Monty Python nie usunie transfobicznych żartów

monty python

Tak zwana poprawność polityczna jest coraz częstszym tematem dyskusji. Niektórzy uważają, że można się śmiać ze wszystkiego, inni zaś, że ze względu na coraz większą świadomość i wrażliwość społeczeństwa, protestują przeciwko temu. Doskonałym przykładem jest ostracyzm wobec Johna Cleese’a, byłego członka grupy Monty Python.

Powstaje teatralna adaptacja kultowego Żywotu Briana. I tak, będzie tam żart o Loretcie – mimo licznych protestów. Ale po kolei.

Żywot Briana na scenie

Pamiętacie filmowy Żywot Briana? Oczywiście, że pamiętacie, bo to jedna z najbardziej kultowych komedii wszech czasów. Nic więc dziwnego, że John Cleese zdecydował się na przeniesienie scenariusza na deski teatru.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Odbyło się już pierwsze czytanie aktorów, którzy mają wziąć udział w spektaklu. Jak się okazuje, nie wszyscy byli zadowoleni ze scenariusza – z krytyką spotkał się fragment o transpłciowej Loretcie, który obecnie odbierany jest jako, najzwyczajniej w świecie, transfobiczny.

Kontrowersje wokół Loretty

Żywot Briana wyszedł w 1979 roku, kiedy temat transpłciowości nie był, delikatnie rzecz ujmując, popularny. Nic dziwnego, że wówczas fragment o Loretcie nie spotkał się z negatywnym odbiorem. Obecnie jednak, w dobie coraz większej świadomości na ten temat, nie można się dziwić, że nie wszyscy są przychylnie nastawieni do tej sceny.

Wydaje się, że im więcej osób odradza Johnowi Cleese umieszczenie sceny z Lorettą w scenariuszu nadchodzącej sztuki teatralnej, tym bardziej on sam się zapiera przy swoich argumentach. Na swoim Twitterze odniósł się do sytuacji.

monty python

W skrócie: nie zamierza usuwać tej sceny pomimo nacisków swoich aktorów. Daily Mail z kolei przytacza słowa, które wypowiedział w trakcie jednego ze spotkań z fanami Monty Pythona:

Przez 40 lat nie słyszałem, żeby ktoś się [na “Lorettę”] skarżył i nagle nie możemy tego robić, bo to obraża ludzi? Co ja mam z tym zrobić? Ale myślę, że wiele rzeczy, które zrobiliśmy, w jakiś dziwny sposób wyprzedzały swoje czasy.

Monty Python – kontrowersje

Grupa brytyjskich komików przez lata szokowała i zmuszała do dyskusji na temat granic w komedii. Po zakończeniu wspólnej współpracy poszczególni członkowie również wdawali się wielokrotnie w dyskusje o poprawności politycznej.

John Cleese kilka lat temu wyraził chociażby poparcie dla J.K. Rowling, która przez środowiska LGBT+ została uznana za transfobkę.

Kuba Łaszkiewicz

Zobacz także: Katolicy chcą odwołać Mystic Festival

Katolicy chcą odwołać Mystic Festival

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News