Przerażające i łamiące serce zdjęcie ptaka, karmiącego swoje pisklę niedopałkiem z papierosa, pokazuje nam całą prawdę o stanie zanieczyszczenia plaż.
Kilka dni temu na plaży St Pete na Florydzie fotograf uwiecznił Brzytwodzioba, który próbował nakarmić swoje pisklę petem, podając mu niedopałek do dzioba. Wstrząsająca fotografia szybko obiegła internet i wywołała oburzenie i zdenerwowane wśród oglądających.
Chociaż jest to bez wątpienia tragedia dla środowiska, nie jest jeszcze za późno, by jej zapobiec. Niedopałki z papierosów są jednymi z najbardziej niebezpiecznych śmieci, jakie możemy sobie wyobrazić – dużo gorsze niż plastik. 99% niedopałka z papierosa składa się z filtra, który jest wykonany z plastiku na bazie roślin. Jeden pet może się rozkładać przez wiele długich lat, w trakcie których szkodliwe substancje zawarte w filtrze po wypaleniu papierosa, przedostają się do środowiska.
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
Czytaj również: Plastik jest zły, ale głównym zagrożeniem dla oceanów są palacze
W raporcie Ocean Connservacy, nieopałki papierosów znalazły się w 10 najczęściej zbieranych śmieci z plaż na całym świecie. Do tej pory w wyniku sprzątania plaż, zebrano tyle niedopałków, że gdyby ułożyć je w jednej linii, uzyskalibyśmy linię długości pięciu maratonów. Ponad 200-kilometrowy sznur petów.
Apelujemy zatem: zanim następny raz rzucisz niedopałem na ulicę, czy plażę, spójrz na to zdjęcie. Nasza planeta to nie popielniczka.