Critics Choice Awards 2024 – pełna lista zwycięzców

Ekipa filmu „Oppenheimer” na gali Critics Choice Awards
Ekipa filmu „Oppenheimer” na gali Critics Choice Awards | fot. Kevin Winter, źródło: Getty Images

29. ceremonia Critics Choice Awards odbyła się 14 stycznia 2024. Wieczór ten należał do dwóch największych premier lata 2023 – Oppenheimera” i Barbie” – oraz serialu Sukcesja”. Poznajcie wszystkich zwycięzców Critics Choice Awards 2024!

Critics Choice Awards 2024 – lista zwycięzców

Jak co roku gala Critics Choice Awards była niesamowicie emocjonująca! Tegoroczna ceremonia odbyła się w Barker Hangar na lotnisku w Santa Monica. Drugi raz z rzędu poprowadziła ją aktorka znana z roli Trish w filmie „A więc wojna”, Chelsea Handler.

Greta Gerwig i Margot Robbie na gali Critics Choice Awards
Greta Gerwig i Margot Robbie na gali Critics Choice Awards | fot. Kevin Winter, źródło: Getty Images

Wyróżnione w tym roku podczas Critics Choice Awards produkcje to przede wszystkim: „Oppenheimer” (8 statuetek na 13 nominacji), „Barbie” (6 statuetek na 18 nominacji), „Przesilenie zimowe” (3 statuetki na 8 nominacji), „Awantura” (4 statuetki na 4 nominacje), „The Bear” (4 statuetki na 4 nominacje) oraz „Sukcesja” (3 statuetki na 5 nominacji).

Ekipa serialu „Sukcesja” na gali Critics Choice Awards
Ekipa serialu „Sukcesja” na gali Critics Choice Awards | fot. Kevin Winter, źródło: Getty Images

Poniżej prezentujemy pełną listę zwycięzców Critics Choice Awards 2024!

Critics Choice Awards 2024 – Nagrody filmowe

Najlepszy film dramatyczny

  • „American Fiction”
  • „Barbie”
  • „Biedne Istoty”
  • „Czas krwawego księżyca”
  • „Kolor purpury”
  • „Maestro”
  • „Oppenheimer” – WYGRANA
  • „Poprzednie życie”
  • „Przesilenie zimowe”
  • „Saltburn”

Najlepszy film komediowy

  • „American Fiction”
  • „Barbie” – WYGRANA
  • „Bez urazy”
  • „Biedne Istoty”
  • „Na dnie”
  • „Przesilenie zimowe”

Najlepszy reżyser

  • Alexander Payne „Przesilenie zimowe”
  • Bradley Cooper „Maestro”
  • Christopher Nolan Oppenheimer” – WYGRANA
  • Greta Gerwig „Barbie”
  • Martin Scorsese „Czas krwawego księżyca”
  • Yorgos Lanthimos „Biedne Istoty”

Najlepsza aktorka

  • Carey Mulligan „Maestro”
  • Emma Stone „Biedne Istoty” – WYGRANA
  • Greta Lee „Poprzednie życie”
  • Lily Gladstone „Czas krwawego księżyca”
  • Margot Robbie „Barbie”
  • Sandra Hüller „Anatomia upadku”

Najlepszy aktor

  • Bradley Cooper „Maestro”
  • Cillian Murphy „Oppenheimer”
  • Colman Domingo „Rustin”
  • Jeffrey Wright „American Fiction”
  • Leonardo DiCaprio „Czas krwawego księżyca”
  • Paul Giamatti „Przesilenie zimowe” – WYGRANA

Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • America Ferrera „Barbie”
  • Da’Vine Joy Randolph „Przesilenie zimowe” – WYGRANA
  • Danielle Brooks „Kolor purpury”
  • Emily Blunt „Oppenheimer”
  • Jodie Foster „Nyad”
  • Julianne Moore „Obsesja”

Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Charles Melton „Obsesja”
  • Mark Ruffalo „Biedne istoty”
  • Robert De Niro „Czas krwawego księżyca”
  • Robert Downey Jr. „Oppenheimer” – WYGRANA
  • Ryan Gosling „Barbie”
  • Sterling K. Brown „American Fiction”

Najlepszy młody aktor / aktorka

  • Abby Ryder Fortson „Jesteś tam, Boże? To ja, Margaret”
  • Ariana Greenblatt „Barbie”
  • Calah Lane „Wonka”
  • Dominic Sessa „Przesilenie zimowe” – WYGRANA
  • Madeleine Yuna Voyles „Twórca”
  • Milo Machado Graner „Anatomia upadku”

Najlepszy zespół aktorski

  • „Air”
  • „Barbie”
  • „Czas krwawego księżyca”
  • „Kolor purpury”
  • „Oppenheimer” – WYGRANA
  • „Przesilenie zimowe”

