Pokazy mody Haute Couture to creme de la crem dla elit. Brzmi luksusowo? Tak miało być. Wybraliśmy dla was dziesięć najciekawszych pokazów światowej mody. Krawiectwo wielkich projektantów zachwyca nawet najbardziej wybrednych znawców oraz koneserów skłonnych wydawać na nie fortuny. Reasumując to sztuka i unikalne projekty w limitowanych wersjach.
Haute couture to z francuskiego wysokie krawiectwo. Takie domy mody jak Chanel, Dior czy Givenchy tworzą między innymi projekty na specjalne zamówienie konkretnych klientów. Kreacje utrzymane są na najwyższym poziomie, ręcznie uszyte z najwyższej jakości materiałów. Bardzo często do stworzenia jednego stroju zatrudnianych jest co najmniej dwudziestu rzemieślników, a ich dzieła sztuki powstają miesiącami.
Alta moda, jak nazywają ją Włosi, to sztuka. Kunsztu wykonania oraz materiałów, z których są stworzone, nie da się porównać do mody produkowanej masowo. Cały świat mody z wielką niecierpliwością wyczekuje odbywających się dwa razy do roku tygodni mody, na których prezentowane są najnowsze kolekcje największych kreatorów.
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
Postanowiliśmy spojrzeć wstecz i pokazać wam dziesięć najwspanialszych pokazów mody.
CHRISTIAN DIOR HAUTE COUTURE FALL/WINTER 1947
Christian Dior swoją przygodę z Haute Couture zaczął kultową kolekcją New Look w 1947 roku. Zaprezentował dopasowane talie i rozkloszowane spódnice. Na zdjęciu modelka przemierza ulice Paryża ubrana w sukienkę Diorama.
YVES SAINT LAURENT HAUTE COUTURE SPRING/SUMMER 1982
Na pokazie haute couture w 1982 roku, projektant świętował 20. rocznicę swojej pracy jako projektant mody we francuskim domu Yves Saint Laurent. Godne uwagi jest to, że projektant osobiście towarzyszył modelce ubranej w suknię ślubną, która zamykała pokaz.
CHANEL HAUTE COUTURE FALL/WINTER 1983
Swój debiut jako dyrektor kreatywny francuskiego domu mody Chanel, Karla Largerfeld miał 1983 roku. Na wybiegu pojawiła się Inès de la Fressange. Spojrzenie Lagerfelda na modę nie było wówczas zbyt popularne. Dopiero w późniejszym okresie projektantowi przypisano wprowadzenie Chanel do epoki współczesnej.
CHANEL HAUTE COUTURE SPRING/SUMMER 1992
Christy Turlington na wybiegu przechadzała się w czarnej kreacji zdobionej złotymi łańcuchami. Tę suknię w stylu vintage mogliśmy podziwiać niedawno na Lily-Rose Depp, która ubrała ją na czerwony dywan Met Gali w 2019 roku.
CHRISTIAN DIOR HAUTE COUTURE FALL/WINTER 2005
Modelka Lily Cole niemalże płynęła w fantazyjnej sukni od Dior. Niezwykła kolekcja była odą do historii domu mody i tego, jak była ona interpretowana przez różnych artystów i fotografów, między innymi Irving Penn, Cecil Beaton, Lillian Bassman, Christian Berard i René Gruau.
JEAN PAUL GAULTIER HAUTE COUTURE SPRING/ SUMMER 2007
Jessica Stam wcieliła się w eteryczną postać na wybiegu Johna Paula Gaultiera. W kolekcji można było dostrzec wiele odniesień do religii. Modelka miała na głowie instalację przypominającą aureolę. Na jej twarzy namalowano trzy ociekające łzy, symbolizujące płaczącą Madonnę.
MAISON MARGIELA HAUTE COUTURE FALL/WINTER 2012
Tę kolekcję mogliśmy podziwiać na pierwszym pokazie mody projektanta, który stworzył go pod swoim nazwiskiem. Modelki z zasłoniętymi kryształowymi maskami twarzami stały się odpowiednikami tajemniczego projektanta, który maskował swoją tożsamość. Widownia uwielbiała takie pokazy mody.
FENDI HAUTE COUTURE FALL/WINTER 2016
Legendy i bajki, tak nazwał kolekcję Karl Lagerfeld. Pokaz mody przeniósł do bajkowej rzymskiej Trevi Fountain, gdzie modelki dosłownie chodziły po wodzie. Był to pokaz mody z okazji 90. rocznicy założenia domu mody Fendi.
CHANEL HAUTE COUTURE SPRING/SUMMER 2017
Na wybieg pokazu Haute Couture Karl Lagerfeld zaprosił 17-letnią wówczas Lily-Rose Depp. Istotne jest to, że modelka ubrana była w pudrową suknię jego projektu. Swoją kreacją bezsprzecznie zachwyciła nie tylko widownię oraz krytyków mody. Wszystkie pokazy mody Chanel zaskakują, niewątpliwie ten był naprawdę wyjątkowy.
JEAN PAUL GAULTIER HAUTE COUTURE SPRING/SUMMER 2020
Zaledwie kilka dni przed wielkim widowiskiem, Jean Paul Gaultier ogłosił, że pokaz mody będzie jego ostatnim po 50 latach tworzenia genialnych projektów. Jego pieśń łabędzia składała się z ponad 200 stylizacji, w których można było dopatrzyć się inspiracji z jego własnych archiwów, przywołując kultowe wzory.
Tekst: Kasia Tilda Frąckowiak