Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie

Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie
źródło zdjęcia: profil facebookowy Barbie The Movie

Greta Gerwig, reżyserka „Lady Bird” i „Małych kobietek”, nakręciła „Barbie”. Kinowa premiera odbyła się 21 lipca 2023 roku – oglądaliście już? Jeśli tak to na pewno zainteresują Was ciekawostki o najgorętszej premierze tego lata! Dla osób, które jeszcze nie widziały filmu – uwaga, treść poniższego artykułu zawiera spoilery!

„Barbie” to komedia o bardzo mądrym przesłaniu, którą ogląda się świetnie ze względu na mnóstwo odniesień do różowego świata lalek Barbie znanego wielu osobom z dzieciństwa. Zauważyliście je w czasie seansu? Ale to nie wszystko – poznajcie ciekawostki m. in. o zwiastunach, różowej zjeżdżalni oraz ikonicznej piosence Kena!

Przeczytaj recenzję: „Barbie” – hit lata 2023! [recenzja]

#1 – Zwiastuny „Barbie”

Pierwsze teaser trailery „Barbie” to ukłony do klasyków: „2001: Odyseja kosmiczna” Stanley’a Kubricka oraz „The Matrix” Lany i Lilly Wachowski. Oba filmy znalazły się na obszernej liście filmów, które inspirowały Gretę Gerwig w czasie kręcenia „Barbie”.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


#2 – Stopy i dłonie Barbie

Ujęcie przedstawiające stopy Barbie po zdjęciu pantofelków do ukłon w stronę kształtu ciała tradycyjnej lalki Barbie, które były produkowane do 2015 roku. Podobnie jak sposób, w jaki Barbie trzyma kierownicę na poniższym plakacie:

„Barbie” – hit lata 2023! [recenzja]

#3 – Casting Kena

Ryan Gosling przyjął rolę Kena po tym jak zobaczył Kena jednej ze swoich córek leżącego twarzą w dół w błocie obok wyciśniętej cytryny. Zrobił zdjęcie i wysłał je do reżyserki, Grety Gerwig, z wiadomością:

Będę Twoim Kenem, jego historia musi być opowiedziana.

Po tym jak aktor powiedział, że dostał rolę Kena w filmie „Barbie” jego córki, Esmeralda i Amanda, nie wiedziały za bardzo, o co chodzi. Wszystko przez to, że traktują swoje lalki oryginalniej niż inne dziewczynki:

Lalki Barbie pojawiły się w moim domu w tym samym czasie, co scenariusz. Co ciekawe, moje córki nie tylko czeszą im włosy i je przebierają. Żadna z ich lalek nie ma na imię Barbie. Wymyślają im też te skomplikowane historie życiowe, związki i marzenia. To niesamowite, jak skomplikowany jest ten świat, który sobie stworzyły. (…) Nie wiedziały, o co chodzi. Dlaczego akurat Ken? One go tak nie nazywają. Jedna z ich lalek ma na imię Darrell i pracuje w sklepie spożywczym, a druga ma na imię Gym Class. 

– Ryan Gosling

#4 – Margot Robbie i Emma Mackey

Margot Robbie w jednym z ostatnich wywiadów przyznała, że razem z Gretą Gerwig postanowiły zaangażować do „Barbie” Emmę Mackey ze względu na ich [Robbi i Mackey] duże podobieństwo pod względem wyglądu.

Przez lata mówiono mi, że wyglądam jak dziewczyna z „Sex Education”, czyli Emma Mackey. Ona gra jedną z Barbie, bo Greta i ja uznałyśmy, że to zabawne i że zrobimy cały żart o tym, że wyglądamy podobnie. Jednak gdy byłyśmy już w kostiumach, zauważyłyśmy, że nie wyglądamy wcale tak podobnie. Ona miała brązowe włosy, a ja blond, więc podobieństwo było niewidoczne. Nie dodaliśmy tego żartu .

– Margot Robbie

Internauci po pełnym zwiastunie filmu bardzo szybko odkryli podobieństwo między aktorkami. Fakt, że jedna jest blondynką, a druga brunetką pomógł im w porównaniu Margot i Emmy do głównych bohaterek animacji „Barbie jako księżniczka i żebraczka” z 2004 roku, czyli księżniczki Anneliese i Eriki.

#5 – Komu Greta Gerwig chciała powierzyć role w „Barbie?

Ze względu na to, że zarówno w „Lady Bird” jak i „Małych kobietkach” Greta Gerwig współpracowała z Saorise Ronan i Timothée Chalametem, reżyserka pragnęła, aby pojawili się także w „Barbie”. Greta planowała, że ta dwójka jedynie na chwilę zagości na ekranie. Saorise Ronan miała wcielić się w jedną z Barbie. Niestety, plan na podwójne cameo nie udał się ze względu na napięty grafik aktorki i aktora.

To zawsze miała być mniejsza rola , ponieważ Saorise faktycznie produkowała w tym czasie, jestem z niej bardzo dumna. Miała też wystąpić w specjalnym epizodzie z Timmym, ale oboje nie mogli tego zrobić i byłam bardzo poirytowana. Tak bardzo ich kocham. Ale czułam się, jakbym robiła coś bez moich dzieci. To znaczy, nie jestem ich mamą, ale w pewnym sensie czuję się jak ich mama.

