Amor Veneris. Artystyczno-miłosny przewodnik po chorobach wenerycznych

Bohaterowie filmu Kids o niezobowiązującym seksie i Krzysztof Kolumb - nosiciel wenery

Krzysztof Kolumb, Królowa Marysieńka, Adolf Hitler i Paris Hilton. Oni mieli syfa. Dobrzy i źli, święci i dziwkarze. Bo miłość bezwstydna jest, wszystkiemu wierzy i wszystko przetrzyma. Nawet wenerę?

Kiła, syfilis, potocznie nazywana syfem

Kiła: (łac. lues, syphilis) potocznie nazywana syfem, doczekała się aż 30 zamiennych eufemizmów, co jednoznacznie przemawia za teorią o lingwistycznym talencie rodu Piasta. Tymczasem na innym kontynencie, jak głosi legenda, humanista Kolumb skrupulatnie poszerzał nie tylko geograficzne horyzonty… Teorię, jakoby to Kolumb miał przywieźć syfa do Europy, ostatecznie obalili uczeni z Museum of London. Mieszkańcy Ameryki od początku byli czyści i w gruncie rzeczy to Europejczycy zdziesiątkowali tubylców, zarażając ich odrą, ospą i katarem. Wina, tak czy inaczej leży po stronie XIII-wiecznych żeglarzy, bo, jak mogliście się dowiedzieć z piosenki Latającego Holendra, W każdym porcie wiadomo – dziewczyna. Do grona najznamienitszych syfiarzy zalicza się między innymi van Gogha (odcięcie ucha z miłości to ściema), Gauguina i Szekspira. O ironio, źródła milczą o kultowym Markizie de Sade – uberrozpustniku z XVIII-wiecznej Francji. Identyfikowana ze środowiskami artystycznymi kiła doczekała się wielu literackich i wizualnych inkarnacji (Albrecht Dürer, Edvard Munch czy Tomasz Mann). Solidny udział w syfilistycznym fenomenie mają też Polacy, którzy swoją spuścizną przebijają żywego Manna martwym wieszczem i balladami oblechów z gdyńskiej formacji Dr. Huckenbush, szczególnie bliskimi sercu każdego kierowcy tira.

Unikaj: Krętka bladego i artystów.
Wielcy przegrani: Lenin, Adam Mickiewicz, Stanisław Wyspiański, Barbara Radziwiłłówna.

Kolorowe preciki

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Rzeżączka, tryper, wiewiór

Rzeżączka: (łac. gonorrhoea) inaczej tryper, wiewiór. RFN, Berlin Zachodni, rok 1982. Z gumką? − Bez niej można złapać trypra w gębie − ostrzega Babsi, specjalistka od robienia laski, jedna z bohaterek Dzieci z Dworca Zoo. Historia erefenowskiej 14-latki, która zaczyna walić w kabel z miłości do męskiej prostytutki o imieniu Detlef, z założenia miała być przestrogą przed eksperymentami z twardymi narkotykami. Jednak superciuchy (wszyscy chodzili w wąskich levisach), rasowe pedały i udział Davida Bowie’ego (!) sprawiły, że heroina i jej siostra rzeżączka wróciły w wielkim stylu na światowe bruki. A po drugiej stronie muru berlińskiego problem zgoła inny, nazywany przez fachowców niedostatkiem w ogumieniu. Polska, gdzieś na Śląsku, rok 1976. Leszek Górecki (Daleko od szosy), z zawodu kierowca wywrotki, w klubokawiarni poznaje okazałą blondynkę o imieniu Lola. Po skonsumowaniu znajomości suto zakropionej alkoholem Leszek, tu cytat, łazić nie może. Na szczęście z pomocą przybywa Mietek, współlokator z hotelu robotniczego − pies na baby. Jesteś frajer, znalazłbym ci dziewczynę, porządną, a nie takie…. Jaki z tego morał? Od trypra się nie umiera, tylko trzeba słuchać starszych. Nie chodzić do Hybryd, zapomnieć o wojsku i nie słuchać metalu. Po obdukcyjne wątki odsyłamy do twórczości Andrzeja Zmory Rdułtowskiego (Boli mnie cewa, Było po chuju, Mięgwa), The Darkness (Growing on Me) i szwedzkiego humoru z Sällskapsresan.

Unikaj: Klubów niewiadomej proweniencji i cudzej bielizny.
Oni to mieli: Lil’ Wayne, Charlie Sheen, John Dillinger.