Najlepszy scenariusz oryginalny

Najlepszy scenariusz adaptowany

  • Andrew Haigh „Dobrzy nieznajomi”
  • Christopher Nolan „Oppenheimer”
  • Cord Jefferson „American Fiction” – WYGRANA
  • Eric Roth i Martin Scorsese „Czas krwawego księżyca”
  • Kelly Fremon Craig „Jesteś tam, Boże? To ja, Margaret”
  • Tony McNamara „Biedne Istoty”

Najlepszy film animowany

  • „Chłopiec i czapla”
  • „Między nami żywiołami”
  • „Nimona”
  • „Spider-Man: Poprzez multiwersum” – WYGRANA
  • „Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos”
  • „Życzenie”

Najlepszy film zagraniczny

  • „Anatomia upadku” – WYGRANA
  • „Bulion i inne namiętności”
  • „Godzilla Minus One”
  • „Perfect Days”
  • „Strefa interesów”
  • „Śnieżne bractwo”

Najlepszy montaż

  • Jennifer Lame „Oppenheimer” – WYGRANA
  • Michelle Tesoro „Maestro”
  • Nick Houy „Barbie”
  • Thelma Schoonmaker „Czas krwawego księżyca”
  • William Goldenberg „Air”
  • Yorgos Mavropsaridis „Biedne istoty”

Najlepsze efekty specjalne

  • „Biedne istoty”
  • „Mission: Impossible – Dead Reckoning – Part One”
  • Oppenheimer” – WYGRANA
  • „Spider-Man: Poprzez multiwersum”
  • „Strażnicy Galaktyki: Volume 3”
  • „Twórca”

Najlepsza charakteryzacja i fryzury

Najlepsza muzyka

  • Andrew Wyatt i Mark Ronson „Barbie”
  • Daniel Pemberton „Spider-Man: Poprzez multiwersum”
  • Jerskin Fendrix „Biedne istoty”
  • Ludwig Göransson „Oppenheimer” – WYGRANA
  • Michael Giacchino „Śnieżne bractwo”
  • Robbie Robertson „Czas krwawego księżyca”

Najlepsza piosenka

  • „Dance the Night” Dua Lipa („Barbie”)
  • „I’m Just Ken” Ryan Gosling („Barbie”) – WYGRANA
  • „Peaches” Jack Black („Super Mario Bros. Film”)
  • „Road to Freedom” Lenny Kravitz („Rustin”)
  • „This Wish” Ariana DeBose („Życzenie”)
  • „What Was I Made For?” Billie Eilish („Barbie”)

Najlepsza scenografia

  • Adam Stockhausen i Kris Moran „Asteroid City”
  • Jack Fisk i Adam Willis „Czas krwawego księżyca”
  • Katie Spencer i Sarah Greenwood „Barbie” – WYGRANA
  • Ruth De Jong i Claire Kaufman „Oppenheimer”
  • Shona Heath, Zsuzsa Mihalek i James Price „Biedne istoty”
  • Suzie Davies i Charlotte Dirickx „Saltburn”

Najlepsze kostiumy

  • David Crossman i Janty Yates „Napoleon”
  • Francine Jamison-Tanchuck „Kolor purpury”
  • Holly Waddington „Biedne istoty”
  • Jacqueline Durran „Barbie” – WYGRANA
  • Jacqueline West „Czas krwawego księżyca”
  • Lindy Hemming „Wonka”

Najlepsze zdjęcia

  • Hoyte Van Hoytema „Oppenheimer” – WYGRANA
  • Linus Sandgren „Saltburn”
  • Matthew Libatique „Maestro”
  • Robbie Ryan „Biedne istoty”
  • Rodrigo Prieto „Barbie”
  • Rodrigo Prieto „Czas krwawego księżyca”

Critics Choice Awards 2024 – Nagrody telewizyjne

Najlepszy serial dramatyczny

  • „Dyplomatka”
  • „Lakers: Dynastia zwycięzców”
  • „Loki”
  • „Star Trek: Dziwne nowe światy”
  • „Sukcesja” – WYGRANA
  • „The Crown”
  • „The Last of Us”
  • „The Morning Show”

Najlepszy serial komediowy

  • „Barry”
  • „Co robimy w ukryciu”
  • „Misja: Podstawówka”
  • „Poker Face”
  • „Rdzenni i wściekli”
  • „Terapia bez trzymanki”
  • „The Bear” – WYGRANA
  • „Wspaniała pani Maisel”

Najlepszy serial limitowany

  • Awantura” – WYGRANA
  • „Daisy Jones & the Six”
  • „Fargo”
  • „Lekcje Chemii”
  • „Miłość i śmierć”
  • „Morderstwo na końcu świata”
  • „Światełko”
  • „Towarzysze podróży”

Najlepszy film telewizyjny

  • „Bunt przed sądem wojennym”
  • „Finestkind”
  • „Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie”
  • „Nie ocali cię nikt”
  • Pani z quizu” – WYGRANA
  • „Reality”

