Co to daddy issues? Na czym polega?

daddy issues

Z pewnością usłyszeliście kiedyś określenie daddy issues – czy to w żartach i memach, czy w poważnej rozmowie. Choć nie jest to termin ściśle naukowy, to z nauką ma wiele wspólnego. Co psychologia mówi o tym zjawisku i jakie są jego symptomy?

Zapraszamy na krótką opowieść o tym, jak relacje z ojcem rzutują na naszą dorosłość.

Jak wpływają na nas relacje z rodzicami?

Od dziesiątek lat prowadzone są badania na temat tego, w jaki sposób relacje z rodzicami wpływają na nasz rozwój, a później również na nasze dorosłe życie. Okazuje się, że zależność jest ogromna i bardzo często to, co działo się w dzieciństwie, mniej lub bardziej bezpośrednio odczuwamy obecnie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Jak sama nazwa mówi, daddy issues określa niejako problemy związane z ojcem – na tym się skupimy. Badania mówią, że jeśli twoje relacje z tatą były zdrowe i nie odczuwasz przesadnie negatywnych emocji względem tej osoby, zwykle masz później znacznie wyższą samoocenę i raczej unikasz toksycznych relacji (choć, jak wiadomo, z tym bardzo różnie bywa niezależnie od przeżyć z dzieciństwa).

Daddy issues – przyczyny

Problemy pojawiają się wtedy, gdy twój kontakt z ojcem był ograniczony, wychowywałaś się bez niego lub na przykład przez większość twojego dzieciństwa przebywał w więzieniu. Niezależnie od, powiedzmy, rodzaju jego nieobecności, twojemu życiu prawdopodobnie będzie towarzyszył szereg niedogodności, szczególnie w sferze emocjonalnej.

Niezdrowe relacje z ojcem wpływają na nas niezależnie od naszej płci – choć schematy zachowań w późniejszym czasie mogą się nieco różnić, ale ma na to również wpływ szereg innych czynników. Niektórzy ludzie nie mogą sobie poradzić z przeżyciami z dzieciństwa, inni zaś bez problemu wchodzą w normalne relacje i nie odczuwają traum czy stresu na tym polu.

Jeśli ktoś nam mówi, że ma tak zwane daddy issues, oznacza to najczęściej, że relacje z ojcem bardzo mocno wpłynęły na jej lub jego życie. Czego można spodziewać się po takich osobach?

Daddy issues u mężczyzn

Zacznijmy może od nieco bardziej nieoczywistej kwestii – daddy issues u mężczyzn. Wiele osób myśli, że problemy tego rodzaju dotyczą wyłącznie kobiet, jednak jest to błędne założenie, bo niezdrowe relacje z tatą mogą odbić się na wszystkich.

Daddy issues u mężczyzn objawiają się nieco inaczej niż w przypadku kobiet, choć niektóre objawy wydają się bardzo podobne. Na pierwszym miejscu należy umieścić zaniżoną samoocenę, która nie miała jak zostać zbudowana w trakcie dzieciństwa czy nastoletniości.

Mężczyźni dotknięci tym problemem bardzo często czują się nie na miejscu i mają kłopoty z poczuciem walidacji. Są również bardzo wobec siebie krytyczni i mało pewni siebie, nie mają również męskiego wzorca, co może w znacznym stopniu odbić się na ich związkach.

Daddy issues u kobiet

Kobiety doświadczają tych problemów bardzo podobnie jeśli chodzi o kłopoty z akceptacją i brak pewności siebie. Jeśli chodzi o pozostałe, bardzo charakterystyczne objawy, należy wyszczególnić potrzebę traktowania siebie przez partnera jak małą dziewczynkę. W związku z tym kobiety z daddy issues najczęściej szukają znacznie starszych od siebie mężczyzn, którzy wydają im się dojrzali i ustatkowani, a przede wszystkim opiekuńczy.

https://www.youtube.com/watch?v=BgnnUvmeOp0

Daddy issues wpływa też na nieustanną potrzebę utrzymywania ciągłej uwagi na sobie przez partnera, a także znacznie większe niż normalnie zapotrzebowanie na czułość i opiekę. Kobiety, które miały niezdrowe relacje z ojcami, często również nieco zbyt szybko wchodzą w relacje intymne, a także chcą nieustannie zwracać na siebie uwagę mężczyzn.

Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, daddy issues wpływają na brak umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami czy ich komunikowania.

Problemy z tatusiem… w związku

Czy wchodzenie w związek z osobą cierpiąca na daddy issues to dobry pomysł? Na pewno nie powinniśmy z miejsca skreślać danej osoby z tego konkretnego powodu, jednak trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy. Przede wszystkim należy regularnie wykazywać się cierpliwością wobec partnera lub partnerki z daddy issues, a także, chcąc nie chcąc, zwracać uwagę na możliwe toksyczne zachowania.

Warto również zasugerować terapię, która może nie wyeliminuje wszystkich problemów, ale na pewno pomoże w okiełznaniu sfery emocjonalnej i uczuciowej.

Zobacz także: Oppenheimer nie taki świetny?

Oppenheimer nie taki świetny jak go malują? [RECENZJA]

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News