Czy droga Olgi Tokarczuk do Literackiej Nagrody Nobla była usłana różami?

Fotografia ukazuje kobietę w dredach, z krótką grzywką

Pisała wiersze, opowiadania, eseje, nawet książki dla dzieci, ale to w jej powieściach zakochał się cały świat. Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich noblistów. Choć zaczynała jako psychoterapeutka, a pisanie traktowała jako hobby, stała się jedną z najbardziej wpływowych autorek naszych czasów. Jak wyglądała jej droga do najważniejszej nagrody literackiej na świecie?

Urodziła się w 1962 roku w Sulechowie, zadebiutowała w 1979 roku, pisanymi pod pseudonimem Natasza Borodin opowiadaniami. Dopiero w 1993 ukazała się jej pierwsza powieść – Podróż ludzi księgi. Ukazana została w niej wyprawa grupy osób, reprezentujących różne stany społeczne, w poszukiwaniu księgi danej ludziom przez Boga. Już pierwsza powieść Tokarczuk podejmuje problematykę, która towarzyszy autorce w kolejnych publikacjach. Autorka zmaga się w niej z tematem boskości, wspólnoty, przy tym nie emanuje patosem, który zwykle towarzyszy tym zagadnieniom.

Fotografia ukazuje kobietę w dredach, z krótką grzywką

Opublikowana w 1996 roku powieść Prawiek i inne czasy zdefiniowała Olgę Tokarczuk jako jedną z najważniejszych autorek w naszym kraju. Historia dwóch rodzin – Boskich i Niebieskich, dotarła do finału Nagrody Literackiej Nike i otrzymała Nike Czytelników. Doczekała się również tłumaczenia na kilkanaście języków. Dopiero Bieguni, zapewnili Tokarczuk nagrodę Nike, jak również Międzynarodową Nagrodę Bookera. W 2009 roku ukazała się kolejna powieść artystki – Prowadź swój pług przez kości umarłych. Ta została uznana przez The Guardian za jedną z najważniejszych powieści XXI wieku.

W 2014 roku ukazało się najważniejsze dzieło artystki. Księgi Jakubowe, nazywane rewersem sienkiewiczowskiej Trylogii, na prawie tysiącu stron, przedstawiają kilkadziesiąt różnych wątków i postaci. Historia osadzona w siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zdaje się być rozprawą na temat współczesnego kształtu Europy i dotykających jej dzisiaj problemów.


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Fotografia ukazuje kobietę w dredach, z krótką grzywką

W tym roku Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Choć pozornie powinien to być powód do dumy dla każdego Polaka, reakcje na uhonorowanie Tokarczuk przez Szwedzką Akademię Nauk były różne. W Polsce, gdzie naród jest zaangażowany w zaciekłą i postępującą walkę o to, co znaczy być Polakiem, nagroda wzbudziła kontrowersje – czytamy w artykule dla The New York Times. Autorzy dodają – Gdy Olga Tokarczuk wygrała, reakcje były równie podzielone, co sam kraj.

Olga Tokarczuk jest najważniejszą polską pisarką naszych czasów. Mimo że zarówno jej twórczość, jak i poglądy, budzą wiele kontrowersji, my mamy nadzieję, że jej książki będą dalej doceniane, zarówno za granicą, jak i w naszym kraju.

https://www.instagram.com/p/B4Xsib8l_Bn/

Tekst: Wiktor Knowski

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News