Mieszkańcy Islandii zorganizowali pogrzeb lodowca i odsłonili tablicę z wiadomością dla przyszłych pokoleń

Tłum ludzi w kurtkacah i tablica

Zdjęcia satelitarne pokazują, jak z lodowca Okjokulla został jedynie kawałek lodu na szczycie wulkanu. Mieszkańcy Islandii są zdruzgotani.

Lodowiec został oficjalnie uznany za martwy już w 2014 roku, gdy naukowcy odkryli, że pokrywa lodowa nie jest wystarczająco gruba. Jednak ostatnie zdjęcia wykonane przez NASA pokazały, jaki jest faktyczny stan lodowca w 2019 roku.

Satelitarny widok na lodowiec


Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍

Grupa mieszkańców Islandii udała się w miejsce, gdzie kiedyś stał lodowiec i urządziła dla niego pogrzeb. Dodatkowo odsłonięta została pamiątkowa tablica z informacją dla przyszłych pokoleń.

List do przyszłości

Ok jest pierwszym islandzkim lodowcem, który stracił to miano wskutek zmian klimatycznych. W ciągu następnych 200 lat, wszystkie nasze lodowce podążą tą samą ścieżką. Ten pomnik ma uświadamiać, że wiedzieliśmy co się dzieje i co można z tym zrobić.

Tylko wy będziecie wiedzieli, czy nam się udało.

Poniżej tej wiadomości, poza datą pojawiła się także adnotacja z aktualnym poziomem dwutlenku węgla w atmosferze, by przyszłe pokolenia miały punkt odniesienia.

Premier Islandii Katrín Jakobsdóttir powiedziała: To pierwszy islandzki lodowiec, który oficjalnie został ogłoszony „byłym lodowcem”. Jeśli sprawdzą się przewidywania naukowców… jeśli zaobserwujemy, jak znikają inne lodowce w ciągu następnych dziesięcioleci i stuleci, to będzie dramatyczna zmiana. Lodowce są nie tylko ważną częścią naszego krajobrazu, przyrody i ekosystemu. To także ważny element naszego systemu energii, ponieważ odnawialne źródła energii produkujemy właśnie z rzek lodowców. To ważne, by każdy przywódca na świecie był tego świadomy. Bo chociaż z każdego miejsca na ziemi widzimy kryzys klimatyczny inaczej, to wciąż ten sam kryzys. Potrzebujemy rozpocząć współpracę międzynarodową na ogromną skalę. Opracować plan, jak sprostać temu wyzwaniu.

W 2000 roku glacjolog Oddur Sigurdsson sporządził mapę wszystkich lodowców dookoła Islandii. Znalazł ich ponad 300. Raptem 17 lat później 56 z nich zniknęło.

Czytaj również:
Islandia została ogłoszona najbezpieczniejszym krajem na świecie. Polska na 27 miejscu
Skąd się bierze fascynacja Islandią?

Pamiątkowa tablica z wygrawerowanymi napisami

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News