Måneskin. 5 powodów, dlaczego ludzie ich uwielbiają

Måneskin (Italy 2021) — GABRIELE GIUSSANI, eurovision.tv

O włoskich zwycięzcach tegorocznej Eurowizji na pewno już wszyscy coś słyszeli. Zespół opanował platformy streamingowe, serwisy plotkarskie, papierowe i internetowe magazyny, wyświetlenia na YouTube i miliony serc fanów na całym świecie.  Jeśli jednak kogoś ominęła Måneskinomania lub wciąż zastanawia się co te tłumy widzą w czterech osobach z czarnym cieniem na powiekach, to zapraszamy do lektury. 

ABBA, Conchita Wurst, Verka Serduchka czy Loreen to kilka kultowych postaci Konkursu Piosenki Eurowizji. Wszystko wskazuje na to, że Victoria De Angelis, Ethan Torchio, Damiano David i Thomas Raggi z Måneskin dołączą do ich grona. Od ogłoszenia wyników minęły już nieco ponad trzy tygodnie, a zespół wciąż nie daje o sobie zapomnieć. W dodatku nie tylko przy pomocy utworu Zitti e buoni, który zapewnił im zwycięstwo w Eurowizji i Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo 2021. 

maneskin o co tyle szumu3 Måneskin. 5 powodów, dlaczego ludzie ich uwielbiają
Måneskin — EBU, ANDRES PUTTING, eurovision.tv

Ogólnoświatowy sukces zespołu 

Top listy Spotify jednocześnie okupuje kilkanaście (!!!) piosenek, zarówno pod względem globalnym jak i każdego państwa z osobna, na liście najczęściej streamowanych piosenek i viralów udostępnianych w social mediach. Zespół typu one-hit wonder, o którym nikt nie będzie pamiętał za miesiąc? Nie tym razem.  

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


W dniu pisania tego artykułu (13.06.2021), na liście najchętniej słuchanych piosenek na świecie znajdują się trzy utwory Måneskin. Na miejscu 14. I Wanna Be Your Slave, na 29. Zitti e buoni, a miejsce 34. Zajmuje cover Beggin’Te piosenki radzą sobie lepiej w zestawieniu niż grunge’owy hymn Smells Like Teen Spirit czy nieśmiertelne Bohemian Rhapsody. 

Måneskin a Polska

A jak prezentuje się sytuacja w Polsce? W rankingu viral, który mierzy sukces muzyki na podstawie udostępnień użytkowników i wzmiankach na blogach oraz mediach społecznościowych, Måneskin zajmuje trochę ponad 1/3 wszystkich pozycji (17 utworów na 50 w rankingu). 

maneskin o co tyle szumu 2 Måneskin. 5 powodów, dlaczego ludzie ich uwielbiają
Spotify Chart

Dlaczego ludzie kochają Måneskin? 5 powodów

1. Wyróżniają się z tłumu, a przy tym wciąż są autentyczni 

Zespół zdecydowanie wyróżnia się swoim wizerunkiem zewnętrznym. Wysokie buty w stylu ABBY, wokalista Damiano w zwiewnej sukience na okładce płyty, wyrazista biżuteria i mocny makijaż. Jest to bardzo teatralny image, być może dla wielu szokujący i przesadzony. Jednak podczas oglądania występów czy wywiadów nie odnosi się wrażenia, że muzycy kogokolwiek udają. Są młodymi dorosłymi, którzy szaleją na scenie, podbijają świat, a przy tym zdaje się, że są po prostu sobą i dobrze bawią się z przyjaciółmi. 

2. Dobrze brzmią na żywo 

Jedno z najgorszych uczuć na świecie? Gdy znajdujesz nowy zespół i okazuje się, że na żywo nie potrafi grać, a wokal jest na poziomie imprezowego karaoke. Måneskin was nie zawiedzie pod tym względem.

3. Dają nadzieję młodym muzykom z ulicy 

Victoria, DamianoEthan i Thomas swoją przygodę rozpoczęli w wieku 16/18 lat od ulicznego grania w Rzymie. W 2017 roku wzięli udział w X-Factorze, gdzie dostali się do finału i zajęli drugie miejsce. Po udziale w programie wydali EP- Chosen, a rok później album Il ballo della vitaktóry trzykrotnie pokrył się platyną we Włoszech. Wydany w marcu 2021 Teatro d’ira: Vol. 1 ma aktualnie status platynowej płyty.

Ich początki wydają się swojskie i pewnie nie są obce dla wielu początkujących muzyków – grupa znajomych grająca na ulicy czy rynku w dużym mieście, która zbiera monety do futerału leżącego na chodniku. Måneskin wydają się być tacy jak my. Inspirują do tworzenia własnych utworów i pokazania ich szerszej publiczności, a także do wyrażania siebie, niezależnie od tego, co ludzie mogą sobie pomyśleć. 

4. Są głosem pokolenia Z

Członkowie zespołu mają od 20 do 22 lat. Dobrze w końcu usłyszeć muzykę inną niż pop czy rap stworzoną przez ludzi w podobnym wieku i żyjących w tym samym czasie i realiach. To miła odmiana w stosunku do nieżyjących artystów i tych, którzy swoją młodość mają już dawno za sobą. Pokolenie Z, urodzone pod koniec lat 90., mierzy się z inną rzeczywistością niż rockowe ikony z ubiegłego wieku. W tekstach piosenek Måneskin można usłyszeć o stawianiu na swoim i dążeniu do wyznaczonych celów, płynięciu pod prąd.  

Måneskin podczas drugiej próby, Eurowizja 2021
Måneskin, EBU, ANDRES PUTTING, eurovision.tv

5. Otwierają rockowi drzwi do teraźniejszości

Muzyka rockowa swoje złote czasy popularności ma już za sobą i wróciła do undergroundu, czyli tam skąd pochodzi. Czy wyjdzie z niszy? Historia lubi się powtarzać, a trendy z poprzednich dekad wracają do nas jak bumerang. Måneskin może być tym zespołem, który wyraźnie krzyknie “Rock is not dead” i przywróci głośne granie do głównego nurtu. Na pewno nie będzie to ten sam rock n roll, który znamy sprzed 30, 40 czy 50 lat i znajdzie się ktoś, kto stwierdzi, że „kiedyś to było, a teraz to nie ma”. Świat pędzi do przodu, a wraz z nim zmienia się ekspresja buntu, który jest kwintesencją tego gatunku. 

Zobacz też: https://hiro.pl/czy-nirvana-cieszy-sie-dzis-zasluzona-estyma-wsrod-polskiego-sluchacza/

Czy Nirvana cieszy się dziś zasłużoną estymą wśród polskiego słuchacza?

Tekst: Aleksandra Oleksiuk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News