza tkaniny ciasno przylegające do ciała jak popularne w tamtych czasach stretche czy kostiumy kąpielowe sprawiły, że kobiety wyglądały, jakby miały na sobie przezroczyste ubrania. Dzisiaj to nie byłoby niczym szczególnym, ale w tamtych czasach robiło duże wrażenie.

Skandal zyskał globalny rozgłos, a kobiety poczuły się dotknięte naruszeniem prywatności. Sony zareagowało natychmiast, wycofując aż 700 000 urządzeń DCR-HC20E z rynku. Firma wprowadziła zmiany w konstrukcji kamer na podczerwień i zwróciła je klientom. Tak wiemy, że niektórzy z was właśnie skopiowali model tej kamery i szukają jej w necie. Niestety, musimy was zmartwić. Szanse są znikome, a do tego możecie trafić na kamerę po korekcie.

Internet pamięta kamerę która widzi przez ubranie

Mimo wycofania kamer, kontrowersyjny pomysł nie zniknął. W zakamarkach internetu nadal można znaleźć instrukcje, jak inne kamery można dostosować do osiągnięcia podobnych efektów, które przypadkowo udało się osiągnąć w Sony DCR-HC20E.

Tutaj gościu pokazuje eksperyment z zastosowaniem kamery z Night Vision oraz filtra infra red, ale znaleźliśmy też informacje, że podobnie działają filtry ND czy choćby zwykłe okulary przeciwsłoneczne.

jednak mamy dla was radę. Nie szukajcie kamer i nie kupujcie filtrów ND, czy innych. Jak chcecie zobaczyć kogoś bez ubrania, to trzeba poprosić. Nie polecamy żadnych innych patentów. Ten przykład pokazuje tylko podstawową funkcję technologii widzenia w różnych pasmach światła widzialnego i niewidzialnego dla ludzkiego oka.

Technologia nagich zdjeć

Historia tej kamery jest przestrogą przed niewłaściwym wykorzystaniem zaawansowanych technologii, pokazując, jak nawet dobre intencje mogą prowadzić do nieoczekiwanych skandali. To ostrzeżenie pozostaje aktualne dzisiaj, gdy eksplorujemy granice innowacji w dziedzinie technologii AI, które umożliwiają wygenerowanie nagich zdjęć praktycznie każdej osoby, której wizerunek istnieje w internecie.

Zobacz też: Przerażająca aplikacja, która w kilka sekund generuje nagie zdjęcie dowolnej kobiety

Przerażająca aplikacja, która w kilka sekund generuje nagie zdjęcie dowolnej kobiety

Twoje zdjęcia w sieci

Już teraz możliwe jest zastosowanie technologii do stworzenia nagich zdjęć każdej osoby. Im więcej waszego wizerunku jest w sieci tym jest to łatwiejsze i bardziej doskonałe. Z pewnością nie raz widzieliście sytuacje gdy rodzice wrzucają do netu zdjęcia swoich pociech. Tego tematu dotyczy kampania „ShareWithCare” ostrzega przed udostępnianiem wizerunku dzieci w internecie.

Kampania przeciwko publikowaniu wizerunku dzieci w internecie

 

2.8/5 - (5 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News