10 najlepszych filmów na dobry humor

Para leżąca na polu żonkili. Kadr z filmu Duża ryba.

Przedstawiamy subiektywnie zebrany zestaw najlepszych poprawiaczy humoru światowego kina. Filmów, które umilą wam czas w domu i pozwolą spojrzeć w jaśniejszych barwach na swoje życie. Wybór i kolejność w zestawieniu są uwarunkowane jedynie siłą przeżywanego w trakcie filmu katharsis. Znajdziecie tutaj nie tylko dobrze znane klasyki, ale też mniej popularne perełki, które z pewnością pozostawią uśmiech na waszych twarzach na kolejny tydzień.

10. Berek (2018)

Grupa przyjaciół bez przerwy gra w berka. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie byli po czterdziestce i nie grali od kilkudziesięciu lat. Choć pewnie myślicie, że branża filmowa wyczerpała wszelkie pomysły na scenariusz, Berek opowiada prawdziwą historię. Naszą listę otwiera film o ucieczce przed dorosłością, o przyjaźni a przede wszystkim o zabawie, która może trwać całe życie.

9. Deadpool (2016)

To nie tylko film o superbohaterach. To nie tylko czarna komedia. To nie tylko film akcji. To udana parodia wszystkich wymienionych. Deadpool czerpie garściami z motywów, które wszyscy świetnie znamy z opowieści o supermocach, bierze je na warsztat i ośmiesza. A to wszystko z udziałem Ryana Reynoldsa – czego chcieć więcej?

8. Green book (2018)

Zasypana oscarami opowieść o ekstrawaganckim muzyku i jego szoferze-ochroniarzu. Oszałamiająca kreacja Viggo Mortensena w roli średnio-inteligentnego faceta. Niewielu wie, że prywatnie Mortensen mówi w kilku językach, pisze poezję i jest bardzo utalentowanym fotografem. Green book to historia o przyjaźni mimo różnic i wielu przeciwności. To piękna historia o dwojgu mężczyzn z innych światów, którzy zdołali znaleźć wspólny język i pozostać blisko do końca życia.

7. Amelia (2001)

Wychowana przez nadopiekuńczych rodziców dziewczyna, nigdy nie zdołała dorosnąć. Dzieło Jean-Pierre’a Jeuneta przenosi nas do Paryża widzianego oczami dziecka. Jego ulice, wyczyszczone z wszelkiego brudu i napisów na ścianach, ukazane w ciepłych barwach, z genialną wprost scenografią, pozwalają zapomnieć o szarych realiach miejskiego życia. Amelia otula nas swoim ciepłem i bezwarunkową dobrocią a do tego bawi swoją ironią i groteską.

6. Larry Crowne – uśmiech losu (2011)

Wyrzucony z pracy i zostawiony przez żonę mężczyzna jest zmuszony wrócić do college’u. Cudowny duet Toma Hanksa i Julii Roberts w filmie o rozwoju osobistym i sposobach na cieszenie się życiem niezależnie od wieku, wiedzy czy sytuacji życiowej.

5. Forrest Gump (1994)

Bezwzględny klasyk, który nie wymaga żadnego wprowadzenia. Należy jedynie wytłumaczyć dlaczego tak niesamowity film znalazł się u nas na 5 miejscu. Forrest faktycznie przekonuje nas, że wszystko jest możliwe, lecz droga jaką musi przejść niejednokrotnie wzrusza i skłania do gorzkich refleksji. Na pewno jest to film typu feel-good, nie jest nim jednak w każdej minucie seansu.

4. Big Lebowski (1998)

Każący się nazywać Koleś, bezrobotny i wiecznie zblazowany Jeff Lebowski staje się ofiarą pomyłki, której ofiarą staje się jego dywan. Poszukuje swojego imiennika w celu uzyskania rekompensaty. Coenowska czarna komedia, pełna absurdów i nieporozumień.

3. Duża ryba (2003)

Edward Bloom znany jest ze snucia nieziemskich historii. Jego syn stara się ustalić ile z nich było prawdą. Jeden z najsłynniejszych filmów Tima Burtona, który nie bez przyczyny uzyskał u nas miejsce na podium. Przepiękna opowieść o miłości, przyjaźni i spełniających się na naszych oczach marzeniach. Jak to zwykle bywa u Burtona, historia pełna jest fantastycznych scen, mitycznych postaci i surrealistycznych sekwencji.

2. Sokół z masłem orzechowym (2019)

Niepełnosprawny chłopak rusza w podróż by spełnić swoje marzenia o karierze w amerykańskim wrestlingu. Srebro w naszym zestawieniu otrzymuje momentami absurdalna, pełna zwrotów akcji historia o spełnianiu marzeń. To na wskroś feel-good movie, który pozostawi uśmiech na waszej twarzy na tydzień po seansie.

1. Sekretne życie Waltera Mitty (2013)

Największy kaliber “poprawiaczy humoru”, gwiazda typu feel-good, ikona stawiająca na duchu i utwierdzacz w przekonaniu, że wszystko jest możliwe. Sekretne życie Waltera Mitty to nasz faworyt jeżeli chcesz poczuć, że twoje życie nie ma żadnych granic a nawet te stawiane przez wyobraźnie stają się niczym w porównaniu z możliwościami losu.

Komentarze
Podaj dalej