TOP 5: Najlepsze książki o narkotykach

najlepsze książki o narkotykach - heroina i hoffmann

Temat wszelkich substancji psychoaktywnych jest tyleż ciekawy, co często tabuizowany w mediach czy popkulturze. Niektórzy twórcy rysują nam ich zakłamany obraz, inni demonizują, a jeszcze inni – jak w przypadku chociażby Las Vegas Parano – opierają na nich całą koncepcję dzieła. Tym razem chciałbym jednak pomówić nie o filmach, a literaturze.

Dowiedz się, jakie są najlepsze książki o narkotykach. Wybrałem najciekawsze pozycje popularnonaukowe i fabularne, które według mnie są godne uwagi, opowiadają uczciwie o różnego rodzaju substancjach i tłumaczą mechanizmy uzależnienia czy rolę narkotyków (i alkoholu) w naszym społeczeństwie.

5. NARKOTYKI, Stanisław Ignacy Witkiewicz

Witkacy kojarzony jest jako jeden z najbardziej nieszablonowych artystów dwudziestolecia międzywojennego. Przez długi czas próbował różnorakich substancji, takich jak pejotl, kokaina czy morfina. Często tworzył pod ich wpływem, na obrazach dodając adnotację, jakie narkotyki akurat stosował.

Sam twierdził, że nigdy nie uzależnił się od niczego poza nikotyną, a wszelkie substancje stosował w celach niemalże naukowych. Był ciekaw, jak działają na jego organizm i jak wpływają na twórczość.

O przygodach Witkacego z substancjami psychoaktywnymi opowiada książka Narkotyki, będąca podsumowaniem krótszych lub dłuższych okresów zażywania konkretnych dragów i tworzenia pod ich wpływem. Choć nie jest to publikacja naukowa, to z pewnością osobiste przemyślenia artysty tam zawarte mogą być intrygujące zarówno dla osób regularnie korzystających z podobnych uciech jak i tych, którzy niewiele mają wspólnego z tą formą rekreacji.

4. HEROINA, Tomasz Piątek

Bez wątpienia jedna z najbardziej kultowych polskich powieści o narkotykach (zaraz obok nieszczęsnej Barbary Rosiak). Mamy do czynienia z surrealistyczną opowieścią o warszawskich heroinistach, których uzależnienie przewraca ich życia na różne sposoby.

Plastyczne opisanie heroinowych doznań, nakreślenie roli tego narkotyku w życiu bohaterów i przedstawienie kolejnych stadiów uzależnienia to bez wątpienia siły napędowe tej powieści. Powieści, która intryguje, ale i pod wieloma względami przeraża, nie pozostawiając czytelnika obojętnym.

Warto zaznaczyć, że autor powieści, Tomasz Piątek, przez wiele lat należał do grona osób uzależnionych – również po wydaniu Heroiny.

3. LSD. MOJE TRUDNE DZIECKO, Albert Hofmann

Każdy, kto choć trochę zagłębił się w temat substancji psychodelicznych, z pewnością kojarzy Alberta Hofmanna. Wynalazca LSD znany jest ze swojej brawury, która poprowadziła go do słynnej przejażdżki rowerem pod wpływem znacznej ilości kwasu – wycieczka ta skutkowała nawet pojawieniem się w kalendarzu tzw. Dnia Rowerowego.

albert hoffmann lsd okładka

Tego rodzaju anegdoty oraz nieco bardziej konkretne informacje na temat LSD, jak również osobiste przemyślenia twórcy tej substancji o jej wpływie na niego samego oraz społeczeństwo to tylko niektóre kwestie, które porusza ta książka.

Jeśli chodzi o najlepsze książki o narkotykach, to próżno szukać drugiej takiej pozycji – napisanej z perspektywy osoby, która dostarczyła światu kultowe LSD.

2. MY, DZIECI Z DWORCA ZOO, Christiane F.

Jedna z najważniejszych opowieści o uzależnieniach, jakie powstały w ubiegłym wieku. Dzieci z dworca ZOO szokowały tuż po premierze i szokują teraz, krystalizując przed nami ponury i bulwersujący obraz codzienności nastoletnich narkomanów z Berlina lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Główną bohaterką jest znana Christiane F., która szczerze opowiada o heroinie, uprawianiu seksu w zamian za nią, o życiu w nieustannej potrzebie ćpania i wielu innych kwestiach. Choć mamy do czynienia z reportażem, to w praktyce opowieść tę czyta się jak najbardziej wciągającą powieść. Trudno uwierzyć, że takie sytuacje naprawdę miały miejsce.

Obecnie Christiane F. jest celebrytką, a prasowe doniesienia o jej teraźniejszości mogą nieco zniesmaczyć, jednak My, dzieci z dworca ZOO, jeśli chodzi o najlepsze książki o narkotykach, z pewnością zasługuje na uznanie – ale i może służyć jako przestroga.

1. NARKOTYKI BEZ PANIKI, David Nutt

Być może mamy do czynienia z najbardziej kompletnym poradnikiem dotyczącym wszelkich substancji psychoaktywnych. Autor poświęcił każdy z kilkunastu rozdziałów innemu narkotykowi – nie oszczędzając przy tym alkoholu czy nikotyny.

To nie jest tylko poradnik jak zażywać. To przede wszystkim wszechstronne omówienie każdej substancji wraz z jej genezą, skutkami ćpania czy poradami dotyczącymi obcowania z osobami będącymi pod wpływem.

Ponadto autor rozlegle opisuje wszelkie mechanizmy uzależnieniowe oraz dzieli się spostrzeżeniami i badaniami na temat leczenia uzależnień. W efekcie mamy przed sobą niezwykle wartościową książkę, która jest warta uwagi nie tylko osób zażywających regularnie narkotyki. Jeśli chodzi o najlepsze książki o narkotykach – z pewnością zasługuje na uznanie i stawianie na piedestale.

Zobacz także: Najlepsze parodie filmów o zombie

Najlepsze parodie filmów o zombie – TOP 5

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News