Stres i napięcie mogą dopaść nas codziennie. W XXI wieku praktycznie nie da się funkcjonować bez sytuacji stresujących lub napiętych chwil w relacjach z innymi ludźmi. Odpowiedzią jest oczywiście odprężenie. Podpowiadamy jak radzić sobie ze stresem, zwalczyć napięcie i jakie są najlepsze sposoby na relaks.
Czym jest stres i jakie są jego skutki?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu w odpowiedzi na różnego rodzaju czynniki środowiskowe, czyli tzw. stresory. Źródłem takich stresorów mogą być: czynniki fizyczne (np. hałas, choroba) jak i społeczne (np. praca, problemy rodzinne, utrata bliskiej osoby).
Wspomniane stresory aktywują złożone mechanizmy reagowania fizjologicznego oraz psychologicznego. Aktywuje się również autonomiczny układ nerwowy – wydziela hormony stresu: kortyzol i adrenalina. Hormony te odpowiadają za pobudzenie (wzmożona reakcja układu krążenia, intensywne oddychanie, zwiększony przepływ krwi do aktywnych mięśni, zwiększona aktywność umysłowa i fizyczna) organizmu, a tym samym ułatwiają szybszą jego reakcję na niebezpieczeństwo. Organizm przygotowuje się do ucieczki lub walki. W związku z tą reakcją zostają zatrzymane energochłonne procesy organizmu, które nie są w tym momencie potrzebne:
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
- trawienie i funkcje płciowe zahamowane,
- mięśnie jelitowe zostają rozluźnione,
- zmniejsza się aktywność układu immunologicznego i produkcja przeciwciał.
Wymienione hormony wydzielane w nadmiarze przez zbyt długi czas mogą zakłócić funkcjonowanie organizmu i doprowadzić do jego wyczerpania. Krótkotrwały stres ma charakter adaptacyjny i nas mobilizuje, a długotrwały osłabia zdolności immunologiczne organizmu.
Innymi skutkami wywołanymi przez stresory są m. in.:
- bóle głowy,
- zwiększenie ciśnienia krwi prowadzące do nadciśnienia,
- napięcie mięśni,
- przyśpieszenie pracy serca,
- cukrzyca,
- zwiększenie ryzyka zawału,
- zespół jelita drażliwego,
- zwiększona podatność na stany zapalne i przeziębienia,
- problemy skórne,
- brak apetytu,
- bezsenność,
- wahania nastroju,
- zaburzenia koncentracji.
Jak radzić sobie ze stresem?
Sformowanie „radzić sobie ze stresem”, wprowadzono po raz pierwszy w latach 60. XX w. Oznacza ono naszą odpowiedź na działanie stresora. To także nasza reakcja na skutki wywołane przez stresory. Gdy używamy pojęcia „radzić sobie ze stresem” mamy na myśli powrót do stanu równowagi i usunięcie napięcia, które negatywnie wpływa na zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Często „radzenie sobie ze stresem” odwołuje się do „potrzeby relaksu”, dlatego też w celu zniwelowania stresu poszukujemy najlepszych sposobów na relaks.
Najlepsze sposoby na relaks
Kilka pomysłów i porad jak najlepiej i najskuteczniej zrelaksować się. Efekty mogą być widoczne od razu lub dopiero po czasie – wszystko zależy od osoby, ponieważ każdy z nas jest inny.
Nie pij energetyków i nie jedz słodyczy
Nie spożywaj alkoholu, napojów energetycznych i substancji psychoaktywnych. Unikaj rzeczy słodkich – zajadanie stresu czekoladą zwalcza stres tylko na chwilę, tak naprawdę prowadzi to do przybierania na wadze, a dodatkowe kilogramy to dla większości osób dodatkowy stres.
Czas offline
Wyloguj się z Internetu, zaloguj się do swojego świata. Każdego dnia korzystając z mediów społecznościowych jesteśmy narażeni na różnego rodzaju wiadomości, patrzymy na zdjęcia udoskonalone licznymi efektami i obserwujemy perfekcyjne życia innych osób. Wszystko to sprawia, że rośnie w nas napięcie, denerwujemy się, poddajemy presji otoczenia wymagającego uśmiechu i pięknych zdjęć, a to wszystko dodaje więcej stresu do naszego życia. Dlatego też każdego dnia powinniśmy wyznaczyć czas, kiedy jesteśmy offline. Poświęć te chwile na pobyt w swoim małym świecie – wsłuchaj się w swoje myśli, uczucia, dbaj o siebie.
Hobby i przyjemności
Najlepszym sposobem na tzw. „odstresowanie” są oczywiście rzeczy przyjemne. Rozwijanie zainteresowań, oddawanie się pasji, podejmowanie ulubionych czynności oraz spędzanie czasu na robieniu czegoś własno ręczenie to najbardziej efektywne sposoby na relaks jak i odciągnięcie myśli od stresujących tematów.
