Syreni śpiew na „Mermaids”, nowej piosence Florence + the Machine!

Syreni śpiew na „Mermaids”, nowej piosence Florence + the Machine!
fot. Autumn de Wilde

Florence + the Machine prezentują „Mermaids” – nową piosenkę z uniwersum „Dance Fever”, czyli ostatniego wydawnictwa zespołu, które ukazało się 13 maja 2022 roku.

Florence Welch jako syrena

Florence + the Machine powrócili z przytupem! Nie chodzi tu tylko o to fakt, że tupanie słychać na jednym z ostatnich singli zespołu – „Heaven Is Here”.

Tracklista w formie kart, teledyski, nowy album, wydanie deluxe, album w wersji Apple Music, album koncertowy w formie cyfrowej, cover „Just a Girl” nagrany do serialu „Yellowjackets” – era „Dance Fever” jest pełna niespodzianek! Gdy fanom zespołu pozostało kupowanie merchu, jeżdżenie na koncerty i streamowanie najnowszego wydawnictwa grupy, w mediach społecznościowych pojawił się kilkusekundowy filmik z Florence Welch jak syreną!

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Nowa piosenka w uniwersum „Dance Fever”

Fani zespołu oszaleli! Spekulacjom co do krótkiego syreniego filmiku nie było końca. Pełny cover „Part of Your World” do „Małej syrenki”? Czy oryginalna piosenka? Zespół szykuje EPkę? Utwór do nadchodzącego „Wielkiego Gatsby’ego”? Singiel? A może to zwiastun zupełnie nowej płyty?!

Po niedługim czasie okazało się, że piosenka pod tytułem „Mermaids” to nowy kawałek uniwersum „Dance Fever”. Syreny miały dołączyć do pełnej żonkili baśni, w której mieszkały już wampiry, ludność opętana gorączką tańca, król, Elvis, dziewczyny złe i z marzeń, wieszczka Cassandra i starożytni bogowie.

W jednej z zapowiedzi pojawiły się fragmenty z filmów grozy oraz horrorów folkowych odpowiadających atmosferze utworu. Pośród klipów z „Czarnego łabędzia” oraz „Walerii i tygodnia cudów” pojawiły się też klipy z „Córek Dancingu” – polskiego filmu z 2015 roku.

„Mermaids” – hymn cottagecore

Syreni śpiew na „Mermaids”, nowej piosence Florence + the Machine!
Okładka „Mermaids”

Piosenka „Mermaids” wpłynęła na serwisy streamingowe o północy 21 kwietnia. Po tym jak bajkowo, długo i intensywnie promowana była premiera singla oczekiwania były ogromne. Florence + the Machine nie zawiedli!

Zespół zabrał fanów wprost do 2009 roku, czyli ery „Lungs” – debiutanckiego albumu pełnego wody, szaleństwa, brokatu, postaci fantastycznych oraz mroku, a także do roku 2011, czyli ery „Ceremonials” – podniosłej, eleganckiej, baśniowej, świecącej i równie wodnej co poprzednia. To kawałek, na który fani czekali od usłyszenia „Swimming”, „Strangeness & Charm”, „Shake It Out” czy „Which Witch (Demo)”.

„Mermaids” okazało się wymarzoną piosenką dla fanów, którzy Florence + the Machine utożsamiali z syrenimi klimatami od początku działalności zespołu. Słychać na nim echa każdej płyty – nawet angielski charakter i atmosferę cottagecore zawarte na „South London Forever” z „High as Hope”.

Nowa piosenka Florence + the Machine jest zachwycająca! Sprawia, że w niecałe pięć minut można poczuć dosłownie wszystko na raz, a także dać się jednocześnie pochłonąć wspomnieniom i oddać w odmęty zapomnienia. To utwór pełen dramatyzmu, w którym z łatwością można się zatracić. Tekst piosenki jest niesamowity. Florence przeplata tam wszystko – folklor brytyjski, syrenią mitologię oraz lata dwutysięczne.

„Mermaids” to utwór, który był demem dla „Dance Fever”, ale nigdy nie mieliśmy szansy go dokończyć. Więc kiedy złamałam stopę, pomyślałam, że to idealny moment, żeby to skończyć, bo zawsze je kochałam.

Wydaje mi się, że zaczęłam pisać tekst w 2019 roku. Było to coś w rodzaju jazdy powrotnej z trasy koncertowej w piątek wieczorem i obserwowania, jak wszyscy wychodzą, te czarujące stworzenia przechadzające się po ulicach i przypomniałam sobie czasy, kiedy byłam z nimi, kiedy prosto ze sceny szłam do dowolnego baru czy klubu, jaki mogłam znaleźć i jakbym się tam zatracała w takim rozkosznym zapomnieniu.

To trochę moja piosenka miłosna do pijanych angielskich dziewczyn, którą kiedyś byłam. I tak, wtedy to trochę rozpływa się w baśń o syrenie, bo patrzyłam na te brokatowe dziewczyny, jakby odporne na zimno, bez płaszczy, w deszczu z tymi długimi włosami. Wyobrażałam sobie, że to syreny, które raz w roku wychodzą na brzeg, pić i tańczyć. Ale żeby to zrobić, muszą poświęcić ludzkie serce. Więc to trochę zamienia się w krwawą kąpiel, jak wiele moich piosenek.

Miejmy nadzieję, że Florence z zespołem szykują dla swoich fanów więcej takich piosenek jak „Mermaids”, które jest perłą w ich dyskografii!

Kolejna wersja albumu „Dance Fever”

„Mermaids” nie jest zwykłym singlem, jest częścią rocznicowej edycji albumu „Dance Fever”.  Wzbogacone o jedną nową piosenkę i trzy poem versions „Dance Fever (Complete Edition)” również pojawiło się na serwisach streamingowych 21 kwietnia 2023 roku.

Teraz „Mermaids” to jeden z najlepszy utworów na ostatnim albumie Florence + the Machine. Jest tak samo fantastyczny jak „Daffodil” , „Cassandra”, „Prayer Factory” oraz „Restraint”.

To ciekawy zabieg promocyjny, ponieważ mimo nazwy Complete Edition tak naprawdę to nie  w pełni kompletne wydanie. Brakuje na nim acoustic versions oraz Doveru „Search & Destroy” z wersji Deluxe oraz wszystkich remixów. Być może taka naprawdę kompletna wersja jeszcze przed nami! Trzymajmy tylko kciuki, aby ukazała się także fizycznie.

Syreni merch Florence + the Machine i debiut live

Po premierze „Mermaids” w oficjalnym sklepiku grupy pojawił się merch związany z „Mermaids”, czyli T-Shirt i koszulka na długi rękaw.

Ekskluzywnego syreniego merchu nie zabrakło także na letniej trasie zespołu. Fani mogą kupić tam jeszcze jeden wzór bluzki na długi rękaw oraz czapkę z daszkiem. Właśnie na tych koncertach fani czekali na pierwsze wykonanie „Mermaids” na żywo. Jednak takiego wykonania nikt się nie spodziewał!

Live debiut najnowszej piosenki Florence + the Machine miał miejsce 26 czerwca 2023 roku w Irlandii. Jednak na kolejnych dwóch irlandzkich występach rudowłosa artystka zaprosiła na scenę fanów, aby wraz z nią zatańczyli. To pierwsza taka sytuacja w historii koncertów zespołu! Podczas tych wykonań Florence zmieniła także tekst – zamiast „English girl drink” zaśpiewała „Irish girl drink”.

https://www.youtube.com/watch?v=h_KxoNZ32bs

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News