W Muzeum Prado zobaczysz obrazy, ale z drugiej strony

Muzeum Prado cieszy się ogólnoświatową renomą i jest miejscem pielgrzymek miłośników sztuki z różnych zakątków globu. Od listopada 2023 do marca 2024 mogą oni podziwiać niecodzienną wystawę, która z pewnością zapadnie w pamięci na długo.

On the Reverse, bo taką nosi nazwę, przedstawia obrazy… z drugiej strony.

Muzeum Prado – On the Reverse

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Prado:

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Muzeum Prado i Fundacja AXA wyruszają w podróż wykraczającą poza powierzchnię artystycznych arcydzieł, aby umożliwić kontemplację fascynującej rzeczywistości: ukrytej strony dzieła sztuki, jego odwrotności.

Poza dziełami, które od lat niezmiennie goszczą w najpopularniejszym hiszpańskim muzeum, goście mogą podziwiać również odwroty dzieł pożyczonych od innych instytucji, między innymi Muzeum Van Gogha w Amsterdamie czy Museum of Fine Arts w Bostonie.

Co zobaczymy na On the Reverse?

Muzeum Prado zwraca uwagę na to, jak istotne są informacje dostępne na tyłach obrazów:

Informacje na odwrocie to klasyczny problem malarstwa. Choć aż do średniowiecza słowo i obraz stosunkowo łatwo współistniały, nadszedł moment, gdy artyści powierzyli temu ostatniemu cały ciężar narracji. Gdy potrzebowali przekazać informacje, zidentyfikować tematy lub osoby lub załączyć dodatkowe informacje lub komentarze na temat wykonania pracy, prawie zawsze pisali na odwrocie.

prado on the reverse

W niektórych przypadkach na odwrocie w późniejszym czasie dodano informacje w postaci naklejek i stempli lub pieczęci, które pozwalają prześledzić historię dzieł: do jakich kolekcji należały, jakie zdobiły pałace, zmiany lokalizacji oraz wszelkie przeprowadzono na nich renowację.

Jeśli chodzi o artystów, których prace zobaczymy w odwrocie, wymienić należy między innymi Van Gogha, Rembrandta, Lucio Fontanę, Martina von Meytensa czy Maxa Libermanna.

Zobacz także: 8 teledysków zainspirowanych Kill Billem

8 teledysków zainspirowanych filmem „Kill Bill”

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News