Ozdoby na zęby – ulubione akcesorium generacji Z

zdjęcie ust z kolorowymi zębami

Dla większości osób dentysta kojarzy się z bólem i sterylną kliniką. Pojawienie się mediów społecznościowych sprawiło, że uśmiech stał się jednym z głównych atutów influencerów. Nic dziwnego, że młodzi marzą o perłowym uśmiechu. Trendy poszły o krok dalej. Generacja Z pokochała ozdoby na zęby. 

Klejnoty, złote kapsle, kolorowe nakładki, grille, a nawet lakiery do zębów. To tylko kilka najbardziej znanych form upiększania zębów. Wśród nich można znaleźć opcje ekstrawaganckie, czyli na przykład zamknięcie kłów w szlachetnym metalu lub założenie na zęby grilla wysadzanego diamentami. Możesz postawić też na coś nie co bardziej delikatnego, chociażby umieszczenie kryształka Svarovskiego w zębie lub zawieszki z 14-karatowego złota. 

Historia grilla na zębów

zdjęcie uśmiechniętych ust z napisem z diamentów dior na zębach

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Diamentowe grille na zęby kojarzą się ze sceną raperską lat 90., jednak trend ozdabiania zębów sięga o wiele dalej, bo aż do starożytnej cywilizacji. Zamożne kobiety, które zamieszkiwały Włochy w latach od 800 do 200 pne, są uznawane za pierwsze osoby, które nosiły to, co dzisiaj nazywamy grillem. W tamtych czasach złocenie umieszczano na celowo usunięte zęby i miało służyć jako ozdoba. Również Majowie przyjęli własną formę stomatologii estetycznej. W latach 300-900 ne członkowie rodziny królewskiej Majów wiercili dziury w zębach i wypełniali je jadeitem, drogocennym kamieniem szlachetnym. Wszystko to po to, żeby poprawić ich wygląd i zapewnić sobie lepszy status społeczny.  

Wielu imigrantów z Indii Zachodnich miało złote zęby. To właśnie dzięki nim ozdoby na zęby stały się popularne w Stanach Zjednoczonych. Jednak dopiero w latach 80-tych XX wieku ten dodatek poprawiający uśmiech na stałe zapisał się w popkulturze. W całej historii różne grupy społeczne zazwyczaj unikały tego, co uważały za archaiczne, ale można znaleźć też takich, którzy to lubili. Nie ważne czy setki lat temu, czy teraz, forma upiększania zębów zawsze świadczyła o pragnieniu poprawy wyglądu.

Złote zęby ostatecznie ustąpiły miejsca grillowi. Ludzie nie zakładali już nakładek na zęby z konieczności. Robią to bardziej dla podkreślenia swojej osobowości. Flava Flav i Big Daddy Kane to dwie znane postacie rapu, które zapoczątkowały modę na grill w latach 80. Wprowadzenie tego trendu w życie, często przypisuje się nowojorskiemu jubilerowi Eddiemu Pleinowi. 

Ozdoby na zęby w popkulturze

Zdjęcie mężczyzny z grillem na zebach

W 2005 roku popularność ozdób na zęby wzrosła dzięki singlowi Nelly’ego Grillz i towarzyszącemu mu klipowi, na którym znalazło się mnóstwo kadrów twarzy rapera z grillem na zębach. Od tamtego momentu zdobieniem zębów zainteresowało się wielu artystów różnych gatunków muzycznych. Zaczynając od Kanye Westa, a kończąc na Miley Cyrus. Paryska projektantka akcesoriów do zębów Dolly Cohen jest szczególnie znana wśród celebrytów, tworząc grille dla Rihanny, Madonny, Beyonce, Drake’a i wielu innych. 

Ozdabianie zębów stało się jednym z podstawowych elementów mody wśród artystów sceny muzycznej, przede wszystkim w społeczności rapu i hip-hopu. Rozszerzyło się to ostatnio również na mainstreamową kulturę celebrytów. Hailey Bieber, Kendall Jenner i Adwoa Aboah w ostatnich latach zostali zauważeni z ozdobami na zębach. Stonowana, z lekką dozą bogactwa i ekstrawagancji biżuteria na zębach noszona jest chętnie przez celebrytów zarówno na czerwonym dywanie, jak i na co dzień, na ulicy. 

Trendy w ozdabianiu zębów

zdjęcie dwóch kobiet portret

Teraz, sztuka ozdabiania zębów spłynęła do mas i ponownie została wykorzystana w modzie. Tym razem trend przejęła generacja Z. Na swoich TikTokach ozdoby na zębach pokazały takie gwiazdy jak Charli and Dixie D’Amelio oraz Addison Rae. W całych mediach społecznościowym można znaleźć masę zdjęć i filmików, gdzie młodzi prezentują to akcesorium. 

Ozdoby na zęby to kolejne narzędzie do wyrażania siebie i swojego stylu. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń, które paradowały w brzydkich aparatach na zębach, teraz dla nastolatków pokolenia Z wizytą u dentysty to forma auto ekspresji. Estetyczne alternatywy zastąpiły tradycyjne rozwiązania dentystyczne. Invisalign sprzedaje nawet specjalne naklejki, które można naklejać na zęby, zamiast na stałe wstawiać kamienie szlachetne. 

Niezależnie od tego, czy szukasz tymczasowych ozdób na zęby, czy czegoś bardziej trwałego, wizytą u któregoś z kultowych amerykańskich dentystów, którzy zajmują się ozdobami na zęby, sprawi, że Twój uśmiech odmieni się na zawsze. Warto pamiętać, że takie działania niszczą nasze zęby.

Tekst: Kasia Tilda Frąckowiak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News