Moda na vintage w muzyce pop. Granie na nostalgii.

Moda na vintage w muzyce pop. Granie na nostalgii.
fot. WILLIAN & HIRAKAWA

Moda na vintage w muzyce pop rozkręcała się niespiesznie, wręcz leniwie, i do pewnego czasu była ciągiem luźno powiązanych ze sobą zjawisk. Dopiero pojawienie się Lany Del Rey wyznaczyło wyraźne ramy gatunkowe, stanowiące punkt odniesienia zarówno dla artystów wdających się w romans z minioną epoką, jak i odbiorców poszukujących wyrazistego, kompletnego i przekonującego stylu, z którym mogliby się utożsamić. 

Zanim Lana została okrzyknięta królową retro i w swoich stylizowanych na lata 50. kreacjach wspięła się zgrabnie na szczyty list przebojów oraz czołówki magazynów modowych, pojawiło się kilka artystek, które przetarły dla niej – nieświadomie – szlaki.

Początki mody na vintage w muzyce

Retro look wprowadziła do wyobraźni współczesnego masowego widza MTV Gwen Stefani. Platynowe blond loki, kobiece fasony z początku XX wieku połączone z drapieżnym makijażem i żywą ekspresją dawały ciekawy i intrygujący efekt. Styl ten ograniczał się jednak tylko do fizjonomii piosenkarki – ciężko odnaleźć w kompozycjach No Doubt jakiekolwiek elementy wzorowane na dźwiękach z minionych lat.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


gwen Moda na vintage w muzyce pop. Granie na nostalgii.
https://people.com/thmb/1-AGU_lLh_n7Txtv1-Yl4tSWFxo=/1500×0/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc():focal(599×0:601×2)/gwen-15d5d4a694f04f4a93173cef2b8619f9.jpg

Klasyczny jazz i soul stanowiły z kolei wyraźny punkt odniesienia dla Amy Winehouse. Była ona wyjątkowo barwnym ptakiem świata muzyki. Natapirowane włosy, grube kreski i oryginalne sukienki. Nie sposób o nich zapomnieć. To była istna rewolucja w showbiznesie i świecie mody. Charyzmatyczna brunetka w otoczeniu ciemnoskórych muzyków przenosiła słuchaczy do dusznych klubów Nowego Orleanu sprzed kilku dobrych dekad. Co prawda artystka bazowała na już niegdyś wyeksploatowanych brzmieniach, ale potrafiła je perfekcyjnie połączyć z modnym R’n’B’ i refleksyjnym, nowym wcieleniem soulu.

Jej dość ekstremalny sposób życia, oparty w głównej mierze na konsumpcji alkoholu i narkotyków, jednocześnie fascynował i odstraszał. Stąd – może i na szczęście – nie mieliśmy (poza paroma wyjątkami) jej wiernych naśladowczyń. Hardcorowa pin-up girl to nie do końca bohaterka, którą chcą zostać dziewczyny śledzące trendy z magazynów lifestylowych i blogów z modą.

Nostalgia w muzyce Duffy i Adele

Niejakim przeciwieństwem Winehouse okazały się dwie artystki, które reanimowały bardziej przystępną modę na eleganckie wcielenie lat 50., 60., i 70. To, co wydawało się być zamkniętym już epizodem, zostało przywrócone do życia w pełnej krasie.

Pierwsza z nich – Duffy – trafiła do słuchaczy zmęczonych elektroniczną muzyką i poszukujących bardziej organicznego grania. Mówi się, trochę z przesadą, że Walijka wygląda jak Brigitte Bardot, a śpiewa jak Janis Joplin. W ubiorze stawia na absolutną klasykę, nawiązując do ultrakobiecej mody lat 60. Jednak od strony muzycznej nie można doszukać się już takiej wyrazistości. Utwory Duffy to raczej miałki pop, pozbawiony polotu i „tego czegoś”, co decyduje o sukcesie. Dlatego pewnie coraz mniej o piosenkarce słychać.

duffy Moda na vintage w muzyce pop. Granie na nostalgii.
https://open.spotify.com/artist/37NqXwtb6nIEqRt4EJSoIO

Na topie nadal pozostaje za to Adele, która od początku kariery zachwyca miliony nie tylko charakterystycznym głosem, ale także spójnym, przemyślanym wizerunkiem scenicznym oraz urzekającą charyzmą. Adele stawia na klasykę i prostotę, zarówno w swojej muzyce, jak i wyglądzie.