Czytanie zajmującej książki, słuchanie ulubionej płyty, oglądanie wciągającego filmu, układanie puzzli z dużą ilością kawałków, długa kąpiel, granie w angażujące gry planszowe czy komputerowe to tylko kilka czynności, którymi można zredukować stres.
Bardzo dobrym sposobem na zwalczenie napięcia jest połączenie hobby i przyjemności, czyli zrobienie czegoś własnymi rękami do własnego użytku. Możliwości jest wiele! Zrobienie swetra na drutach, stworzenie kompletu biżuterii z koralików, przyszycie ozdób lub naszywek do ubrań, wyhaftowanie ulubionego wzoru, kolorowanie, rysowanie – wystarczy odnaleźć w sobie kreatywność!
Spacer
Popularnym w ostatnim czasie sposobem na zminimalizowanie poziomu stresu są nazywane przez większość osób „spacery dla zdrowia psychicznego”. Spacer pozwala na ucieczkę od czterech ścian, w których pobyt zazwyczaj wywołuje napięcie, a także od osób dzielących z nami przestrzeń. Dzięki spacerom możemy oddać się swoim myślom i po prostu „przewietrzyć umysł”. Wystarczy tylko zaufać własnym nogom – na pewno zaprowadzą nas w cichy i przyjemny zakątek.
Na spacer można zabrać psa lub słuchawki. Zabawa z czworonogiem podczas spaceru na pewno odciągnie naszą uwagę od stresujących myśli i podniesie poziom serotoniny, natomiast słuchawki pozwolą zanurzyć się w muzykę, która nada spacerowi charakteru refleksyjnego czy melancholijnego.
Oddychanie
Dobrą metodą na zrelaksowanie ciała i umysłu jest oddychanie, jednak aby pomogło trzeba skoncentrować się na oddechu – głębokie wdechy, długie wydechy.
Wyładuj emocje
Bywa, że w stresie przybywa nam pokładów energii, których nijak nie można rozładować w spokojny sposób. Co wtedy należy zrobić? Spróbować aktywności fizycznej, np. biegania, jeżdżenia na rowerze lub uderzania worka do boksu. Emocje można również wywrzeszczeć w poduszkę lub w opustoszałym miejscu, gdzie odpowie nam tylko echo. Można je również wykrzyczeć śpiewając tekst piosenki, która najlepiej koresponduje z naszymi emocjami wywołanymi stresem. Oczywiście do muzyki można się również wytańczyć.
Kojąca aura lawendy
Lawenda działa uspokajająco w sytuacjach stresowych i zwiększonego napięcia. Ekstrakt z jej kwiatów koi rozdrażnienie i pomaga w sytuacjach stresogennych. Dlatego też warto zaopatrzyć się w olejek lawendowy, którego zapach wpłynie tonująco na układ nerwowy, złagodzi skutki stresu oraz napięcia nerwowego.
Poza olejkiem lawendowym można także:
- kupić lawendę w doniczce, aby jej zapach wprowadzał kojącą atmosferę w domu,
- pić herbatę lawendową, żeby uspokoić organizm,
- zaopatrzyć się w spray lawendowy, dzięki któremu zneutralizuje inne zapachy i wytworzy przyjemną oraz relaksującą atmosferę,
- zapalić świeczki lawendowe, których woń nas uspokoi.
Terapeutyczna moc pisania
Pomocne w walce ze stresem może być także pisanie. Wpis w pamiętniku czy dzienniku może pozwolić wyładować emocje, a następnie przeanalizowanie wszystkiego, aby w przyszłości uniknąć podobnych napięć w życiu.
Dobrym sposobem jest również pisanie listów, których później nie wysyłamy. Przelewamy w ten sposób całe napięcie na papier i kierujemy emocje do osoby, grupy ludzi bądź przedmiotu wywołujących w nas stres. Dzięki temu frustracja znika.
Pomoc lekarza
Powyższe sposoby na relaks na pewno sprawdzą się w sytuacjach, gdy dotyka nas krótkotrwały stres. Jeśli jednak problem ze zwalczeniem stresu i napięcia jest długotrwały oraz częsty to warto poszukać wsparcia u lekarzy. Koniecznie wtedy skorzystaj z pomocy kogoś wykwalifikowanego i nie bój się prosić o pomoc. Warto zasięgnąć rady psychologa lub psychoterapeuty, aby nauczyć się zdrowych oraz skutecznych sposobów na relaks oraz radzenia sobie z długotrwałym stresem i ciężkimi skutkami napięcia. Należy pamiętać o tym, że relaksować się trzeba zdrowo!
Tekst: Matylda Motyl