Jak korzystać z anonimowej sieci TOR?

Jak korzystać z anonimowej sieci TOR?
By The Tor Project, Inc. - Own work using: https://media.torproject.org/image/official-images/2011-tor-logo-flat.svg, CC BY 3.0 us, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20851621

Istnieje wiele powodów, z jakich każdy z nas od czasu do czasu chciałby pozostawać zupełnie anonimowy w sieci. Jak zatem korzystać z Internetu zapewniającego taką możliwość?

Najczęściej do tego celu wykorzystywane są VPN, czyli wirtualne sieci prywatne, które stanowią etap pośredni oddzielający nas i ukrywający przed ustaleniem kto się z nimi łączy. Usługi VPN są jednak płatne, przynajmniej te dobrze i szybko działające. Podobną rolę spełnia darmowa sieć TOR, z której każdy może skorzystać.

Co jest potrzebne, aby zacząć korzystać z sieci TOR?

Jak zatem zacząć korzystać z anonimowej sieci TOR? To bardzo proste. Powinieneś zacząć od ściągnięcia specjalnej przeglądarki TOR Browser korzystającej z tej technologii. Jest ona oparta na dość popularnej przeglądarce internetowej Mozilla Firefox. Możesz ją ściągnąć tutaj. Dostępne są wersje zarówno na platformę Windows, macOS, Linux jak i Android. Możesz więc korzystać z sieci TOR zarówno na komputerze, jak i na swoim smartfonie. Po zainstalowaniu przywita nas ekran z konfiguracją, w której możesz ustawić dodatkowe rzeczy, takie jak serwer proxy lub też zmienić domyślmy poziom bezpieczeństwa (jest ustawiony na niski – rekomendowane jest przestawienie go na wyższy). Nie jest to jednak konieczne, możesz kliknąć przycisk dalej i od razu przejść do działania w sieci.

Jak korzystać z anonimowej sieci TOR?
Pixabay

Za pomocą przeglądarki TOR Browser możesz przeglądać zwykłe strony internetowe, zachowując znacznie większą anonimowość. Zyskujesz jednak też dostęp do ukrytych stron z końcówką .onion (cebula). Strony te są częścią tak zwanej ciemnej sieci czy dark netu. Nie są one indeksowane przez wyszukiwarki takie jak Google, Bing czy tym podobne, więc nie da się o nich uzyskać informacji. Adresy stron .onion można znaleźć między innymi na HiddenWiki lub też UncensoredHiddenWiki.

Minusy sieci TOR

Niestety sieć TOR ma także swoje minusy. Podstawową wadę jest jej powolność. Ponieważ wszystkie pakiety są przesyłane przez tak zwane routery cebulowe i są po drodze szyfrowane to sieć ta działa dość wolno. I właśnie dlatego nie nadaje się do takich zadań jak korzystanie z torrentów, czyli przesyłania dużych ilości danych. Większość węzłów również domyślenie blokuje porty używane przez ten protokół.

Drugim problemem może być to, że nie ma 100 procentowej gwarancji zachowania anonimowości. Przy dużym nakładzie pracy i ewentualnych błędach popełnionych przez użytkownika istnieje możliwość namierzenia go. Są to jednak sytuacje dość rzadkie dotyczące na przykład osób przesyłających dziecięcą pornografię namierzanych przez różnego rodzaju agencje policyjne.

Tutaj dochodzimy do trzeciego problemu, jakim może być to co da się znaleźć w sieci. Jak wiadomo pewnych rzeczy nie da się ‘odzobaczyć’, więc jeśli jesteś osoba wrażliwą to uważaj na to, gdzie zaglądasz podczas korzystania z sieci TOR.

Jak korzystać z anonimowej sieci TOR?
By Tor – google.com, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=91411421

Kto korzysta z sieci TOR?

Według fundacji TOR Project zarządzającej rozwojem całego projektu plusy z jego korzystania są znacznie większe od zagrożeń. Z tej przeglądarki i stron korzystają bardzo często obywatele krajów, gdzie istnieje intensywna cenzura blokująca dostęp do wiadomości lub też podsłuchująca swoich obywateli, którzy się z nią nie zgadzają. Korzystają z niej także inne grupy, które chcą uniknąć namierzenia są to między innymi dziennikarze śledczy, działacze przeróżnych organizacji, których ktoś mógłby za ich działalność prześladować, jak i same tajne służby. Wiele osób po prostu nie chce, aby łatwo dało się ustalić, co oglądają, czy z kim korespondują w sieci i nie ma zazwyczaj w tym nic złego. W dzisiejszym świecie coraz trudniej o anonimowość, a tutaj możemy jej trochę uzyskać zupełnie za darmo.

Niezależnie więc od tego, co chcesz, aby pozostało Twoją tajemnicą możesz to osiągnąć posługując się siecią TOR. Nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy i poradzi sobie z tym każdy przeciętny internauta. Próby cenzury Internetu zdarzają się coraz częściej, więc popularność takich rozwiązań prawdopodobnie będzie stale rosła. Pamiętaj jednak, aby używać tego narzędzia w sposób rozsądny.

Zobacz też: „Check it before it’s removed” – czyli jak pogrywać z Facebookiem

„Check it before it’s removed” – czyli jak pogrywać z Facebookiem

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News