Kolka z wloskami

Opryszczka, wirus HSV – hollywoodzka plaga

Opryszczka: (łac. herpes vaginalis) nadchodzące dekada należeć będzie do wirusa HSV. Kto nie wierzy, niech zadzwoni do Wróżbity Macieja w rundzie błyskawicznej albo wystruga sobie runy. To przykre schorzenie dotyczy osób szczególnie otwartych na nowe znajomości. Najłatwiej zarazić się w kiblu na dyskotece, a umycie rąk nic tu nie pomoże. Z uwagi na częstotliwość zachorowań wśród gwiazd z wyższej półki opryszczka funkcjonuje jako hollywoodzka plaga. Wszystkiemu winien jest niejaki Derek Jeter, baseballista i nosiciel wirusa HSV. Jego ofiarą była między innymi Jessica Alba, aktorkę widziano nawet z opakowaniem farmaceutyku – Valtrex. Pałkarz spotykał się również z Mariah Carey, Jessicą Biel i Scarlett Johansson, jednak informacje o ewentualnej piłce w grze są niepotwierdzone. Największym skandalem z opryszczką na tapecie był przypadek tatuśkowatego bohatera kina familijnego − Robina Williamsa. Sprawę nagłośniła kelnerka Tish Carter, która w 1986 roku oskarżyła Williamsa o zarażenie i zatajenie informacji o chorobie wenerycznej. Kelnerka zgarnęła walizkę dolarów, a Williams dostał rolę w Good Morning, Vietnam i Stowarzyszeniu Umarłych Poetów. Solidarność oprychów?

Unikaj: Gwiazd z Hollywood i sportowców z AZS-u.
Oni to mieli: Paris Hilton, Britney Spears, Chris Brown, Tom Cruise, Courtney Love.

Kolko z wypustkami

HIV/AIDS: potocznie adidas

HIV/AIDS: potocznie adidas. Alfa i omega wenerologii, nierozłączne jak Patsy Stone i Eddy Monsoon. Źródeł tej niefajnej choroby szukać można w czasach, kiedy seks bez zabezpieczenia był szczytem szpanu. Początkowo rozprzestrzeniała się głównie wśród utalentowanych homoseksualistów, biseksualistów i narkomanów, co dość poważnie naruszyło fundamenty popkultury końca XX wieku. Jedną z nieodżałowanych ofiar żniw wirusa HIV był najsłynniejszy wąsacz rocka Farrokh Bulsara, czyli Freddie Mercury. Freddie uchodzi dziś za wzór skromności, jednak z opowiadań wieloletniej partnerki Barbary Valentin i kochanka Paula Prentera wyłania się obraz sponsora męskich prostytutek i szalonego utracjusza, który emocje wyładowywał, wyrzucając przez okno antyczne wazy po 20 tysięcy dolarów za sztukę. Wiem, że uprawiam hazard, ale nie mogę oprzeć się miłości. Kto zresztą by zważał na ryzyko, jeśli chodzi o miłość?. Kilka lat temu czytelnikami Bravo wstrząsnęła wiadomość o Nadji Benaissie z niemieckiego girlsbandu No Angels. Piosenkarka została oskarżona o to, że uprawiała seks bez zabezpieczenia, wiedząc, że jest zarażona wirusem HIV. To jeden z najgłośniejszych heteroseksualnych incydentów w show-biznesie. Nadiję aresztowano tuż przed solowym występem we Frankfurcie. Dostała dwa lata. Dewiantka z No Angels należała do wirtualnej mafii Łowcy Wirusów, której członkowie świadomie narażają swoich partnerów na kłopoty.

Polska, pszenno-buraczana rzeczywistość również ma swój podziemny rynek weneryczny, wystarczy znaleźć wymarzony szczep w ogłoszeniu (najczęściej zamknięte fora) i w realu wymienić się nowiuśkim okazem. Co roku międzynarodowe organizacje wydają grube miliony na kampanie przeciwko AIDS, jednak liczba zarażonych wirusem wciąż rośnie. Fashion Against AIDS to w rzeczywistości cyniczny PR speców od wizerunku, a akcje charytatywne z cyklu Martwe Gwiazdy nie robią na nikim wrażenia. Jak nie trafić w lotto? Aż tak nie dupczyć, mieć żonę albo zająć się jakąś sztuką, proste?

Unikaj: Niemieckiej sceny muzycznej i mniejszości seksualnych.
Wielcy przegrani: Freddie Mercury, Klaus Naomi, Rock Hudson.

Czerwone laseczki

Tekst: Agnieszka Wróbel

Zobacz też: Randki YouTube – trend, który nie zwalnia

Randki YouTube – trend, który nie zwalnia

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News