Męski garnitur. Cechą wspólną wszystkich garniturów jest to, że są klasycznym męskim strojem, który sprawdzi się podczas wielu wyjść. Jednak oprócz tego różnią się niemal wszystkim – krojem, kolorem, fasonem i materiałem.
W zależności od tego, z jakiego materiału uszyto garnitur i jakiej jest grubości, sprawdzi się w trakcie innych wyjść i w różnych porach roku. Sprawdźmy, z jakimi tkaninami najczęściej możemy się spotkać i co powinniśmy o nich wiedzieć.
Garnitury: przegląd materiałów, z których są wykonywane
Pierwszą rzeczą, jaka rzuci nam się w oczy, kiedy wybierzemy się na zakupy, będzie cena. Jednym z czynników, jakie na nią wpływają, jest materiał, z którego jest wykonany garnitur. Każda tkanina ma inne właściwości i będzie inaczej się prezentować po założeniu. Najtańsze będą wykonane z poliestru, który jest trwały, ale nasza skóra nie będzie w nim oddychać. Tuż obok możemy znaleźć garnitury z takich tkanin jak bawełna, tweed, flanela, len czy wełna. Prawda jest taka, że nie ma jednego uniwersalnego, więc przed zakupem dobrze zastanówmy się kiedy i na jakie okazje będziemy nosić garnitur.
Materiały garniturów na lato
Latem, kiedy jest ciepło, sięgajmy po tkaniny lekkie i z luźniejszym splotem, a tym samym bardziej przewiewne. Wśród materiałów, które cieszą się największą popularnością wiosną i latem, są przede wszystkim len, bawełna i wełna tropik. I to ostatni materiał jest szczególnie warty uwagi. Dlaczego? Len i bawełna są wygodne, miękkie i dobrze układają się na sylwetce, ale posiadają jedną zasadniczą wadę – mają tendencję do gniecenia. Tymczasem wełna tropik jest luźna, ma niską gramaturę, zapewnia komfort w ciepłe dni i się nie gniecie.
Garnitury na zimę – na jakie materiały postawić
Jeżeli czekają nas zakupy garnituru w najbliższym czasie, to przygotujmy się raczej na wybór czegoś cieplejszego, co zapewni ciepło w chłodne dni. Przykładem modnych modeli na ten sezon są garnitury Lancerto. A na których tkaninach powinniśmy się skoncentrować?
Przede wszystkim weźmy pod uwagę garnitury wełniane. Będą wyglądać bardzo elegancko, lepiej układają się niż letnie, nie gniotą się, ale co najważniejsze – stanowią dobrą izolację od zimna. Rodzajów wełny jest więcej, jak chociażby wspomniana wełna tropik, a zimą najlepiej postawić na tweed. To grubszy rodzaj wełny, który jest wodoodporny i cieplejszy.
Szukając miękkiego i wygodnego garnituru, zwróćmy uwagę na kaszmir. To również rodzaj wełny, ale bardziej elegancki i luksusowy, a przy tym bardzo wytrzymały. W porównaniu z innymi garniturami ten będzie wyjątkowo przyjemny w dotyku. Jeżeli mamy problem, z tym że wełna podrażnia naszą skórę, w przypadku kaszmiru takiego ryzyka nie ma.
Natomiast kiedy szukamy czegoś na pory przejściowe – na jesień i wiosnę – dobrze sprawdzi się flanela. Jest miękka i wytrzymała. Garnitury z tego materiału są cieńsze niż wełniane, a jednocześnie cieplejsze niż bawełniane, więc idealne na pierwsze chłodniejsze dni jesieni. Niezależnie od pory roku, garnitur zapewnia najlepszy styl i samopoczucie.