„Niekończąca się opowieść” – nowa wersja w przygotowaniu

„Niekończąca się opowieść” – nowa wersja w przygotowaniu
Kadr z filmu „Niekończąca się opowieść”

„Niekończąca się opowieść” to dzieło, które znają wszyscy fani filmów fantasy oraz baśniowych książek. O planach nakręcenia nowej wersji tej opowieści pogłoski krążyły już w 2009 roku. Jesteście gotowi na powrót do Fantanazji? Trwają prace nad nową wersją „Niekończącej się opowieści”!

„Niekończąca się opowieść” – nadchodzi nowa ekranizacja

Według Variety, w planach jest seria filmów, których akcja będzie się rozgrywać w stworzonym przez Michaela Endego uniwersum. Za produkcję odpowiadać będą Iain Canning i Emile Sherman z See-Saw Films, którzy połączą siły z Romanem Hockem i Ralphem Gassmannem z Michael Ende Productions.

„Ta opowieść jest zarazem aktualna, jak i ponadczasowa i naprawdę można ją opowiedzieć w świeży sposób.” – skomentował Iain Canning. – „Wyjątkowość tej książki polega na tym, że można wracać do niej na różnych etapach życia i odkrywać nowe znaczenia. Dlatego cudownie się składa, że mamy możliwość wprowadzenia świeżej perspektywy, która pokaże nowe warstwy i znaczenia. Wierzymy, że każde pokolenie zasługuje na własną podróż do Fantanazji.”

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


„W ostatnich latach byliśmy całkowicie przytłoczeni zainteresowaniem ze strony branży telewizyjnej i filmowej.” – dodał Ralph Gassman. – „Ale dopiero jakieś cztery do pięciu lat temu poczuliśmy, że należy wrócić do Fantazjany z nowym, świeższym spojrzeniem. Potem przejrzeliśmy setki próśb i pomyśleliśmy, czy znajdziemy wśród nich potencjalnego partnera, który będzie na tyle przekonujący, że sprawi, że wskoczymy z nimi na łódź i wyruszymy w tę szaloną przygodę. Wiedzieliśmy jednak, że musimy zrobić to dobrze i znaleźć odpowiedniego partnera, i na szczęście See-Saw był wśród nich.”

„Niekończąca się opowieść” – o czym opowiada książka?

„Niekończąca się opowieść”

Jedenastoletni Bastian żyje w świecie książek, starając się zapomnieć o śmierci mamy oraz szkolnych prześladowcach. Pewnego dnia kradnie z antykwariatu książkę pod tytułem „Niekończąca się historia” i na szkolnym strychu zatapia się w lekturze. Baśniowy świat Fantazjany, przygody Atreyu i pałac Dziecięcej Cesarzowej pochłaniają go bez reszty. Jednak magicznej krainie grozi zagłada, a ku swojemu zdumieniu Bastian przekonuje się, że tylko on może ją uratować.

Michaela Ende napisał „Niekończącą się opowieść” w 1979 roku. Dzięki niej zyskał miano mistrza literatury dziecięcej w Niemczech. Jego przetłumaczone na kilkadziesiąt języków książki zajęły zasłużone miejsce na półkach z klasyką literatury dziecięcej i znajdują się wśród ukochanych książek z dzieciństwa zarówno dzieci, jak i ich rodziców na całym świecie.

„Niekończąca się opowieść” – wszystkie wersje filmowe

„Niekończąca się opowieść” (1984), reż. Wolfgang Petersen

Mały chłopiec (Barret Oliver) po śmierci matki zamyka się w sobie. Zaczyna mieć kłopoty w szkole, nie potrafi znaleźć wspólnego języka ze swoim ojcem (Gerald McRaney). Pewnego dnia, uciekając przed prześladującymi go starszymi chłopcami, Bastian trafia do pewnej księgarni, skąd wykrada tajemniczą książkę, dzięki której przeżyje najwspanialszą przygodę w swoim życiu. Nie jest to bowiem zwykła książka, ale pełna magii brama do innego świata. Dzięki niej Bastian przenosi się w krainę wyobraźni, której właśnie grozi zagłada… Mały chłopiec okaże się wkrótce jedyną osobą, która może uratować piękną księżniczkę (Tami Stronach).

„Niekończąca się opowieść II: Następny rozdział” (1990), reż. George Miller

W drugiej części Bastian (Johnatan Brandis) musi ocalić Fantazjanę przed intrygami złej czarownicy (Clarissa Burt) i odkryć w sobie odwagę, której brak mu w prawdziwym życiu. Dołączają do niego starzy przyjaciele: chłopiec wojownik o imieniu Atreyu (Kenny Morrison), Falkor – smok szczęścia (Donald Arthur) i Skałojad. Po drodze wszyscy poznają nowych towarzyszy – ptaka Nimbly (Martin Umbach), maleńkich Wambosów, Mudwrata (Andreas Borcherding), elektronicznych Olbrzymów, małego Skałojada (Colin Gilder) i smoka Smerga.

„Niekończąca się opowieść III” (1994), reż. Peter MacDonald

W ostatniej części trylogii ojciec Bastiana (Kevin McNulty) ponownie się żeni. Bastian (Jason James Richter) musi dogadać się z macochą i przyrodnią siostrą – Nicole (Melody Kay). W nowej szkole zaś Bastian ma problemy z gangiem, dowodzonym przez Slipa (Joe Black). Ukrywając się w bibliotece, odnajduje tam swą ukochaną książkę „Niekończącą się opowieść” i przenosi się do Fantazjany. Nie wie jednak, że Slip także odkrył książkę oraz jej potęgę. Wkrótce będzie chciał dostosować Fantazjanę do swoich potrzeb…

Poza trylogią powstały także: serial „W krainie niekończącej się opowieści” (2001 – 2002) oraz serial animowany „The Neverending Story” (1995 – 1996).

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Serial „Czarodzieje z Waverly Place” powraca!

Serial „Czarodzieje z Waverly Place” powraca!

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News