– Greta Gerwig

@cinemablend

ALERT: Timothée Chalamet AND Saoirse Ronan were almost in ‘Barbie,’ and director Greta Gerwig is “so annoyed” it didn’t work out. #gretagerwig #barbiethemovie #barbie #saoirseronan #timotheechalamet #gretagerwigbarbie #gretagerwigbarbiemovie #barbiemovie

♬ original sound – cinemablend

#6 – Rewia mody na różowym dywanie

Margot Robbie na każdą premierę na różowym dywanie pojawiała się w kreacjach inspirowanych  znanymi ze słynnych zabawkowych zestawów Barbie! Zobaczcie jak zjawiskowo wyglądała filmowa Barbie! Może mieliście jedną z lalek, za które się przebrała?

  • Enchanted Evening Barbie – 1960
Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie
CREDIT: JOE MAHER/GETTY IMAGES; MATTEL
  • Solo in the Spotlight Barbie – 1960
Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie
CREDIT: CHRISTOPHER POLK/WWD VIA GETTY IMAGES; MATTEL
  • Earring Magic Barbie – 1992
Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie
CREDIT: CARLOS TISCHLER/ EYEPIX GROUP/FUTURE PUBLISHING VIA GETTY IMAGES; MATTEL
  • Totally Hair Barbie – 1992
Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie
CREDIT: HECTOR VIVAS/GETTY IMAGES; MATTEL
  • Sparkling Pink Barbie – 1964
Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie
CREDIT: HAN MYUNG-GU/WIREIMAGE; MATTEL
  • Day to Night Barbie – 1985
Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie
CREDIT: HAN MYUNG-GU/WIREIMAGE; MATTEL
  • Day to Night Barbie – 1985
Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie
CREDIT: CHUNG SUNG-JUN/GETTY IMAGES; MATTEL
  • The Original Barbie – 1959
Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie
CREDIT: CAROLINE MCCREDIE; MATTEL
  • Pink & Fabulous Barbie – 2015
Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie
CREDIT: MATT WINKELMEYER/WIREIMAGE; MATTEL
  • Barbie the Movie Collectible Doll – 2023
Greta Gerwig nakręciła „Barbie” – 10 ciekawostek o filmie i obsadzie
CREDIT: GABE GINSBERG/GETTY IMAGES; MATTEL

Źródło informacji i zdjęć: EW

#7 –Ta Barbie używa wyszukiwarki Google

Z okazji premiery filmu „Barbie” Google przygotowało wyjątkową akcję! Po wpisaniu w wyszukiwarce haseł takich jak: „Barbie”, „Greta Gerwig”, „Margot Robbie” lub „Ryan Gosling” na ekranie zaczęły pojawiać się różowe iskierki, a kolor napisu Google stawał się różowy.

@prettymamithings

? Just happened to #Google #Barbie #Movie and Google search has a cute pink layout with pink Fireworks…try it!!! #Google #barbiemovie ?

♬ Barbie World (with Aqua) [From Barbie The Album] [Extended] – Nicki Minaj & Ice Spice & Aqua

#8 – Różowa zjeżdżalnia

Wcielająca się w Barbie Margot Robbie poprosiła Gretę Gerwig o różową zjeżdżalnię w Barbie Dream House, które miała prowadzić z sypialni prosto do basenu. Reżyserka spełniła prośbę i tak na początku każdego najlepszego dnia ever zjazd po różowej zjeżdżali stał się częścią porannego rytuału Barbie.

#9 – Slash i Metallica

W „Barbie” istotną rolę odgrywa muzyka. Ryan Gosling, którego śpiewanie fani mogli usłyszeć wcześniej w „Miłości Larsa”, „La La Landzie” czy na płycie „Dead Man’s Bone”, wykonał specjalną piosenkę – „I’m Just Ken”. Stanowi ona najbardziej musicalowy moment w całej produkcji oraz jedną z najlepszych scen filmu.

Nie każdy jednak wie, że w samej piosence i w czasie jej wykonania przez filmowego Kena można usłyszeć i zauważyć dwa bardzo ważne muzyczne akcenty.

Pierwszym z nich jest obecność Slasha na „I’m Just Ken”. Do słynnego gitarzysty zwrócił się producent „Barbie The Album” – Mark Ronson. Artysta zgodził się niemal od razu:

To jest dobry utwór… Fajnie, zagram w nim.

Drugim jest nerka, którą Ken nosi w czasie wykonywania utworu. Na małej, czarnej nerce można zauważyć biały napis Ken napisany w stylu logo zespołu Metallica! To nie pierwszy raz, kiedy postać grana przez Ryana Goslinga ma coś wspólnego z Metallicą. W „Drugim obliczu” aktor nosił koszulki zespołu. Jeśli w czasie seansu nie zauważyliście wspomnianej nerki – nic straconego! Poniżej znajdziecie filmik, w którym filmowy Ken nie tylko prezentuje nerkę, ale i jej zawartość.

#10 – Szef Mattel o roli szefa Mattel

Poza Barbie Landem w filmie przenosimy się także do Realnego Świata, gdzie ważnym miejscem akcji jest budynek Mattel, w którym rządzi Will Farrel jako szef Mattel. „Barbie” w sposób bardzo zabawny prezentuje załogę firmy, która całym sercem oddana jest lalkom Barbie. Jak zareagował na to faktyczny dyrektor firmy Mattel?

Ynon Kreiz, bardzo pozytywnie odniósł się  zarówno do postaci jak i występu aktora:

Jestem wielkim fanem Willa, odkąd wystąpił w „Zoolanderze”. Jest dużo humoru i pomniejszania swoich zasług w „Barbie”. I akceptujemy to. Bierzemy nasze marki oraz to, co robimy, na poważnie. Ale nie bierzemy siebie zbyt poważnie.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: 7 zaskakujących faktów, których nie wiecie o filmie „Lady Bird”

7 zaskakujących faktów, których nie wiecie o filmie „Lady Bird”

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News