Jak działa elektrownia atomowa?

elektrownia atomowa

Elektrownia atomowa, zwana również elektrownią jądrową, to temat, który przez lata budził kontrowersje. Wszystko wskazuje jednak na to, że ten rodzaj elektrowni jest w stanie rozwiązać wiele problemów współczesnej gospodarki.

Co warto wiedzieć o elektrowniach atomowych? Czy należy obawiać się ich budowy w naszym kraju?

Jak działa elektrownia atomowa?

Zaniepokojenie społeczeństwa wynika przede wszystkim z katastrof, które miały miejsce w Czarnobylu oraz Fukushimie. Temat budowy elektrowni tego rodzaju został oswojony jednak na tyle, że nawet organizacja Greenpeace wyraziła aprobatę wobec tego rozwiązania.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


elektrownia atomowa

Ale czym jest i jak działa elektrownia atomowa? Pokrótce rzecz ujmując, mamy do czynienia z obiektem podobnym do elektrowni węglowej, gdyż energia elektryczna powstaje poprzez przetworzenie energii cieplnej. Nie korzysta jednak z milionów ton węgla, a z uranu, który zapewnia znacznie większą wydajność i szereg innych korzyści.

Jak z uranu uzyskuje się energię elektryczną? Cały proces odbywa się w reaktorze, w którym przeprowadza się rozszczepienie jądra atomowego uranu. Na skutek tego zjawiska następuje swoista reakcja łańcuchowa – za pomocą wygenerowanej energii rozszczepiają się kolejne jądra, które podgrzewają wodę. Z niej wydobywa się para wodna, która napędza generatory wytwarzające prąd.

Elektrownia atomowa i jej zalety

Oczywiście elektrownia atomowa nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad, ale nie da się ukryć, że zalety nad nimi przeważają. Oto czynniki wpływające na atrakcyjność takich inwestycji:

1. Uzyskiwanie taniej energii. Choć koszty inwestycji są pokaźne, to już w trakcie działania takiej elektrowni generowane koszty są nieporównywalnie niższe, niż podczas wykorzystywania węgla.

2. Pozwalają na uzyskanie niezależności energetycznej, co jest niezwykle istotne w dobie współczesnych konfliktów geopolitycznych oraz stale rosnących cen surowców.

3. Ekologia – elektrownie atomowe są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, niż elektrownie węglowe, gdyż między innymi nie emitują gazów cieplarnianych.

Wady elektrowni atomowej

Sceptycy tego rodzaju inwestycji przedstawiają następujące argumenty:

1. Koszt budowy – próżno szukać źródła energii, które generowałoby tak wielkie koszty w trakcie przygotowywania.

2. Długi czas budowy – koszty, systemy zabezpieczające, planowanie poszczególnych elementów… wszystkie te czynniki wpływają na znaczne wydłużenie czasu powstawania takiej elektrowni względem innych inwestycji tego typu.

3. Niebezpieczne odpady – powstanie takiej elektrowni wiąże się z koniecznością składowania odpadów radioaktywnych. W przypadku awarii konsekwencje mogą być poważne, o czym przypominają nam wspomniane wcześniej wydarzenia z Czarnobyla oraz Fukushimy.

4. Uran jest surowcem nieodnawialnym. Oznacza to, że jego zasoby prędzej czy później się skończą. Jest to perspektywa około 250 lat, jednak przy opracowaniu metody skutecznego i taniego wykorzystywania uranu ponownie, będziemy mogli liczyć na znaczne przedłużenie tego czasu.

Budowa elektrowni atomowych w Polsce

Polski rząd zdecydował się na powstanie elektrowni atomowej stosunkowo niedawno – mówimy tutaj o 2024 roku. Pierwszą lokalizacją takiej inwestycji ma być gmina Choczewo w województwie pomorskim. Budowa rozpocznie się w 2026 roku, zaś elektrownia ma zacząć działać już w 2033.

Drugą lokalizacją, w której stanie elektrownia atomowa, jest Konin-Pątnów w województwie wielkopolskim. Powstanie przy współpracy z koreańską firmą i ruszy prawdopodobnie w 2035 roku.

Obecnie trwają rozmowy na temat potencjalnej lokalizacji trzeciej elektrowni. Póki co jednak niewiele na ten temat wiadomo.

Czy warto bać się elektrowni atomowej?

Oczywiście fakt, że elektrownia atomowa (a nawet nie jedna, tylko co najmniej dwie) powstanie w Polsce, budzi liczne kontrowersje. Częstą reakcją jest strach, który potęgują wspomnienia katastrof w Ukrainie i Japonii, o których już wspomnieliśmy.

W praktyce jednak wydarzenia w Czarnobylu miały miejsce na skutek zbiegu ludzkich błędów i niedopatrzeń, zaś awaria w Fukushimie nastąpiła w efekcie tsunami. W ostatecznym rozrachunku elektrownia atomowa nie stanowi więc tak wielkiego ryzyka, jak mogłoby się wydawać.

elektrownia atomowa

Nie można zaprzeczyć, że mamy do czynienia z nowoczesnym rozwiązaniem pozwalającym na generowanie taniej energii. Choć inwestycja sama w sobie jest kosztowna, a czas budowy długi, to w ostatecznym rozrachunku wszystko wskazuje na to, że Polska skorzysta na budowie elektrowni atomowych.

Jak Niemcy zamknęli swoje elektrownie atomowe?

Warto również wspomnieć o historii elektrowni atomowych w Niemczec. W latach 70. XX wieku w Niemczech rozpoczęły się protesty przeciwko elektrowniom atomowym, które budziły obawy społeczne związane z bezpieczeństwem i wpływem na środowisko. Środowisko, które organizowało te protesty, przekształciło się później w Partię Zielonych, która obecnie współrządzi Niemcami.

Niemcy podjęli decyzje o zamknięciu swoich elektrowni przez naciski polityczne pomimo opinii wielu ekspertów wskazujących na energetykę jądrową jako sposób na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska przez tradycyjne elektrownie węglowe. Obecnie po zakończeniu importu gazu z Rosji możliwy jest scenariusz, w którym Niemcy rozważą zatrzymanie procesu odchodzenia od energetyki jądrowej. Naukowcy pracują też nad tak zwaną fuzją jądrową, która pozwoli otrzymywać wielokrotnie więcej energii przy znacznym zmniejszeniu liczby odpadów radioaktywnych.

Zobacz także: Przypominamy paski nienawiści TVP

Przypominamy paski nienawiści TVP – happening

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News