Koniec świata – 5 teorii. Jak skończy się świat, który znamy?

koniec świata

Zastanawiałeś się kiedyś, jak będzie wyglądał koniec świata i czy jest to w ogóle możliwe za naszego życia? Nie mamy zbyt dobrych wieści – możliwości jest wiele, a kilka scenariuszy zależy bezpośrednio od tego, w jaki sposób będziemy się zachowywać jako ludzkość.

Jak skończy się świat? Przedstawiamy teorie wysnute przez ludzi świata nauki oraz osoby… cóż, nieco dziwniejsze.

Koniec świata – katastrofa klimatyczna

Naukowcy na każdym kroku ostrzegają – ludzie powinni działać znacznie rozsądniej niż dotychczas, jeśli chcemy, aby nasza planeta nie doświadczyła katastrofy klimatycznej. Prognozy są katastrofalne. Już teraz mamy znaczne ocieplenie klimatu, a proces będzie postępował prawdopodobnie jeszcze szybciej.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Wszystko przez ogromne korporacje nie zwracające przesadnej uwagi na klimat, zanieczyszczenie płynące (dosłownie) rzekami, coraz większe ilości spalin… można wymieniać i wymieniać. Być może jeszcze nie my, ale na przykład nasze prawnuki będą zmuszone do życia na jałowej planecie, tylko po to, by walczyć o przeżycie.

Wojna na dużą skalę

Nie jest tajemnicą, że kilka znaczących mocarstw może pochwalić się posiadaniem broni nuklearnej. Póki co, pomimo wojny w Ukrainie, nie wydaje się, żeby ktokolwiek był na tyle odważny, by kliknąć słynny czerwony przycisk… ale kto wie, co będzie za kilka czy kilkanaście lat?

Historia była już świadkiem katastrofalnych skutków zrzucenia bomb atomowych – a to tylko (albo aż) dwie sztuki. Jeśli wojna nuklearna wybuchnie na większą skalę, możemy być pewni, że nasza Ziemia nie będzie tym, delikatnie rzecz ujmując, zachwycona. Sam Einstein nawet podobno stwierdził, że nie wie, jaka będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta oprze się na kamieniach, patykach i innego rodzaju prymitywnej broni.

Ogólnoświatowa pandemia

Byliśmy już świadkami pandemii koronawirusa – pierwszej od stu lat tak poważnej epidemii na skalę całego świata. O ile świetnie sobie poradziliśmy jako społeczeństwo, to zupełnie nie sposób przewidzieć, jakiego rodzaju choroba będzie następna – i czy uda się wynaleźć lekarstwo, szczepionkę czy na tyle zmobilizować ludzi, abyśmy wspólnie zapobiegli możliwym katastrofalnym skutkom potencjalnej pandemii.

Można śmiało powiedzieć, że koronawirus względem tego, co może wydarzyć się kiedyś, był jedynie wstępem. Oczywiście liczymy, że tak nie będzie, ale skoro takie wydarzenia mają miejsce cyklicznie i regularnie, to musimy być gotowi na trudną walkę z chorobą, a kto wie, może również koniec świata z tym związany.

Inwazja UFO

Większość ludzi uważa, że taki scenariusz jest wyłącznie skutkiem naoglądania się amerykańskich filmów, ale prawda jest taka, że nie mamy pojęcia, jakiego rodzaju formy życia kryją się poza naszą galaktyką. Być może są to pierwotne, niegroźne organizmy, ale istnieje również jakiś cień szans, że gdzieś tam, daleko, rośnie w siłę obca cywilizacja, która nie będzie przyjazna dla ludzi na Ziemi.

Niektórzy twierdzą, że mieli kontakt z obcą cywilizacją i, nie bez przyczyny, uważani są za odklejeńców. Dlatego jeśli obcy faktycznie zaatakują Ziemię, to nie tylko będziemy musieli z nimi walczyć, ale również – co gorsze – przyznać rację tym, których wyśmiewaliśmy. Lepiej zatem, aby taki scenariusz nigdy się nie zrealizował, bo koniec świata połączony z koniecznością kajania się przed dziwnymi osobami to podwójnie nieprzyjemna wizja.

Sztuczna inteligencja opanuje świat

W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja na temat sztucznej inteligencji. Już teraz odczuwamy pewne skutki jej obecności – najczęściej raczej pozytywne, choć czasami słychać głosy sfrustrowanych ludzi bojących się o to, czy AI przypadkiem nie odbierze im w najbliższym czasie pracy (pozdrawiam wszystkich copywriterów, rozumiem wasze zmartwienia).

Z racji tego, że obecnie sztuczna inteligencja oferuje wiele możliwości, a ponadto nieustannie się rozwija, możemy obawiać się tego, jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Nie pomagają w tym wizje zaczerpnięte z licznych filmów czy książek, które opisują tragiczne scenariusze opierające się na nieumiejętności okiełznania AI w pewnym momencie jej istnienia.

Czy roboty zniszczą świat? Czy ludzie staną się niewolnikami sztucznej inteligencji? Jaki koniec świata z tym związany jest najbardziej realny? Na te pytania póki co trudno odpowiedzieć, ale musimy liczyć na to, że inżynierowie AI wykażą się należytym rozsądkiem i rozwagą.

Zobacz także: Co to daddy issues? Na czym polega?

Co to daddy issues? Na czym polega?

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News