7 zaskakujących faktów, których nie wiecie o filmie „Lady Bird”

Dwie, stojące na ulicy dziewczynki w szkolnych uniformach. Dziewczyna z lewej ma różowy gips i czerwone włosy.

Czy jesteście już po seansie Lady Bird? Jeśli tak, to super, jeśli nie – koniecznie nadróbcie zaległości, film jest już dostępny na DVD i Blu-Ray! A przed Wami kilka ciekawostek z filmu Grety Gerwig, których możecie nie znać.

Wydawałoby się, że takich historii widzieliśmy już mnóstwo. Dojrzewająca Christine McPherson codziennie budzi się w małym mieście, by zderzać się z realiami katolickiej szkoły. Po powrocie w domu czeka na nią wiecznie niezadowolona matka i brak perspektyw na wymarzony college. Nastolatka wbrew wszystkiemu próbuje iść za marzeniami. Początki bywają trudne. Zbuntowana dziewczyna zaczyna od… wyskoczenia z samochodu podczas kłótni z matką. Odgrywającej główną rolę Saoirse Ronan udało się rozkochać w sobie wszystkich. Zarówno publiczność, jak i krytycy oszaleli na punkcie Lady Bird.

1. Greta Gerwig nosiła swoją suknię z balu na planie

Nastolatka przymierza z mamą różową sukienkę przed szkolnym balem

Reżyserka, próbując poczuć ducha czasów liceum, założyła swoją starą sukienkę podczas kręcenia scen balu na zakończenie roku szkolnego. Różową suknię Lady Bird uznała za małe mrugnięcie okiem w stronę Dziewczyny w różowej sukience.

2. Pierwszy szkic scenariusza był prawdziwym olbrzymem

Greta Gerwig pracę nad scenariuszem zaczęła w grudniu 2013 roku. Po ukończeniu pierwszego szkicu miała aż 350 stron. Gdyby zdecydowała się wszystko nagrać, Lady Bird trwałoby ponad pięć godzin.

3. Druhny to jeden z ulubionych filmów Saoirse Ronan

Gwiazda filmu Lady Bird jest prawdziwą fanką filmu Paula Feiga. Aktorka swoje dwudzieste urodziny urządziła w stylu bohaterek komedii.

4. Greta Gerwig wysłała szczere listy do Justina Timberlake’a, Alanis Morissette i Dave’a Matthewsa

Kto wie, czy soundtrack do Lady Bird byłaby tak piękny, gdyby Gerwig nie zdecydowała się napisać osobistych listów do tych trzech muzyków. Reżyserka napisała w nich, dlaczego zależy jej na takich utworach jak Cry Me River, Crash Into Me czy Hand in My Pocket. Twoja muzyka wyraża dokładnie to, co przeżywałam podczas mojego bardzo dziwnego okresu dojrzewania – Gerwig zwierza się Timberlake’owi. Crash Into Me był i jest najbardziej romantyczną piosenką, jaką znam – pisze do Dave’a Matthewsa. Obejrzałam Dogmę, jak dowiedziałam się, że zagrałaś tam Boga, co uznałam za świetny pomysł – Alanis musiało zrobić się naprawdę ciepło po przeczytaniu tych słów.

5. Lucas Hedges zatrzymał sobie naszyjnik z muszelek

Lucas, który grał Danny’ego, chodził w szerokich spodniach koloru khaki i nosił naszyjnik z muszelek, co było dosyć typowe w 2002 roku. Po nakręceniu filmu aktor zdecydował, że zatrzyma sobie biżuterię na pamiątkę.

6. Trądzik Saoirse Ronan odegrał kluczową rolę

Dziewczyna z różowym gipsem klęczy w kościele z rozkojarzoną miną

Jacqueline Knowlton, główna makijażystka na planie Lady Bird, zasugerowała, żeby nie zakrywać trądziku aktorki. Myślę, że to szansa na to, by pokazać w filmie, jak naprawdę wygląda twarz nastolatki, powiedziała.

7. Gerwig jest dopiero piątą kobietą, która otrzymała nominację do Oscara w kategorii Najlepszy reżyser

W historii Oscara nominowane były zaledwie cztery reżyserki. W tym roku do tego grona dołączyła Greta Gerwig. Pozostałymi kobietami są Lina Wertmüller za (Siedem piękności Pasqualino), Jane Campion (Fortepian), Sofia Coppola (Między słowami) i Kathryn Bieglow (W pułapce wojny). Co ciekawe, tylko ostatnia z nich zdobyła statuetkę.

Film Lady Bird jest już dostępny na DVD i BLUE-RAY, więcej informacji tutaj.

Tekst: Mateusz Sidorek

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News