Wybieramy muzea, które powinien odwiedzić każdy pasjonat mody

Manekiny ubrane w sukienki

Moda szybko reaguje na bieżące wydarzenia. Działa jak lustro naszych czasów, powiedział Andrew Bolton.

Rzeczywiście materialna kultura i przedmioty, które zdobyliśmy, zawsze miały znaczenie w podstawowym kształtowaniu naszego zrozumienia świata. Funkcjonalność torebki, wysokość obcasa czy kształt rękawa na swój sposób prowadzą do zmiany społeczeństwa. Przedstawione muzea są poświęcone osobom, które spędziły swoje życie na formowaniu takiej kultury, czyli mody.

1. Museé Yves Saint Laurent, Marakesz, Maroko

Museé Yves Saint Laurent w Marakeszu położone jest przy ulicy Rue Yves Saint Laurent i przylega do słynnych ogrodów Jardin Majorelle. Jest czymś więcej niż zwykłym muzeum. Nie chodzi tutaj tylko o to, że znajduje się przy ulicy, gdzie Saint Laurent zaprojektował większość swoich kolekcji, ale obejmuje także słynny ogród, w którym zostały rozsypane jego prochy.

To dzięki temu ogrodowi zdecydowałem się stworzyć tutaj muzeum Saint Laurent, powiedział życiowy partner projektanta Pierre Berge. Dowiedziałem się, że w ciągu roku to miejsce może odwiedzić 800 000 osób. Dowiedziałem się także, że jest touristique. Nadarzyła się okazja na kupno pustego miejsca na rue Yves Saint Laurent więc zrobiłem to, dodaje.

Muzeum Yves Saint Laurent zajmuje powierzchnię 4000 metrów kwadratowych i jest zaprojektowane przez francuskie biuro architektoniczne STUDIO Ko. Do wystroju wnętrz użyto między innymi takich materiałów jak terakota, marokańskie kamienie i marmur. Museé Yves Saint Laurent w Marakeszu jest połączone z innym paryskim muzeum również poświęconym projektantowi. Połączone miejsca zawierają ponad 20 000 kreacji i dodatków haute couture od czasów powstania francuskiego domu mody w 1961 roku. Nowy marokański obiekt posiada specjalne audytorium, bibliotekę badawczą oraz kawiarnię. Czego można chcieć więcej?

2. Museo Ferragamo, Florencja, Włochy

W samym sercu toksańskich wzgórz mieści się XIX wieczny pałac. W 1995 roku rodzina Ferragamo postanowiła otworzyć muzeum na cześć swojego patriarchy. Mieści się w nim imponujące archiwum projektów Ferragamo. Muzeum we Florencji posiada bogatą kolekcję butów na obcasie dostosowanych specjalnie do stóp aktorek, takich jak Sophia Loren, Judy Garland, Marilyn Monroe czy Audrey Hepburn. Dzięki włoskiemu projektantowi możemy dziś nosić mnóstwo rodzajów butów. Wynalazł on bowiem buty na koturnie, słynne cage hil, czy choćby shell- shaped sole. Ferragamo został okrzyknięty szewcem gwiazd.

3. Musée Christian Dior, Granville, Francja

Moje życie i styl zawdzięcza niemal wszystko dzięki wyglądowi i położeniu Les Rhumbs, wyznał kiedyś Christian Dior. Projektant spędził dzieciństwo na przedmieściach Granville we Francji. Stara willa położona na szczycie nadmorskiego klifu była jego rodzinnym domem. Teraz mieści niezwykłą kolekcję dzieł, które stworzył francuski projektant. W rzeźbionych i zakurzonych ramach okiennych oraz kolorach Normandii łatwo dostrzec to, co siedziało w wyobraźni Diora. Na terenie muzeum projektanta znajduje się także różany ogród, mnóstwo krzaków głogu oraz dolina lili, na której Dior dużo czasu spędzał z matką.

4. Comme des Garçons Trading Museum, Tokyo

To wyjątkowa wizja Rei Kawakubo na przestrzeń dedykowaną sztuce po prostu patrzenia, która ujrzała narodziny muzeum w Tokio. Serce modnej alei Omotesando mieści obecnie ekskluzywną kolekcję wybranych kreacji Comme des Garçons. Kremowe płaszcze, dopasowane do nich kapelusze oraz eleganckie doły, które stworzył Kawakubo. Stylizacje wiszące na białych ścianach przypominają duchy.

Niewielka kolekcja dzieł z przeszłości projektanta jest wymieszana z bieżącymi kreacjami. Kiedyś Björk powiedziała, że sklepy Kawakubo są święte. Być może to będzie nowa świątynia artystki.

Tekst: Kasia Tilda Frąckowiak

Rate this post