Dlaczego social media to zło?

WPŁYW SOCIAL MEDIÓW NA SPOŁECZEŃSTWO

Wpływ social mediów na społeczeństwo z uwzględnieniem zarówno pozytywnych jak i negatywnych stron.

Wpływ pandemii na social media

Marzec 2020 roku okazał się przełomem w kwestii możliwości, jakie daje nam Internet. Okazało się, że nie ma konieczności chodzenia do szkoły, biura, a wszelkie kontakty międzyludzkie zastąpiły platformy społecznościowe, które i tak stanowiły nieodłączny element życia większości społeczeństwa. Badania naukowe przeprowadzone po 3 miesiącach nauki zdalnej dowiodły, że uczniowie znacznie mniej efektywnie przyswajali wiedzę, pogorszył się także ich stan psychiczny i fizyczny, wynikający m.in. z braku bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i nawet kilkunastu godzin dziennie spędzonych przed ekranem komputera. Trudno było także zweryfikować, czy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, czy spędzali je na przeglądaniu mediów społecznościowych.

Powrót do rzeczywistości okazał się trudniejszy, niż można było się spodziewać – ludzie, przyzwyczajeni do poczucia komfortu, jakim było komunikowanie się z zacisza własnego domu, często bez konieczności włączania kamery, utracili pewność siebie w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji.

Przestali też czuć potrzebę wykonywania dotychczasowych obowiązków w miejscach, które od zawsze były do nich przeznaczone. Dotknęło to uczniów, studentów, jak i pracowników firm, domagających się od swoich pracodawców 100% pracy zdalnej.

WPŁYW SOCIAL MEDIÓW NA SPOŁECZEŃSTWO

Czy tik tok stanowi realne zagrożenie?

Wstępne badania dowiodły, że platforma ma negatywny wpływ na rozwój szczególnie najmłodszych użytkowników, którzy pochłonięci kilkunastosekundowymi treściami przestają skupiać się na otaczającym ich świecie. Filmiki publikowane na platformie są niemalże „szyte na miarę”- algorytm błyskawicznie rozpoznaje obiekty zainteresowania użytkownika, który w przeciągu kilku minut staje się przeciążony ilością treści, jaką konsumuje.

Dyrektor generalny platformy Shou Zi Chew wyznał na łamach wywiadu dla New York Times, iż nie pozwala swoim dzieciom korzystania z aplikacji twierdząc, że nie bez przyczyny od samego początku wprowadziła ona ograniczenia wiekowe w trosce o najmłodszych użytkowników.

Ponadto, Shou Zi Chew zachęcił rodziców na całym świecie do zwiększenia zainteresowania tym, jakie treści pochłaniają ich dzieci oraz czy nie okażą się one szkodliwe. Wskazał także na aplikacje mające pomóc rodzicom w kontrolowaniu treści, jakie konsumują ich dzieci oraz czasu, jaki spędzają przed ekranem telefonu.

WPŁYW SOCIAL MEDIÓW NA SPOŁECZEŃSTWO

Pozytywny akcent

Media społecznościowe mają także wiele pozytywnych aspektów wynikających z ich korzystania. Zawierają treści, które kształtują nasz światopogląd i poszerzają zakres kompetencji. Osoby, które same odniosły sukces, chętnie dzielą się cennymi wskazówkami ze swoimi odbiorcami, często wchodząc z nimi w interakcje. Popularne stało się pisanie wiadomości do przedsiębiorców lub inwestorów umieszczających treści na Instagramie, Twitterze czy Tik Toku z prośbą o poradę lub nawet zatrudnienie w ich firmie. Historie te często kończyły się sukcesem i dawały cenne doświadczenie.

Przykładem tego jest przedsiębiorca Iman Gadzhi, który zawsze ogłasza na swoim Instagramie (śledzi go tam 600 tysięcy osób), że poszukuje specjalisty do swojej firmy i jest otwarty na spływające do niego wiadomości z listami motywacyjnymi. Ponadto, regularnie odpowiada na nurtujące pytania z zakresu inwestowania, biznesu, a także rozwoju osobistego.

Social media zachęciły także do dbania o stan zdrowia. Rekordy popularności biją aktualnie trenerki pilatesu i jogi, które podkreślają pozytywny wpływ tych aktywności na zdrowie psychiczne i fizyczne. Promowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia okazały się strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o zachęcenie milionów ludzi do regularnego praktykowania dobrych nawyków. Książki kucharskie z ciastami zostały zastąpione e-bookami zawierającymi zdrowe i wartościowe przepisy. Nie udałoby się tego osiągnąć bez wpływu mediów społecznościowych.

Tekst: Magdalena Lola

Zobacz też: Pola Rise „Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność” [recenzja]

Pola Rise „Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność” [recenzja]

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News