Categories: artdesign

Sztuczna kreatywność: nowa koncepcja sztuki?

Grupa naukowców stworzyła program, który potrafi tworzyć kreatywne dzieła bez pomocy człowieka. Mało tego, niektóre z nich są przez ludzi wyżej oceniane, aniżeli dzieła przedstawiane na Art Basel.

Wszystko zainicjowane zostało przez naukowców z Uniwersytetu Sztuki i Laboratorium Sztucznej Inteligencji. Przygotowali badanie przy zastosowaniu algorytmów, opracowanych w celu pomiaru kreatywności. Jakkolwiek to szalenie nie brzmi, efekt był całkiem zaskakujący, bowiem przygotowane przez nich specjalne boty zostały początkowo przeszkolone przy użyciu 80 tysięcy dzieł sztuki, a następnie z powodzeniem rozpoznawały styl, gatunek lub konkretnych artystów. Co więcej, były w stanie stwierdzić, czy dany obraz jest fragmentem portretu, czy krajobrazu.

Następny krok, wykonany przez grupę śmiałych naukowców, to stworzenie bota, który tym razem odegra rolę artysty wykazującego się kreatywnością bez żadnej pomocy ze strony śmiertelników.

Przeprowadziliśmy eksperymenty w celu porównania reakcji ludzi na sztukę generowaną z reakcjami na sztukę tworzoną przez artystów. – tak napisali w swoim tekście badawczym Ahmed Elgammal, Bingchen Liu, Mohamed Elhoseiny i Marian Mazzone. Dodają, że wyniki pokazują, że ludzie nie byli w stanie odróżnić sztuki generowanej przez dany system od sztuki tworzonej przez współczesnych artystów, która była prezentowana m.in. na największych targach na świecie.

Pamiętacie użyty w tytule artykułu fragment monologu pana Andrzeja Dobosza z filmu Rejs o sztuce? Nie? A więc parafrazując…

Z tych naszych rozmów wyłania się idea występów, jakich jeszcze nie było. Stworzenia czegoś zupełnie nowego. Nowa wartość może powstać jako synteza, różnorodnych, sprzecznych ze sobą wartości. Jeżeli chcemy osiągnąć nową wartość, musimy doprowadzić do konfliktu między tym, co fizyczne, a tym, co sztuczne.

To są prace malarskie wystawione na Art Basel 2016, a poniżej zaprezentowane są prace wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Tekst: Jakub Paciorek

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Co obejrzeć na Apple TV+? – 5 propozycji

Apple TV+ to ekskluzywna usługa streamingowa funkcjonująca w Polsce od 2019 roku. W swojej ofercie…

2 dni ago

„Wednesday” Tima Burtona – 5 ciekawostek o serialu

Pierwsze odcinki „Wednesday” zadebiutowały na platformie streamingowej Netflix 23 listopada 2022 roku – oglądaliście już?…

3 dni ago

Czym różni się telewizor OLED od QLED? Podpowiadamy!

Jednym z najważniejszych aspektów przy zakupie nowego telewizora jest jakość obrazu. Idealne odwzorowanie barw, nasycenie…

3 dni ago

Kim jest Maja Staśko? Kontrowersje wokół aktywistki

Niewiele jest bardziej kontrowersyjnych osób w polskim internecie niż Maja Staśko. Jej wypowiedzi są licznie…

3 dni ago

TRŁ ZIMA! – największe targi designu w Polsce już 10-11 grudnia!

Byliście grzeczni?! Kupcie sobie coś ładnego. Albo jeszcze lepiej kupcie ładne prezenty swoim bliskim i…

5 dni ago

„Hokus Pokus 2” – wielki powrót sabatu [recenzja]

30 września 2022 roku na platformie streamingowej Disney+ zadebiutowało „Hokus Pokus 2” – kontynuacja jednego…

1 tydzień ago