Boska Naomi kończy 45 lat

Dziś swoje 45. urodziny obchodzi ikona wybiegów modowych lat 80. i 90., światowej sławy top modelka, Naomi Campbell. Jej egzotyczna uroda, którą zawdzięcza ojcu pochodzenia chińsko-jamajskiego, nie przeszkodziła jej w dotarciu na sam szczyt – była pierwszą czarnoskórą modelką, która pojawiła się na okładkach prestiżowych magazynów. Jak zaczęła się jej kariera i za co kochamy ją aż do dziś?

Campbell nie od razu myślała o karierze modelki. Jej pierwszym publicznym występem był udział w teledysku „Is This Love” Boba Marley’a gdy miała osiem lat. Już rok później debiutowała na wielkim ekranie, grając epizodyczną rolę w filmie „Walka o ogień” Jean-Jacquesa Annauda. Tak zaczęła się jej droga po aktorskim szlaku – jako nastolatka uczęszczała do londyńskiej Academy of Performing Arts, a pod koniec lat 80. występowała w amerykańskich serialach: „The Cosby Show” i „Bajer w Bel Air”. Lista filmów z jej udziałem jest całkiem spora. „Miłość w rytmie rap”, „Rapsodia Miami”, „Pret-a-Porter”, „Dziewczyna numer 6”, „Spalić Hollywood”, „In the Closet”, „Freedom” to tylko niektóre z nich. Pracowała również w telewizji – w 1985 roku zastąpiła Denise Van Outen w porannym programie telewizyjnym „The Big Breakfast” na antenie Channel 4.

tumblr_m9l6p55nT31r06q46o1_500

Modelkę odkrył w niej pracownik agencji modelek, który zauważył ją na ulicy londyńskiego Covent Garden. Na początku podpisała kontrakty w Londynie i Paryżu, ale po pierwszych sukcesach upomniały się o nią również inne światowe stolice mody: Nowy Jork, Mediolan, Barcelona. Została okrzyknięta jedną z pierwszych supermodelek, w zestawieniu tym pojawiły się również Tatjana Patitz, Cindy Crawford, Linda Evangelista i Christa Turlington. Prestiżowych okładek, na których umieszczano jej zdjęcia, nie sposób zliczyć, tak samo jak wielkich kreatorów mody, z którymi współpracowała: Yves Saint Laurent, Chanel, Chloé, Versace, Christian Dior, Givenchy, Karl Lagerfeld, Calvin Klein, Marc Jacobs, Prada i wielu wielu innych. Była nawet aniołkiem Victoria’s Secret. Każdy chciał żeby jego ubrania prezentowała boska Campbell.

Do dziś znajduje się w czołówce brytyjskich modelek i wszystko wskazuje na to, że ten świat jeszcze długo o niej nie zapomni. Co ciekawe, od początku jej kariery nie zmienia się nie tylko jej uroda (magazyn People wybrał ją na jedną z 50 najpiękniejszych osób na świecie już w latach 90.), ale również stałe są wzorowe wymiary: 86-61-87 cm, przy wzroście 176 cm i 54 kg wagi. W przeciwieństwie do innych modelek nie udała się na wczesną emeryturę i w zawodzie pracowała nawet po trzydziestce.

tumblr_lwpd1tcbf11qerxcpo1_1280

Naomi Campbell to nie tylko modelka i aktorka, ale również piosenkarka i pisarka. W 1994 roku zadebiutowała w branży muzycznej wydając album „Babywoman” i napisała powieść „Łabędź”.

Kilka lat temu została nagrodzona za swoją działalność charytatywną podczas imprezy Angel Ball w Nowym Jorku. Działa w organizacji Czerwonego Krzyża, przekazała dużą sumę do Haiti oraz na rzecz walki z AIDS. Z kolei w 2011 roku, podczas festiwalu w Cannes, zorganizowała pokaz, w którym wzięły udział gwiazdy oraz jej przyjaciele. „Fashion Relief” miał pomóc zebrać środki finansowe na pomoc ofiarom trzęsień ziemi w Japonii. Supermodelka jest też prawdziwą bizneswoman. Dwadzieścia lat temu, wraz ze swoimi koleżankami modelkami: Claudią Schiffer, Elle Macpherson i Christy Turlington, otworzyła kawiarnię „Fashion Cafe” w Paryżu i Nowym Jorku. Ma również swoją własną linię perfum: „Naomi Campbell”, „Naomagic”, „Exult”, „Mystery”, „Sunset”, „Cat deluxe” i „Saductive Eliksir”.

62f90a7c560245ab27a06c9439239002

Jej pozycja jest dziś tak mocna, że już chyba nic nie jest w stanie jej zagrozić. O tym kim jest wiedzą nawet ludzie, którzy z modą mają niewiele wspólnego. Półtora miliona fanów na Facebooku świadczy o jej ciągłej popularności. I choć jej młodsze koleżanki szturmem podbijają wielki modowy świat, gwiazda Campbell nadal lśni.

tumblr_no79a4BlB11r35scto3_500

 

tekst | Aleksandra Barcz

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News