Wyobraź sobie, że masz wolny wieczór. Siadasz w wygodnym fotelu, stawiasz kubek ulubionej herbaty na stoliku obok. Za oknem pada wiosenny deszcz, a jak wiadomo, dźwięk spadających kropel to najlepszy soundtrack do zatopienia się w lekturze. Jaką książkę trzymasz w dłoniach?
Wiadomo, że każdy by chciał, aby wybrana książka okazała się tą najlepszą. Aby słowa w niej zawarte układały się w zgrabną całość, a fabuła nie pozwalała oderwać wzroku od kartek nawet na moment. Jak znaleźć Świętego Graala wśród książek? Sprawdź nasze zestawienie najlepszych bestsellerów i wybierz coś dla siebie.
Najlepsze bestsellery – TOP 10 książek (z tego wieku)
1. “Złodziejka Książek” Markus Zusak, 2005
Światowy bestseller, opowiadający historię Liesel Meminger, nastolatki żyjącej w brutalnych czasach II wojny światowej. Jedynym sposobem, który pozwala jej na przetrwanie, jest ucieczka w fantastyczny świat książek. Niestety rodzinie Liesel się nie powodzi, więc aby zdobyć kolejne opowieści, zaczyna zakradać się do płonących stosów, a nawet do biblioteczek ważnych osobistości. Ta powieść porusza serca czytelników zarówno poprzez trudne, tragiczne wydarzenia jak i poprzez wątki przywracające wiarę w ludzkość.
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
2. “Życie Pi” Yann Martel, 2001
Pi, nastoletni Hindus, zabiera czytelnika w dwie podróże, spirytualną i oceaniczną. Jego historia rozpoczyna się w Indiach, gdzie Pi wiedzie szczęśliwe życie syna właściciela zoo i wyznawcy trzech religii – hinduizmu, chrześcijaństwa i islamu. Wszystko zmienia się, gdy chłopak staje na pokładzie statku, mającego zabrać go do Kanady. Frachtowiec tonie, a Pi udaje się dostać do szalupy ratunkowej. Jednak nie jest w niej sam. Towarzyszy mu ranna zebra, hiena cętkowana, orangutan i tygrys bengalski, który otrzymuje imię Richard Parker.
3. “Gdzie śpiewają raki” Delia Owens, 2018
Książka okrzyknięta hymnem przyrody Karoliny Północnej. Ta liryczna opowieść o faunie i florze oraz o tym, jak wielki wpływ ma na nas dzieciństwo, przedstawia historię Dziewczyny z Bagien. Kya nie jest taka jak mieszkańcy miasteczka Barkley Cove. Przyjaźni się z mewami i mieszka na mokradłach, o których krążą nieprzychylne legendy. To właśnie tam zostaje odnalezione ciało młodego chłopaka, a cała społeczność obarcza Kyę odpowiedzialnością za tę tragedię.
4. “Kod Leonarda da Vinci” Dan Brown, 2003
Kto zamordował kustosza muzeum w Luwrze? Dlaczego jego ciało zostało ułożone jak słynnym rysunku Leonarda da Vinci, “Człowiek witruwiański”? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Robert Langdon, wybitny historyk i ikonograf. Wraz z Sophie Neveu, agentką policji, pochyla się nad zagadką śmierci kustosza, która okazuje się być o wiele bardziej mroczna i skomplikowana, niż przypuszczano na początku. Święty Graal, katolicka organizacja Opus Dei i Maria Magdalena – co łączy te elementy?
5. “Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafón, 2001
Wąskie, gotyckie uliczki Barcelony z pewnością zachęcają do długich spacerów. Wśród nich znajduje się tajemniczy Cmentarz Zapomnianych Książek, gdzie księgarz zaprowadza swojego dziesięcioletniego syna po raz pierwszy. Zadaniem małego Daniela jest wybranie jednej książki, którą będzie się opiekował do końca życia. Chłopiec sięga po powieść zatytułowaną “Cień wiatru” i od tego momentu jego celem jest odnalezienie tajemniczego autora. Przynosi mu to mnóstwo przygód, zarówno wielkich jak i niebezpiecznych.
6. “Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika” Stephen King, 2001
Stephen King słynie ze swoich pisarskich rytuałów. Jego złota zasada brzmi “sześć stron tekstu dziennie” i trzyma się jej kurczowo bez względu na okoliczności. Jednym z niewielu wyjątków od tej zasady są święta Bożego Narodzenia. Człowiek, który w swoim życiu napisał (i wciąż pisze!) więcej książek niż niejeden przeczytał, z pewnością wie jak być literackim rzemieślnikiem. Jego rady dla początkujących czy nawet zaawansowanych literatów znajdziecie w tym pamiętniku. Oprócz nich King również zamieścił historie jak powstały jego poszczególne pomysły oraz anegdoty z życia.
7. “Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olga Tokarczuk, 2009
Olgi Tokarczuk nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeśli jeszcze nie znasz żadnej z książek tej noblistki, to na początku warto sięgnąć po tę pozycję. Autorka złapie cię za rękę i nie puści jej aż do ostatniej strony opowieści o serii tajemniczych morderstw myśliwych w Kotlinie Kłodzkiej. Przed nimi ostrzega Janina Duszejko, miejscowa ekscentryczka mieszkająca na skraju lasu. Jednak nikt jej nie słucha. Przecież to niemożliwe, by zwierzęta zaczęły polować na ludzi.
8. “Koralina” Neil Gaiman, 2002
Tytułowa bohaterka wraz z rodzicami przeprowadza się do nowego domu, który posiada 21 okien oraz 14 drzwi. Koralina szybko odkrywa, że tylko jedne z nich są zamknięte na klucz. Pewnego dnia udaje jej się je otworzyć i przechodzi do innego domu, który na pierwszy rzut oka jest identyczny jak jej własny. Są tam nawet rodzice. “Druga mama” przygotowuje jej najlepsze desery, zabawki cudownie ożywają – jednym słowem sielanka. Jednak życie w raju kończy się, gdy drudzy rodzice chcą, by Koralina została u nich już na zawsze, a sama dziewczynka dostrzega w lustrach dusze nieszczęśliwych dzieci.
9. “Harry Potter i Zakon Feniksa” J.K. Rowling, 2003
Choć sama J.K Rowling dziś nie cieszy się tak wielką sympatią jak kilkanaście lat temu, to jej książki przetrwały próbę czasu i wciąż zdobywają serca czytelników. Piąta część przygód o chłopcu, który przeżył zasługuje na szczególne wyróżnienie, ponieważ świetnie ukazuje trudy dorastania oraz moralny dylemat pomiędzy dobrem a złem. Tom jest opasły, jednak zdecydowanie warto po niego sięgnąć, by przenieść się w magiczny świat, w którym triumfuje siła przyjaźni.
10. “Małe życie” Hanya Yanagihara, 2015
O tej książce mówili wszyscy – i słusznie. Gdy tylko pojawiła się na księgarnianych półkach, losy czterech głównych bohaterów wzbudziły szeroką dyskusję. Nowy Jork. JB, Malcolm, Jude i Willem poszukują życiowej drogi. Przy tym muszą zmierzyć się z nowym miastem, wejściem w dorosłość i wydarzeniami z przeszłości, które nie dają im spokoju. To książka o przyjaźni, dojrzewaniu, sukcesie, pamięci i traumie, która zabiera czytelnika w emocjonalną podróż do małego życia każdego z bohaterów.
Zobacz też: Czy droga Olgi Tokarczuk do Literackiej Nagrody Nobla była usłana różami?
Czy droga Olgi Tokarczuk do Literackiej Nagrody Nobla była usłana różami?