Negging negatywnie wpływa na relacje. Na czym polega?

Negging, czyli fałszywe komplementowanie
Negging, czyli fałszywe komplementowanie

Nie bez powodu nie każdy komplement wywołuje u nas pozytywną reakcję, a często obserwujemy pojawienie się trudnych emocji. Jednak co właściwie wpływa na takie odczucia? 

Negging jest najczęściej rozpoznawany w sytuacjach flirtu czy rozmowach osób partnerskich. Jednak to zjawisko nie jest związane wyłącznie z randkowo-związkową sferą, ale mamy z nim do czynienia w różnych społecznych interakcjach.

Negging, czyli fałszywe prawienie komplementów

Negging, wbrew pozorom, nie jest nowym zjawiskiem w komunikacji. Na czym polega to zjawisko? Najprościej można określić je jako językową manipulację. Bardzo często ma charakter pasywno-agresywny, lecz jego adresat nie zawsze ma złe intencje.

Taka taktyka manipulacyjna stosowana w celu podważenia pewności siebie danej osoby i zmuszenia jej do szukania aprobaty i zainteresowania zaprzeczającego. Fałszywe komplementowanie negatywnie wpływa na samopoczucie i poczucie własnej wartości osoby, do której była skierowana wypowiedź.

Po czym rozpoznać, że spotykamy się z neggingiem?

Co jednak ważne, fałszywe komplementowanie występuje najczęściej w związkach romantycznych, ale może również wystąpić w przyjaźniach, pracy i rodzinie. Negging może negatywnie wpłynąć na relacje. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że słyszymy pozytywną opinię na swój temat, jednak ma ona swoje drugie dno.

To dosyć przewrotne, jednak wiele osób uważa, że złośliwe komplementy nie są obraźliwe i szkodliwe, ponieważ ich celem jest głównie zwrócenie czyjejś uwagi, przyciągnięcie drugiej osoby, skłonienie do zastanowienia się nad tym, co usłyszał. Warto zaznaczyć, że negowanie lub podważanie pewności siebie innych jest szkodliwe i manipulacyjne. W jakich zdaniach może ukrywać się negging? Oto kilka wyrazistych przykładów takich wyrażeń:

  • “Twoja fryzura wygląda ładnie, ale nie wydaje mi się, żeby pasowała do twojego kształtu twarzy.”,
  • “Ładne buty, ale myślę, że na kimś innym będą wyglądać lepiej.”,
  • “Wyglądasz naprawdę dobrze. Chyba wreszcie odpowiednio zadbałeś o swój wygląd.”.

Jak nie paść ofiarą fałszywych komplementów?

Negging początkowo może być trudny do zidentyfikowania. Istnieją jednak pewne sposoby, które mogą ułatwić ci poradzenie sobie w takiej sytuacji:

  1. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie, że masz do czynienia z neggingiem. Nie bierz tego do siebie, gdyż negging jest próbą obniżenia poczucia własnej wartości, tak aby osoba stosująca tę taktykę mogła cię wzmocnić i zdominować. Nie daj sobie wmówić, że jesteś mniej wartościowy tylko dlatego, że ktoś cię krytykuje.
  2. Nie odpowiadaj na fałszywy komplement. Najlepiej po prostu zignorować i skupić rozmowę na innym temacie lub zakończyć rozmowę. Jeśli ktoś ci powie nie i nie możesz go uniknąć, spróbuj zakończyć rozmowę i odejść. Jeśli musisz utrzymywać kontakt z tą osobą, staraj się minimalizować kontakt z nią i skup się na innych osobach lub zadaniach.
  3. Ważne jest, aby nie brać do siebie fałszywego komplementu i pamiętać, że jest to taktyka manipulacyjna, a nie mówienie ci czegoś miłego.

Pamiętaj, że negging to taktyka manipulacyjna, która może zaszkodzić zdrowiu emocjonalnemu innych ludzi i nie powinna być stosowana. Jeśli spotkałaś/łeś się z taką sytuacją to pamiętaj o zadbaniu o swój komfort i samopoczucie.

Zobacz również: Najlepsze sposoby na relaks – jak zwalczyć stres i napięcie?

Najlepsze sposoby na relaks – jak zwalczyć stres i napięcie?

 

 

 

 

 

 

3.5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News