Piękne miejsca w Polsce, które warto odwiedzić na wakacjach

piękne miejsca w polsce bieszczady i wydmy w łebie

Cudze chwalimy, swojego nie znamy – choć powiedzenie to wydaje się w wielu kwestiach przestarzałe, to w przypadku zwiedzania Polski jak najbardziej się sprawdza. Nasz kraj obfituje w piękne widoki, ciekawą architekturę i niebanalne atrakcje. Wystarczy tylko nieco poszukać, aby spędzić najlepsze wakacje życia – wcale nie za wielkie pieniądze.

Jakie piękne miejsca w Polsce warto odwiedzić? Na jakie rejony najlepiej zwrócić uwagę w trakcie planowania swojego wakacyjnego wyjazdu? Zapraszamy na krótki poradnik!

Mierzeja Helska

Dużo popularnych nadmorskich miejscowości oferuje w zasadzie podobne doznania: mamy mniej lub bardziej zadbane plaże, kramiki z chińskimi pamiątkami i tłumy turystów. Pewną alternatywą dla osób kochających morze jest z pewnością Hel. Tutaj również w trakcie sezonu nie brakuje ludzi, jednak jestem przekonany, że półwysep oferuje o wiele więcej niż Darłowo, Ustka czy Pobierowo.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Przede wszystkim mamy do czynienia z oryginalnymi warunkami geograficznymi – każdy z nas kojarzy ten niewielki cypelek na mapie, który na żywo robi znakomite wrażenie. Ale to nie wszystko, ponieważ Hel oferuje mnóstwo innych atrakcji, szczególnie dla fanów sportów wodnych… czy nawet spadochroniarstwa, bo oddanie skoku w tym rejonie oferuje lepsze widoki, niż gdziekolwiek indziej w Polsce.

Bieszczady

Fani wycieczek górskich z pewnością pochodzili już nieco po Tatrach. Jeśli również poszukujesz nieco innych doznań, z pewnością powinieneś zainteresować się Bieszczadami. Próżno tam szukać spektakularnie wysokich gór albo skrajnie trudnych szlaków, jednak kilka czynników z pewnością wynagrodzi daleką i krętą podróż do Sanoka, Ustrzyk Dolnych czy Cisnej.

Przede wszystkim… spokój. To nie tak, że w Bieszczadach brakuje turystów – o nie, z roku na rok rejon ten jest coraz bardziej popularny. Ze względu jednak na niewielkie zagęszczenie, a także mnogość lasów, pól czy, rzecz jasna, gór, możemy liczyć na ciszę, spokój i relaks. To doskonałe miejsce nie tylko dla fanów wędrówki, ale również dla osób, które chcą się po prostu zrelaksować.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Całkiem rozległy rejon Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jeśli chodzi o piękne miejsca w Polsce, z pewnością zasługuje na uwagę. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na różnorodność tego terenu. Mamy do czynienia z intrygującymi formacjami skalnymi, spośród których najbardziej znane znajdują się w Ojcowskim Parku Narodowym.

Warto zobaczyć na własne oczy nie tylko słynną Maczugę Herkulesa, ale również zwiedzić liczne zamki znajdujące się na terenie Jury oraz odbyć wędrówki czy wycieczki rowerowe kilkunastoma znanymi szlakami. Ponadto jest to rejon, w którym bez problemu można znaleźć hotele ze SPA we względnie korzystnej cenie, więc połączenie aktywnego wypoczynku z relaksem i regeneracją wydaje się dobrym pomysłem dla każdego.

Zamek w Mosznej

Na południe od Opola stoi jedna z najpiękniejszych polskich budowli. Mowa oczywiście o zamku w Mosznej, który swoją architekturą przypomina najbardziej bajkowe lokacje, jakich nie powstydziłyby się kultowe rejony Niemiec czy Szwajcarii. Znajdziemy tam 99 wież i 365 pomieszczeń, a zamek otacza przepiękny park, w którym turyści potrafią spędzić wiele godzin.

Lista pod tytułem Piękne miejsca w Polsce nie istniałaby bez tego zamku. Choć przemierzyłem Polskę wzdłuż i wszerz, to nie natknąłem się jeszcze na budowlę, która zrobiłaby na mnie takie wrażenie. Warto dodać, że na miejscu można zjeść obiad, wypić kawę, a nawet wykupić nocleg. Świetna atrakcja nie tylko dla miłośników architektury (i Disneya).

Szwajcaria Kaszubska

Mowa o okolicach Kartuz. To potoczna nazwa, która doskonale oddaje warunki naturalne tego rejonu – nie musimy wyjeżdżać za granicę, żeby podziwiać wspaniałe łąki, pola, lasy i jeziora. Jest to miejsce zarówno dla fanów aktywnego wypoczynku ze względu na mnogość ścieżek pieszych i rowerowych, ale też dla ludzi – podobnie jak w przypadku Bieszczad – ceniących święty spokój.

Miłośnicy lokalnego folkloru będą również zadowoleni z licznych muzeów i skansenów – niech za przykład służą Kaszubski Park Etnograficzny czy muzeum we Wdzydzach. Niby Polska, a zupełnie jak Szwajcaria!

Wydmy w Łebie

Ruchome wydmy nie bez powodu każdego roku przyciągają tysiące turystów. Przepiękne połacie piaszczystego terenu są nie tylko przyjemne dla oka, ale i zapewniają pewien rodzaj spokoju, którego oczekujemy od wakacyjnego wyjazdu (i wtedy, gdy zwiedzamy piękne miejsca w Polsce).

Fani aktywności fizycznej również będą zadowoleni z możliwości podziwiania ruchomych wydm – aby dojechać z parkingu w miejsce docelowe, trzeba pokonać drogę o długości ok. 7,5 kilometra. Można to zrobić na różne sposoby – pieszo, meleksem czy rowerem, ale nie sposób uczynić to bez zatrzymywania się w poszczególnych zakątkach Słowińskiego Parku Narodowego.

Zobacz także: Nowy Jork – 10 magicznych miejsc

Nowy Jork – 10 magicznych miejsc, które cię zachwycą

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News