Roger Waters (Pink Floyd) – antysemita, rasista, rusofil

roger waters

Nie można zaprzeczyć, że, pomijając może Syda Barretta, Roger Waters był najbardziej kontrowersyjnym członkiem Pink Floyd. Jego poglądy i wypowiedzi od lat budzą niepokój, a w ostatnim czasie mogliśmy zapoznać się z filmem dokumentalnym na ten temat.

I, cóż, nie jest wesoło. Roger Waters jest oskarżany przez współpracowników o antysemityzm i rasizm.

The Dark Side of Roger Waters

Kilka dni temu Kampania Przeciwko Antysemityzmowi na swoim oficjalnym kanale w serwisie YouTube udostępniła film zatytułowany The Dark Side of Roger Waters, będący nie tylko sprawną parafrazą tytułu jednego z najbardziej kultowych albumów w historii muzyki, ale również zapowiedzią tego, o czym będziemy mogli posłuchać.

A posłuchać możemy naprawdę sporo na temat Rogera Watersa – i raczej nie są to pozytywne informacje. Niespełna 40-minutowy dokument składa się z rozmów z byłymi współpracownikami Watersa oraz archiwalnymi nagraniami samego zainteresowanego.

Czego możemy się dowiedzieć w trakcie seansu? Po pierwsze tego, że Roger Waters jest antysemitą. Oskarżenia te padały w mediach już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz zostały doprecyzowane.

Muzyk nigdy nie stronił od kontrowersyjnych wypowiedzi, a tak się składa, że wiele z nich dotyczyło Żydów, a raczej niechęci basisty Floydów do nich. W prywatnych rozmowach współpracownicy żydowskiego pochodzenia słyszeli nieskrępowane wulgaryzmy pod swoim adresem.

Między innymi polsko-żydowski saksofonista Norbert Statchel, którego rodzina zginęła w Holocauście, doczekał się licznych inwektyw ze strony Watersa. Miał on uznać, że jest w stanie pomóc saksofoniście pogodzić się z traumami, gdyż doskonale potrafi parodiować… polskie chłopki. Następnie zrobił coś na kształt slapstickowego performance’u, naśladując akcent i sposób mówienia starszej osoby; na sam koniec zapytał Statchela, jakie to jest uczucie – spotkać ponownie swoją babcię.

A pamiętacie słynne latające świnie, znany floydowski motyw? Pierwotnie miały one być oznaczone gwiazdą Dawida oraz innymi symbolami związanymi z Żydami – był to oczywiście pomysł samego Watersa, który wyszedł na jaw, kiedy pokazano światu archiwalne maile z okolic 2010 roku. To jednak nie koniec krzywych akcji Rogera Watersa. Ba, nawet nie początek.

Roger Waters wspierał Putina

Zarzuty zawarte w dokumencie The Dark Side of Roger Waters są poważne, ale każdy, kto śledził wcześniej medialne doniesienia dotyczące byłego basisty Pink Floyd, śmiało uzna, że nie należą do zaskakujących.

Dość powiedzieć, że swojego czasu Waters porównał los Anny Frank do morderstwa pewnej palestyńskiej dziennikarki; do tego pośrednio wspierał działania Władimira Putina, sugerując, że ukraińscy żołnierze są nacjonalistami, a sam konflikt jest winą NATO, które nieustannie prowokowało rosyjskiego dyktatora.

Wróćmy jednak do wspomnianego dokumentu – warto zaznaczyć, że Roger Waters odniósł się do zarzutów na swojej stronie internetowej, tłumacząc, że rzadko trzyma język za zębami, ale ogólnie całkiem lubi Żydów.

Prawda jest taka, że ​​często jestem zbyt gadatliwy i skłonny do lekceważenia ludzi. Nie pamiętam, co powiedziałem 13 lub więcej lat temu. Przez wiele lat blisko współpracowałem z wieloma Żydami, muzykami i nie tylko. Jeśli zdenerwowałem dwie osoby występujące w filmie, przepraszam za to. Mogę jednak z całą pewnością powiedzieć, że nie jestem i nigdy nie byłem antysemitą – co potwierdzi każdy, kto naprawdę mnie zna. Wiem, że naród żydowski jest różnorodną, ​​interesującą i skomplikowaną grupą, podobnie jak reszta ludzkości.

Roger Waters odnosi się także do fragmentu na temat latających świń:

Film CAA manipuluje materiałami filmowymi i cytatami, aby służyć swoim celom, i pod wieloma względami poważnie wprowadza w błąd. Obraźliwe słowa, o których wspomniałem w cudzysłowie w e-mailu 13 lat temu, były moimi pomysłami podczas burzy mózgów, jak ukazać zło i okropności faszyzmu i ekstremizmu.

Sugeruje również, że film przedstawia nieprawdę na temat jego poglądów:

Film całkowicie wypacza i błędnie przedstawia moje poglądy na temat państwa izraelskiego i jego ideologii politycznej, czyli syjonizmu. Opiera się na definicji antysemityzmu, która postrzega krytykę Izraela jako z natury antysemicką i zakłada, że ​​syjonizm jest istotnym elementem tożsamości żydowskiej.

Pełny tekst oświadczenia można znaleźć pod tym linkiem.

Zobacz także: #Metoo na polskim YouTube

#MeToo na polskim YouTube – Gargamel i Gonciarz oskarżeni

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News