Metamorphosis: sesja, która przenosi kultowe kobiety do XXI wieku

Dwa zdjęcia, po lewej stronie kobieta w stroju power rangers siedząca na kanapie, po prawie kobieta w sukience, z futerkiem na szyi i włosami pod pacha

Nie przypominacie sobie wytatuowanej Marii Dziewicy z przekłutym nosem i kastetem? Fakt, nie mogliście tego znaleźć w podręcznikach od historii. Jednak dzięki fotografce Lois Cohen oraz stylistce Indianie Romie, macie szansę zobaczyć to wszystko.

Fotografie Lois są bezpośrednie i pełne wdzięku. Na jej portretowych konfrontacjach bohaterowie są w samym centrum. To na nich skupia się cały obraz, ukazując modelki w bezkompromisowych pozach. Mimo że krytykujemy postaci, które redefiniujemy, to jednak oddajemy również hołd ich pięknu; na przykład klasycznie odtwarzając obraz Madonny, Odaliski albo Wenus jako Barbie w filmowym klimacie „Goldfinger”. Niektóre z nich chciałyśmy zupełnie wyrwać z oryginalnego kontekstu, jak w przypadku różowej Power Ranger i księżniczki Disney’a, powiedziała Lois. Inspirując się kulturą całego świata, duet artystek w swojej sesji miesza różne style, co według Lois ma wywołać intelektualny powiew świeżości.

Z tą wizją zgadza się Indiana, stylistka, która w 2016 roku odebrała nagrodę od magazynu Elle. Każdy obraz z tej serii jest inny, ponieważ każda z kobiet, pochodzi z innej epoki i kultury. Starałam się nie wymieszać zbyt wielu kolorów, ponieważ chciałam utrzymać pewien dialog pomiędzy obrazami. Dostosowałam elementy, które chciałam wyodrębnić w zależności od historii, jaką chciałyśmy przekazać. Próbowałam wzmocnić pewność siebie tych kobiet przez stylizacje i dodatki, mające nadać znaczenie ich prawdziwej historii.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Seria jest pełna symboliki, mającej podkreślić odważną determinację tych kobiet. Obraz Jeana Auguste’a Dominique’a, Odaliska przedstawia nagą, turecką nałożnicę, która prawdopodobnie czeka w łóżku na kolejnego kochanka. W wersji Lois i Indiany jednak kobieta leży ubrana i wpatruje się obrazek nagiego mężczyzny, trzymając swojego iPada. W tym przypadku artystki obalają męski punkt widzenia. Kolejnym przykładem jest Bogini sprawiedliwości, trzymającej w jednej dłoni wagę a w drugiej wałek do ciasta, który wygląda jednak bardziej jak broń, niż przyrząd kuchenny. Tu również załamuje się utarty stereotyp kobiety, której kariera ma polegać jedynie na zajmowaniu się domem. Lois i Indiana obrazują indywidualizm i kobiecą siłę, które mają zaburzać stereotypy i pokazywać nową drogę młodszym pokoleniom kobiet.

Od zawsze wpatrywałam się w twarde kobiety. Bohaterki i wojowniczki w filmach czy komiksach. Odlotowa dziewczyna, Kobieta Kot, Kill Bill, Wednesday Adams oraz role Pam Grier stanowiły dla mnie ogromną inspirację, tłumaczy Lois. Uwielbiam ekscentryczne kobiety, które są na tyle pewne siebie, że nie próbują wpisywać się panujące standardy piękna. Myślę, że właśnie takie bohaterki pojawiają się również w moich zdjęciach. W pewnym sensie, składają się na moje alter ego. Dodają mi siły. Najbardziej ucieszyłam się w momencie, w którym dowiedziałam się, że moje prace mogą także pomóc innym. Jak Pink Ranger. Zdjęcie było repostowane mnóstwo razy przez muzułmanki, które przyznawały, że to bardzo je umacnia.

Feminizm odegrał istotną rolę w wychowaniu Indiany. Dorastała z samotną matką i obserwowała kobiety jak Madonna, Patti Smith, Gloria Steinem oraz Lena Dunham. Feminizm jakoś nigdy nie stanowił podstawy konceptu żadnych z moich prac. Zrozumiałam, że przyszedł czas na przekazanie ludziom historii kobiet. Częściej niż feminizm poruszałyśmy kwestię body positivity i LGBTTQQIAAP. Te elementy włączałam do wcześniejszych prac tak jak otwartość na różnorodność ras.

Kobieta w czarnej sukience z dzieckiem przy piersi Pięc kobiet przebranych za książniczki Disneya Kobieta w sukience i rękawiczkach z włosami pod pachą Kobieta przebrana za power rangers siedząca na kanapie Kobieta ubrana na różowo z karabinem w ręku Naga kobieta pomalowana cała na złoto Kobieta z białą twarzą ubrana na czarno siedząca na stołku Kobieta lezaca na łóżku z lustrem w ręku Czarnoskóra kobieta w czerwonej sukience z pistoletem Kobieta ubrana w kombinezon w kropki Prawie naga kobieta z długimi włosami stojąća na podwyższeniu

Tekst: Mateusz Sidorek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News