Sikor jest ofiarą swoich głupich decyzji. Rozmawiamy z Jackiem Belerem, odtwórcą roli Sikora w „Ślepnąc od świateł”

Mężczyzna w czerwonej kamizelce i czapce z daszkiem stojący w deszczu

Serial HBO na podstawie powieści Jakuba Żulczyka Ślepnąc od świateł, możemy już w całości oglądać na HBO GO. Z okazji premiery serialu, rozmawiamy z aktorem, Jackiem Belerem – odtwórcą roli Sikora – dealera, który wprowadza Kubę w świat mafii.

Jacek, czytając Twoją notkę biograficzną, nie można powiedzieć, że jesteś człowiekiem jednej profesji. Aktor teatralny i filmowy, reżyser, wokalista, poeta i grafik. Ile godzin ma Twoja doba i jak to wszystko godzisz? (śmiech)

Ktoś mnie trochę przecenił (śmiech). W 2010 roku założyłem formację Mięśnie. Tam, poza graniem, pisałem i zajmowałem się stroną wizualną spektakli i koncertów. Mięśnie były czymś unikalnym, ale nie czuję się w związku z tym reżyserem. Poetą też nie jestem. Pisze i rysuję, gdy zaczynam wariować z nudów. Jeżeli pojawia się okazja, by dać upust swoim pomysłom, robię to. Jak nie na papierze, to przed kamerą albo na scenie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


https://www.youtube.com/watch?v=Y4l9EK-1tfw

Skupiając się na Twojej karierze filmowej, można odnieść wrażenie, że często otrzymujesz role, w których wcielasz się w czarne charaktery. Tak faktycznie jest, że jakoś przykleiła Ci się łatka bad guy’a produkcji? I terapeutyczne pytanie: jak się z tym czujesz?

Nie myślę o tym. Jeżeli w roli psychopaty czy cwaniaka jest coś nieoczywistego, coś, co odróżnia ją od poprzedniej, którą zagrałem, to świetnie. W każdym z tego rodzaju charakterów staram się dostrzec jakąś słabość, prowokującą postać do takich lub innych zachowań. Wychowałem się na czarnych charakterach. Żal mi, gdy okazuje się, że większość z nich musi zginąć, by widz mógł uwierzyć, że świat wcale nie jest taki zły. Mam świadomość tego, jak wyglądam, ale nie lubię utartych schematów dlatego, granie wbrew tzw. warunkom to najlepsza jazda i możliwość poszukania w sobie czegoś nowego czym będę mógł zaskoczyć widza.

Czytaj również: Widzieliśmy trzy odcinki „Ślepnąc od świateł”: czy warto oglądać?

W serialu HBO Ślepnąc od świateł, grasz Sikora, dealera, który wprowadza Kubę w świat mafii. Jaki jest Sikor?

Sikor jest ofiarą swoich głupich decyzji. Jego wątek to zaledwie jedna z wielu części układanki jaką jest Ślepnąc od świateł. Sami zresztą zobaczycie.

Mężczyzna w czerwonej kamizelce prowadzonych przez dwójkę mezczyzn

Czy w przygotowaniach do tej roli, było coś szczególnego, co wywarło na Tobie emocje?

W przygotowaniach nie, ale sama robota na planie to zupełny odjazd. Zaangażowanie emocjonalne i pełne oddanie dla sprawy to podstawa pracy z Krzyśkiem. To wyższy poziom ryzyka i adrenaliny. To rodzi różne emocje, ale najważniejsze jest zaufanie. To powoduje, że coś może stać się jeszcze lepsze, niż się spodziewałeś.

Nie moglibyśmy o to nie zapytać: czy przed rozpoczęciem zdjęć do serialu byłeś już po lekturze książki Jakuba Żulczyka i miałeś jakieś wyobrażenie o tej, powiedzmy – mrocznej stronie Warszawy?

Nie, nie czytałem książki, ale kiedy ludzie będący jej fanami pytają mnie kogo gram w serialu, to nikt z nich nie kojarzy Sikora (śmiech). Mam nadzieję, że po emisji to się zmieni. Jeśli chodzi o mroczną stronę Warszawy, to nie jest mi obca, ale nie wchodziłbym w szczegóły (śmiech).

https://www.youtube.com/watch?v=GZkJ_NzwkeE

Warto dodać, że poza filmami, jak już wspomnieliśmy, jesteś także aktorem teatralnym i zagrałeś w jednym z najbardziej kontrowersyjnych spektakli ubiegłego roku, czyli w Klątwie na deskach Teatru Powszechnego. Niektórzy chcieli Was wszystkich spalić na stosie. Jaki jest Twój stosunek do tej sprawy, już po sporym upływie czasu?

Klątwa otworzyła mi oczy na mnóstwo spraw, ludzkich postaw, absurdalnych sytuacji i zachowań. Z aktora spektaklu mogłem stać się obserwatorem tego, co działo się i dzieje czasami poza teatrem. To świetnie wyreżyserowany spektakl, o którym można rozmawiać tylko po jego obejrzeniu. Klątwę zobaczyli ludzie o skrajnie różnych poglądach. Wydaje mi się jednak, że żaden z widzów, którzy zrozumieli przekaz, nie spali nas na stosie. Hejt w sieci i w mediach prowadzony przez idiotów, którzy nawet tego nie widzieli, nie ma znaczenia. Jako zespół, jako teatr podjęliśmy ryzyko, aby rozpocząć otwartą rozmowę na tematy, które od dawna nie powinny być tematami tabu.

Czy masz na swojej check-liście jakieś role, o których zagraniu marzysz?

Nie mam swojej check-listy. Skupiam się na rolach, które w danym czasie mam do zagrania.

Wybierz 5 utworów, które według Ciebie najlepiej wpisują się, w odgrywaną przez Ciebie postać Sikora w Ślepnąc od świateł?

  • Beastie Boys – SURE SHOOT
  • Sonic Youth – DEATH VALLEY 69
  • Gill Scott Heron – ME AND THE DEVIL,
  • Jan k1ller – VAN GOGH
  • …. i coś z niemieckiego techno (śmiech).

Rozmawiała: Klarysa Marczak

Poniżej znajdziecie także specjalną playlistę utworzoną przez TIDAL z okazji premiery serialu.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News