Książki dla wegetarian. 5 pozycji, dzięki którym staniesz się wege

Książki dla wegetarian

Coraz więcej mówi się na temat szkodliwości jedzenia zwierząt. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o cierpienie zwierząt czy warunki, w jakich są hodowane – równie dużym problemem jest chociażby ślad węglowy wynikający z produkcji mięsa. Nie chcę przekonywać Was, że wegetarianizm czy weganizm są słuszne, ale być może poniższe książki zrobią to za mnie.

Chciałbym przedstawić najlepsze książki dla wegetarian oraz osób, które zastanawiają się nad przejściem na dietę bezmięsną czy nawet wegańską.

ZJADANIE ZWIERZĄT, Jonathan Safran Foer

Zaczniemy od ogólnoświatowego bestselleru, który wywarł wpływ na życie wielu osób. O książce Foera wypowiadali się między innymi Natalie Portman czy Oprah Winfrey, a geniusz autora nie przeszedł bez echa również w Los Angeles Times i innych najbardziej cenionych amerykańskich czasopismach. Nie bez powodu – Zjadanie zwierząt to dosadna, aczkolwiek niezwykle rzetelna opowieść o wątpliwej moralności spożywania mięsa.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


5ccf6ab7cd zjadanie zwierzat Książki dla wegetarian. 5 pozycji, dzięki którym staniesz się wege

Autor nie skupia się wyłącznie na bólu odczuwanym przez zwierzęta, ale również na wpływie jedzenia mięsa na gospodarkę, politykę czy społeczeństwo. Swoje spostrzeżenia popiera twardymi danymi. Jest to obowiązkowa pozycja dla wegetarian oraz coś, co może przekonać mięsożerców, by chociaż znacząco ograniczyć rolę produktów odzwierzęcych w codziennej diecie.

POLSKIE MIĘSO, Jaś Kapela

polskie mieso jak zostalem weganinem i przestalem sie bac b Książki dla wegetarian. 5 pozycji, dzięki którym staniesz się wege

W niniejszym zestawieniu nie może zabraknąć polskiego akcentu. Jaś Kapela jest bez wątpienia postacią kontrowersyjną i w wielu kwestiach można się z nim nie zgadzać, ale akurat Polskie mięso to bardzo rzetelna i wciągająca pozycja. Jaś zabiera nas w podróż po ubojniach i wytwórniach mięsa – zarówno poprzez rozmowy z wieloletnimi pracownikami tego rodzaju firm, jak i dzięki własnemu doświadczeniu.

Na potrzeby tego reportażu Jaś zatrudnił się w kilku miejscach, w których wytwarza się mięso. Opowiada o warunkach pracy, które bywają okropne, jak i o tym, jak traktowani są nasi “bracia mniejsi”. Według mnie jest to najlepsze dzieło, jakie wyszło spod pióra Jasia Kapeli – może przypaść do gustu również osobom, które autora darzą niewielkim szacunkiem.

DZIĘKUJĘ ZA ŚWIŃSKIE OCZY. JAK KRZYWDZIMY ZWIERZĘTA, Dariusz Gzyra

dziekuje za swinskie oczy jak krzywdzimy zwierzeta b Książki dla wegetarian. 5 pozycji, dzięki którym staniesz się wege

Krytyka Polityczna, a więc lewicowe wydawnictwo gromadzące autorów poruszających ważne społeczne tematy, wydała poza Polskim mięsem również Dziękuję za świńskie oczy Dariusza Gzyry. Tym razem mamy do czynienia z nieco bardziej filozoficznym i etycznym podejściem do tematu jedzenia zwierząt. Autor wprawdzie posługuje się zebranymi danymi oraz raportami na temat wytwórni mięsa, ale dodaje do tego szereg rozważań oraz poruszających spostrzeżeń.

Można traktować Dziękuję za świńskie oczy jako filozoficzną opowieść o tym, w jaki sposób zwierzęta doświadczają z naszych rąk cierpienia. Jest to przy okazji dzieło bardzo rzetelne, co jest niezwykle istotne w kontekście pisania o tak istotnym i kontrowersyjnym zagadnieniu.

FARMAGEDDON. RZECZYWISTY KOSZT TANIEGO MIĘSA, Philip LymberyIsabel Oakeshott

821095 352x500 1 Książki dla wegetarian. 5 pozycji, dzięki którym staniesz się wege

Można śmiało powiedzieć, że Farmageddon to takie Polskie mięso, ale znacznie wykraczające poza nasze polskie podwórko. Autorzy przez kilka lat podróżowali po świecie, przypatrując się produkcji mięsa w różnych krajach – między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach czy Peru. Opowiada o różnicach oraz podobieństwach pomiędzy metodami hodowli zwierząt czy pozyskiwania z nich różnych produktów, nie tylko mięsa.

Dla wielu wegetarian i wegan jest to niekwestionowana biblia; autorzy wpłynęli na nawyki żywieniowe dziesiątek tysięcy czytelników. Jest to przy okazji jedna z pierwszych tego rodzaju pozycji wydanych na polskim rynku, czym przetarła szlaki dla polskich autorów, między innymi wspomnianych wyżej Kapeli i Gzyry.

WYZWOLENIE ZWIERZĄT, Peter Singer

indeks Książki dla wegetarian. 5 pozycji, dzięki którym staniesz się wege

Powyżej opisane książki dla wegetarian i osób, które chcą nimi zostać, dotyczą głównie społecznych i gospodarczych aspektów jedzenia mięsa, jak również jego produkcji. Peter Singer skupia się jednak na nieco innej kwestii – konkretniej na tyranii człowieka nad zwierzętami. Tłumaczy, że choć zwierzęta nie mogą domagać się praw poprzez demonstracje i inne wyrazy buntu (nie żyjemy przecież w powieści Orwella), to z pewnością zasługują na znacznie lepsze traktowanie.

Ów traktat etyczny jest niezwykle ważną pozycją w szczególności dla obrońców praw zwierząt oraz aktywistów działających w tym zakresie. Autor porusza w rozsądny sposób kwestię moralności w kontekście zabijania zwierząt i jedzenia ich mięsa.

Zobacz również: Wszystkie grzechy Shein

Wszystkie grzechy Shein – jakim kosztem powstają ich ubrania?

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News