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym

  • Aunjanue Ellis „Justified: Miasto strachu”
  • Bella Ramsey „The Last of Us”
  • Jennifer Aniston „The Morning Show”
  • Keri Russell „Dyplomatka”
  • Reese Witherspoon „The Morning Show”
  • Sarah Snook Sukcesja” – WYGRANA

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym

  • Jeremy Strong „Sukcesja”
  • Kieran Culkin „Sukcesja” – WYGRANA
  • Pedro Pascal „The Last of Us”
  • Ramón Rodríguez –„Will Trent”
  • Timothy Olyphant „Justified: Miasto strachu”
  • Tom Hiddleston „Loki”

Najlepsza aktorka w serialu komediowym

  • Ayo Edebiri „The Bear” – WYGRANA
  • Bridget Everett „Ktoś, gdzieś”
  • Devery Jacobs „Rdzenni i wściekli”
  • Natasha Lyonne „Poker Face”
  • Quinta Brunson „Misja: Podstawówka”
  • Rachel Brosnahan „Wspaniała pani Maisel”

Najlepszy aktor w serialu komediowym

  • Bill Hader „Barry”
  • D’Pharaoh Woon-A-Tai „Rdzenni i wściekli”
  • Drew Tarver „The Other Two”
  • Jeremy Allen White „The Bear” – WYGRANA
  • Kayvan Novak „Co robimy w ukryciu?”
  • Steve Martin „Zbrodnie po sąsiedzku”

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym

  • Celia Rose Gooding „Star Trek: Strange New Worlds”
  • Christina Ricci „Yellowjackets”
  • Elizabeth Debicki „The Crown” – WYGRANA
  • Karen Pittman „The Morning Show”
  • Nicole Beharie „The Morning Show”
  • Sophia Di Martino „Loki”

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym

  • Billy Crudup „The Morning Show” – WYGRANA
  • Ke Huy Quan „Loki”
  • Khalid Abdalla „The Crown”
  • Matthew Macfadyen „Sukcesja”
  • Ron Cephas Jones „Truth Be Told”
  • Rufus Sewell „Dyplomatka”

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu komediowym

  • Alex Borstein „Wspaniała pani Maisel”
  • Janelle James „Misja: Podstawówka”
  • Jessica Williams „Terapia bez trzymanki”
  • Meryl Streep „Zbrodnie po sąsiedzku” – WYGRANA
  • Paulina Alexis „Rdzenni i wściekli”
  • Sheryl Lee Ralph „Misja: Podstawówka”

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym

  • Ebon Moss-Bachrach „The Bear” – WYGRANA
  • Harrison Ford „Terapia bez trzymanki”
  • Harvey Guillén „Co robimy w ukryciu?”
  • Henry Winkler „Barry”
  • James Marsden „Jury Duty”
  • Phil Dunster „Ted Lasso”

Najlepsza aktorka w filmie telewizyjnym lub serialu limitowanym

  • Ali Wong „Awantura” – WYGRANA
  • Bel Powley „Światełko”
  • Brie Larson „Lekcje chemii”
  • Juno Temple „Fargo”
  • Kaitlyn Dever „Nie ocali cię nikt”
  • Sydney Sweeney „Reality”

Najlepszy aktor w filmie telewizyjnym lub serialu limitowanym

  • David Oyelowo „Stróżowie prawa: Bass Reeves”
  • Kiefer Sutherland „Bunt przed sądem wojennym”
  • Matt Bomer „Towarzysze podróży”
  • Steven Yeun „Awantura” – WYGRANA
  • Tom Holland „W tłumie”
  • Tony Shalhoub „ Monk’s Last Case”

Najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie telewizyjnym lub serialu limitowanym

  • Aja Naomi King „Lekcje chemii”
  • Billie Boullet „Światełko”
  • Camila Morrone „Daisy Jones and the Six”
  • Maria Bello „Awantura” – WYGRANA
  • Mary McDonnell „Zagłada domu Usherów”
  • Willa Fitzgerald „Zagłada domu Usherów”

Najlepszy aktor drugoplanowy w filmie telewizyjnym lub serialu limitowanym

  • Jesse Plemons „Miłość i śmierć”
  • Jonathan Bailey „Towarzysze podróży” – WYGRANA
  • Justin Theroux „Hydraulicy z Białego Domu”
  • Lewis Pullman „Lekcje chemii”
  • Liev Schreiber „Światełko”
  • Taylor Kitsch „Zabić ból”

Najlepszy serial zagraniczny

  • „Bargain”
  • „Chwała”
  • „Dziewczyna w masce”
  • „Lupin” – WYGRANA
  • „Niezwykli”
  • „The Good Mothers”
  • „W niemieckim domu”

Najlepszy serial animowany

Najlepszy talk show

  • Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem – WYGRANA
  • The Graham Norton Show

Najlepszy komediowy program specjalny

  • John Mulaney: Baby J – WYGRANA
  • Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool
  • Trevor Noah: Where Was I
  • Wanda Sykes: I’m an Entertainer

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Filmy 2024 roku – kalendarz premier

Filmy 2024 roku – kalendarz premier

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News