Przypominamy paski nienawiści TVP – happening

Przypominamy paski nienawiści TVP – happening

W dniu pierwszego nowego wydania „Wiadomości” Fundacja GrowSPACE zainicjowała happening „Paski Nienawiści”. Miał on na celu przypomnieć najbardziej kłamliwe paski pokazywane w ostatnich latach przez media publiczne. Telewizja publiczna realizowała przekaz partyjny zamiast obiektywnego dziennikarstwa, czego symbolem były tzw. „paski”. Organizacje społeczne przedstawiły także oczekiwania wobec przyszłości mediów publicznych.

Przypominamy „Paski Nienawiści”

W związku ze zmianami w Telewizji Polskiej i mediach publicznych przypominamy i podsumowujemy czas ostatnich lat. Zdaniem organizacji społecznych, publiczne media stały się środkiem przekazu partyjnego w miejsce obiektywnego dziennikarstwa. Symbolem realizowania jednej linii nadawania w latach 2016-2023 były „paski nienawiści”. Zamiast funkcji informacyjnej pełniły rolę manipulacji przekazem i atakowania wielu grup społecznych. Dziś, w czasie porannego happeningu przypomnieliśmy te najbardziej szkodliwe dla debaty publicznej. W akcji wzięły udział organizacje społeczne: Fundacja GrowSPACE, Akcja Demokracja, Kongres Kobiet, Akcja Uczniowska, Olsztyński Marsz Równości, Fundacja Impuls.

5 najbardziej szkodliwych „Pasków Nienawiści” w Wiadomościach TVP to:

  • „Lewaccy zadymiarze chcą wywołać chaos” (o Strajkach Kobiet, wydanie z 21 stycznia 2021);

„Lewaccy zadymiarze chcą wywołać chaos” (o Strajkach Kobiet, wydanie z 21 stycznia 2021), pasek telewizyjny

  • „Ideologia LGBT niszczy rodzinę” (o społeczności LGBTQ+, wydanie z 13 czerwca 2020);

„Ideologia LGBT niszczy rodzinę” (o społeczności LGBTQ+, wydanie z 13 czerwca 2020), pasek telewizyjny

  • „Nieudacznicy z opozycji pouczają innych” (o odmiennych poglądach politycznych, wydanie z 17 sierpnia 2022);
„Nieudacznicy z opozycji pouczają innych” (o odmiennych poglądach politycznych, wydanie z 17 sierpnia 2022), pasek telewizyjny
Nieudacznicy z opozycji pouczają innych
  • „Uzurpatorzy z unijnego trybunału” (o Unii Europejskiej, wydanie z 6 maja 2020);
„Uzurpatorzy z unijnego trybunału” (o Unii Europejskiej, wydanie z 6 maja 2020), pasek telewizyjny
Uzurpatorzy z unijnego trybunału
  • „Początkujący lekarze żądają miliardów złotych” (o protestach rezydentów, wydanie z 15 października 2017).
„Początkujący lekarze żądają miliardów złotych” (o protestach rezydentów, wydanie z 15 października 2017), pasek telewizyjny
Początkujący lekarze żądają miliardów złotych

Inne szkodliwe „Paski Nienawiści” w Wiadomościach TVP to:

Zwolennicy Trzaskowskiego niszą Polaków, pasek telewizyjny
źródło: https://natemat.pl/314439,pasek-w-wiadomosciach-zwolennicy-trzaskowskiego-niszcza-polakow
Najbardziej obskurny festiwal świata, pasek telewizyjny
źródło: https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/paski-tvp-kto-je-tworzy/w3y9d4c
Demonstracja pod ładzą Donalda Tuska, pasek telewizyjny
źródło: https://twitter.com/WitoldMi/status/1665314943032238080
"Ulica i zagranica" wciąż jedynym pomysłem Tuska na wybory, pasek telewizyjny
źródło: https://twitter.com/WitoldMi/status/1665314943032238080
Marsz nienawiści. Agresja i pogarda celebrytów opozycji, pasek telewizyjny
źródło: https://twitter.com/WitoldMi/status/1665314943032238080
Opozycja zjednoczona w obronie Rosji, pasek telewizyjny
źródło: https://twitter.com/WitoldMi/status/1665314943032238080

W swoim przekazie Telewizja Publiczna atakowała wiele grup społecznych i instytucji, które nie były przychylne jednej opcji politycznej.