Najbardziej charakterystyczny element jej wizerunku stanowi utapirowana wysoka fryzura. Wyszczupla ona jej twarz oraz figurę, bowiem ciało piosenkarki odbiega znacznie od promowanych przez kulturę masową kanonów piękna. Zawsze wygląda elegancko i z klasą. Podbiła serca szerokiej publiczności swoją pewnością siebie, odwagą i wyczuciem stylu – jednoznacznie kojarzącym się z vintage.

Przez krytyków jej muzyka określana jest jako odrębny gatunek muzyczny – heartbroken soul, ale nie sposób rozmawiać o twórczości Amerykanki bez odwołania do tego, co działo się w muzyce rozrywkowej w latach 50. XX wieku. Pop Adele przepełniony jest nostalgią i melancholią – na tych samych fundamentach swój żywy pomnik wzniosła Lana Del Rey.

Przeczytaj też: Syreni śpiew na „Mermaids”, nowej piosence Florence + the Machine!

Syreni śpiew na „Mermaids”, nowej piosence Florence + the Machine!

Tylko właściwie po co nam ten cały styl retro?

Czy artyści naprawdę nie mają już nic nowego do powiedzenia i czeka nas już tylko postmodernistyczna żonglerka gatunkami i stylami, sięgająca coraz głębiej w przeszłość? Skąd fenomen Lany Del Rey?

Odpowiedź wydaje się brzmieć następująco. Ociekające seksem i wulgarne w swoim image’u piosenkarki typu Rihanny czy Nicki Minaj nie trafiają w gusta młodych osób z klasy średniej, które mają nieco większe ambicje, niż pójście na imprezę i upicie się.

Lana Del Rey – królowa grania na nostalgii

Lana jest subtelna, tajemnicza, elegancka, zdystansowana i chłodna. Na klimatycznych teledyskach widzimy ją w przestronnych pomieszczeniach, kojarzących się jednoznacznie z wyższą klasą społeczną – czyli tym, o czym zaczynają marzyć młodzi ludzie rozpoczynający karierę w korporacjach. To także tęsknota za minioną epoką, kiedy świat elit i świat pracy był od siebie szczelnie odgrodzony.

Do dzisiaj utrzymują się mity na temat życia dawnych bogaczy, o czym przypomina nam sukces filmu „Wielki Gatsby”. Jest to życie wypełnione magią, gdzie sny o szczęściu i sukcesie spełniają się. Jest to w końcu życie dystyngowane, „na poziomie”. Te wszystkie cechy możemy przenieść na cały styl retro. Co innego świat vintage, na którym możemy dokonywać swoich własnych projekcji.

Niski głos, przykuwające uwagę rzęsy i pełne, zmysłowe usta. Lana Del Rey jest perfekcyjnie wystylizowana na dziewczynę z sąsiedztwa, której udało się uciec z małego miasteczka i zrobić wielką karierę. To przeżywany na jawie sen o dawnej Ameryce, w której wszystko mogło się zdarzyć i każdy mógł zostać gwiazdą. Zresztą cały zachodni świat był wtedy bardziej stabilny, przewidywalny i bezpieczny dla młodych ludzi. Czy nie o takim właśnie miejscu marzą trochę dwudziestolatkowie okupujący Wall Street oraz greckie i hiszpańskie ulice?

lana Moda na vintage w muzyce pop. Granie na nostalgii.
fot. NICOLE NODLAND

Przyszłość mody na vintage w popie

Czy styl retro w muzyce to tylko chwilowa moda, czy może pozostanie on już stałym składnikiem popu?

Wydaje mi się, że vintage ma w sobie spory potencjał kulturowy, nasiąknięty tak wieloma emocjami, że jeszcze na długo pozostanie z nami. Być może na szczycie nie będzie za parę Lany i Adele, ale w ich miejsce zjawią się nowe artystki rywalizujące ze sobą o miano królowej retro.

Zobacz też: BOSS EYEWEAR kolekcja wiosna – lato 2024

BOSS EYEWEAR kolekcja wiosna – lato 2024

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News