Filmy o rekinach – najlepsze filmy ze szczękami w roli głównej

Żarłacz biały w oceanie

Wydaje się, że rekiny są obecne w popkulturze od zawsze, jednak największy boom ich popularności można datować na 1975 roku, kiedy to Steven Spielberg wyreżyserował pierwszą część Szczęk. Od tamtej pory filmy o rekinach pojawiają się regularnie – horrory, thrillery, a często również absurdalne pastisze gatunku. Wybraliśmy 10 najciekawszych filmów o rekinach.

Filmy o rekinach – najciekawsze tytuły

10. THE MEG (2018)

Najnowszy film w tym zestawieniu. Stara się za wszelką cenę czerpać z najbardziej kultowych dzieł o drapieżnych podwodnych stworzeniach, jednak nie w każdym aspekcie się to udaje. Jeśli jednak przymkniemy oko na pewne niedoskonałości fabularne i narracyjne, The Meg zapewnia mnóstwo bezbrzeżnej frajdy. Opowiada o nienaturalnie wielkim rekinie, który powinien już dawno wymrzeć jako gatunek, ale postanawia terroryzować turystów. Na uwagę zasługują efekty specjalne i wartka akcja.

9. REKINADO (2013)

Jeśli chodzi o filmy o rekinach klasy Z, a może i nawet Ź, Rekinado jest niekwestionowanym faworytem. Oczywiście nie jest to, delikatnie mówiąc, wybitne dzieło, ale doczekało się grona zwolenników ze względu na nagromadzenie absurdu. Jest to opowieść o wielkim huraganie, który… cóż, składa się z wiatru i rekinów. Obserwujemy więc, jak ten ekscentryczny żywioł powoduje inwazję krwiożerczych morskich bestii na amerykańskie miasta.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

8. SHARKTOPUS (2010)

Skoro o absurdzie mowa, należy wspomnieć o filmie nieco starszym niż Rekinado, ale o równie dziwacznej nazwie. Sharktopus to opowieść o potworze, który jest hybrydą rekina oraz ośmiornicy. Został wyhodowany na potrzeby wojska, ale oczywiście wymknął się spod kontroli i stanowi olbrzymie zagrożenie, a grupa bohaterów musi stawić mu czoła. Nieustannie potykamy się o klisze i durnostki fabularne, ale produkcja ma niepodważalny urok, dzięki któremu przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi kiczowego kina.

7. MALIBU. ATAK REKINÓW

Filmy o rekinach przyzwyczaiły nas do pewnych schematów – tutaj jest podobnie, bo obserwujemy grupkę ludzi starających się przetrwać inwazję tych krwiożerczych bestii. Twórcy postanowili wybrać jednak nieco inny niż zwykle gatunek rekina, a także dodać nieco ciekawych efektów specjalnych. W efekcie widzimy, że jest to raczej niskobudżetowy film, ale akcja szybko brnie do przodu, a bohaterów da się polubić od pierwszej minuty.

6. REKIN CYCOJAD (2011)

Wprawdzie oficjalny tytuł tego dzieła to obecnie Podwodna bestia, ale przez kilka lat funkcjonowało tłumaczenie Rekin cycojad, które jest bliższe sercu każdego maniaka tego rodzaju dzieł. Świadomie kiczowata i absurdalna historia o ogromnym rekinie, z którego zabiciem problem ma nawet wojsko – można powiedzieć, że to taka morska Godzilla. Ogląda się to zaskakująco przyjemnie, nieustannie wybuchając śmiechem.

5. REKIN WIDMO (2013)

Jeśli chodzi o filmy o rekinach bazujące na intrygującym pomyśle, Rekin widmo jest wart uwagi. Tytułowa bestia jest duchem pojawiającym się w losowych momentach w każdym miejscu, w którym jest choć trochę wody. Czyni to z niej bardzo wymagającego przeciwnika. Twórców należy pochwalić przede wszystkim za kreatywność i nieszablonowość.

4. REKINADO 3: O RYBIA PŁETWA (2015)

Pierwsza część Rekinado była przede wszystkim śmieszna i absurdalna. Trzecia odsłona kultowej już serii również oferuje mnóstwo śmiechu i zabawy, jednak pomiędzy wierszami porusza kilka aktualnych tematów – między innymi wybór Trumpa na prezydenta. Twórcy robią to w inteligentny sposób, więc można śmiało powiedzieć, że Rekinado 3 bawi i uczy.

3. PIEKIELNA GŁĘBIA (1999)

Filmowy dowód na to, że zabawa w boga może być zgubna. Przekonuje nas o tym grupa naukowców, którzy przeprowadzają niemoralne eksperymenty na rekinach. W pewnym momencie wymykają się one spod kontroli, tworząc ogromna zagrożenie, z którym nasi krnąbrni bohaterowie muszą sobie poradzić. Ciekawa historia, która okraszona jest charakterystycznym klimatem końca lat 90.

2. SZCZĘKI 2

Wbrew pozorom za sequel kultowych Szczęk (o których za moment) nie odpowiada Steven Spielberg, a Jeannot Szwarc, ale jest to nadal bardzo przyzwoite dzieło. Nie bez powodów znalazło się na podium tego zestawienia – pod względem technicznym dorównuje pierwszej części, fabuła angażuje widza, a w dodatku Szwarcowi udało się odtworzyć klimat pierwowzoru. Można narzekać na powtarzalne motywy, ale ostatecznie jest to bardzo przyzwoita produkcja, która wciąga od pierwszej do ostatniej minuty.

1. SZCZĘKI (1975)

Hitu Stevena Spielberga przedstawiać nie trzeba. Nie da się zaprzeczyć, że jeśli chodzi o filmy o rekinach, ten jest najważniejszy, najbardziej popularny, a według wielu osób również najlepszy pod względem technicznym czy fabularnym. Hollywoodzki przebój po dziś dzień ogląda się świetnie pomimo niemal półwiecza na karku.

Zobacz też: Robbie i Gosling jako Barbie i Ken

Margot Robbie i Ryan Gosling jako żywi Barbie i Ken

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News