– Komentuje Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE –

Wśród atakowanych znalazła się społeczność LGBTQ+, osoby uczestniczące w Strajkach Kobiet, Unia Europejska, opozycja, nauczyciele i nauczycielki a nawet młodzi lekarze i lekarki. Te paski dzisiaj są dla nas podsumowaniem tego, jak wyglądała TVP w ostatnich latach, ale powinny być także przestrogą, by nigdy więcej żadna opcja polityczna nie posunęła się do upolitycznienia mediów. W przestrzeni publicznej słyszymy wypowiedzi ze strony polityków PiS o obronie demokracji czy wolnych mediów, ale są one obłudą dla społeczeństwa, gdy jednocześnie widzimy posłankę Lichocką w reżyserce TVP.

Oczekiwania organizacji społecznych na przyszłość

Symboliczny dzień pierwszego wolnego wydania Wiadomości TVP to także dobry moment, aby przestawić oczekiwania organizacji społecznych wobec przyszłości mediów publicznych. Są to: obiektywny przekaz, niezależność wobec polityki, informowanie społeczeństwa bez manipulacji przekazem, zaprzestanie ataku na grupy mniejszościowe, rzetelne realizowanie zgromadzeń obywatelskich, prezentowanie różnorodnych poglądów politycznych.

Szokujące bywały epitety, których TVP, Polskie Radio, a czasem i PAP używały wobec osób prezentujących inne zdanie niż opcja rządząca. Naszym zdaniem, nigdy nie powinno mieć to miejsca w demokratycznym państwie prawa. Wolne media to filar i gwarant niezależności przekazu i patrzenia władzy na ręce.

Przypominamy paski nienawiści TVP – happening

Każda z organizacji społecznych przedstawiła jeden z „Pasków Nienawiści” oraz swoje stanowisko:

  • Anna Maziarska, Kongres Kobiet: „Przez ostatnie 8 lat telewizja publiczna była maszyną na monety. Partia rządząca w Sejmie i na swoich wiecach wrzucała do niej nienawistne wypowiedzi o kobietach — na przykład, że dają w szyję lub że chcą mordować dzieci — a z telewizji wysypywały się paski i reportaże o nienawistnych hasłach. Próba zdegradowania kobiet do „zadymiarzy”, mówienie o „ataku na polskie wartości” to narzucenie swojego światopoglądu w sposób agresywny. Ta nienawiść prowadziła do eskalacji przemocy i jej społecznej akceptacji. Nie ma na to miejsca w państwie demokratycznym.
  • Jakub Kocjan, Akcja Demokracja: „Telewizja, która miała być polska, wspólna, stała się szczujnią przeciw wrogom Partii. Działała przeciw polskiej racji stanu, skłócając nas z kluczowymi sojusznikami i siejąc antyeuropejską propagandę. Nigdy więcej mediów partyjnych – żadnej partii!”
  • Emilia Bartkowska-Młynek, Olsztyński Marsz Równości: „Osoby LGBT+ doświadczyły szczucia przez TVP szczególnie podczas kampanii prezydenckiej w 2020 roku. PiS, by zyskać na homofobii kilka punktów procentowych, uruchomił w TVP narrację, która sama rodzinę niszczyła. Od osób LGBT+ odwracali się ich najbliżsi, którzy uwierzyli w partyjną propagandę.”
  • Oliwia Kotowska, Akcja Uczniowska:Rada języka polskiego w 2019 roku przeanalizowała ponad 300 pasków Wiadomości TVP. 75% z nich miało charakter perswazyjny, jawnie sugerujący widzom i widzkom co mają sądzić, poprzez określenia takie jak „lewaccy zadymiarze”, „grozić”, „straszyć”, „radykalny”, „totalny” które miały na celu maksymalizować wrogość wobec podmiotów stojących w opozycji do PiS-u, zaprzeczając idei mediów państwowych, od których szczególnie wymaga się niezależności i obiektywności. Tego jako młode pokolenie wymagamy od telewizji publicznej.”
  • Klara Nadolska, Fundacja Impuls: „Chcemy by media publiczne realizowały swoje zadania, gwarantując bezstronność i pluralizm zawartości. Powinny być one otwarte na młodych, dając im przestrzeń do swobodnej wypowiedzi. Młode osoby powinny móc brać udział w debacie publicznej, komentować i wpływać na rzeczywistość. Czasy instrumentalnego traktowania młodych ludzi właśnie się skończyły.”

Zobacz też: Poczta Polska sprzedawała podrobiony towar

Poczta Polska sprzedawała podrobiony towar

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News