Kim była modowa rewolucjonistka Coco Chanel?

Kim była modowa rewolucjonistka Coco Chanel?
By Los Angeles Times - https://digital.library.ucla.edu/catalog/ark:/21198/zz0002nwv5, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=124657035

Marka Chanel to nazwa, z którą chyba każdy się zetknął. Nie każdy jednak zna historię, jaka stoi za jej założycielką i wielka, acz kontrowersyjną postacią świata fashion, jaką była Coco Chanel.

Z czego znana jest Coco Chanel?

Najbardziej rozpoznawalnymi znakami firmowymi Coco Chanel są mała czarna sukienka oraz perfumy Chanel numer 5. To istnieje w pamięci większości osób. Nie ma na świecie drugiego tak bardzo znanego zapachu. Tworzy go ponad 80 składników z głównym udziałem irysów, róży, jaśminu ora konwalii i nieprzerwanie jest on hitem sprzedaży od 1921 roku. Nie od razu jednak Coco stała się wielką gwiazdą oraz ikoną mody. Jak w wielu biografiach znanych osób, wszystko zaczęło się od ciężkiego dzieciństwa.

Coco Chanel początki

Coco to oczywiście pseudonim, który powstał w trakcie kariery. Naprawdę ta niewątpliwie wybitna osoba urodziła się jako Gabrielle Bonheur Chanel w roku 1883. Miejsce jej urodzenia to Saumur będące jednym z miast, w których można podziwiać słynne francuskie zamki na Loarą. Rodzina Chanel była wielodzietna i miała ona piątkę rodzeństwa. Jej ojciec po śmierci żony porzucił dzieci, które wylądowały w przytułku. I tam właśnie w wieku 12 lat mała Coco nauczyła się szycia, co miało tak ogromny wpływ na jej późniejsze losy.

Pierwszą drogą kariery, jaką chciała rozwinąć Coco było śpiewanie, które stało się jej zajęciem w lokalach w Vovhy oraz Moulins. W tym zajęciu nie była jednak wybitną postacią. Ale to właśnie wtedy powstał jej pseudonim Coco. Nikt dokładnie nigdy nie ustalił od czego on pochodzi. Dwie najczęściej powtarzane wersje mówią, że były to słowa piosenki, którą śpiewała w lokalach albo jak sama mówiła, jest to skrót od słowa kokota (cocotte), czyli kobieta lekkich obyczajów.

Początkiem kariery w świecie fashion stał się sklep z kapeluszami. Założyła go mając 20 lat z pomocą pewnego oficera francuskiej kawalerii, który ją wtedy utrzymywał. Dość szybko nastąpił rozwój działalności i do sklepu w Paryżu dołączyły dwa kolejne w Deauville i Biarritz, a oferta została powiększona również o ubrania. Sławę Coco zawdzięcza obracania się w kręgach artystycznych francuskiej stolicy. Tam właśnie nawiązała przyjaźnie między innymi z Pablem Picasso czy Jeanem Cocteau.


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Chanel No 5

Perfumy Chanel no 5 zadebiutowały na rynku w 1921 roku. Powstały one przy współpracy Coco z właścicielem sieci sklepów Theophilem Baderem oraz przedsiębiorcami z rodziny Wertheimer. Dopiero po ich sukcesie Coco renegocjowała na drodze sądowej umowę, gdyż na początku miała ona jedynie 10 procent udziałów w tym przedsięwzięciu.

Kim była modowa rewolucjonistka Coco Chanel?
Wikipedia

Zaraz po tym sukcesie nastąpiły też największe triumfy w branży modowej, czyli żakiet pozbawiony kołnierza zestawiony ze spódnicą. Taki strój wykorzystujący męskie elementy był wtedy rewolucją. Następnym olbrzymim sukcesem był projekt małej czarnej, który odmienił świat mody i zapoczątkował użycie czerni, wcześniej zarezerwowanej wyłącznie na czas żałoby.

Coco w czasach okupacji

Coco Channel przez lata była związana z księciem Westminster, ale jego zaręczyn nie przyjęła. W czasie okupacji Francji przez Niemców w czasie II wojny światowej zamknęła wszystkie sklepy i zwolniła pracowników. Tutaj następuje rozdział, który wiele osób we Francji uważa za zdradę. Coco zamieszkała w paryskim hoteli Ritz i była widywana w towarzystwie niemieckich ważnych osobistości, a jej kochankiem był dyplomata Hans Gunther von Dincklage. W tym okresie również prowadziła ona starania o zabranie majątku swoim biznesowym partnerom, czyli żydowskiej rodzinie Wertheimerów. Gdy Francja została wyzwolona przez siły alianckie, Coco trafiła do więzienia pod zarzutem współpracy z niemieckim wywiadem. Została jednak z niego zwolniona i na kilka lat zniknęła, spędzając czas w Szwajcarii oraz swojej wiejskiej posiadłości.

Powrót Coco Channel

Jednak już w latach pięćdziesiątych, powróciła do świat mody, gdzie zyskała wielką sławę pomimo szerokiej krytyki ekspertów. Powrót był wyjątkowo udany i produkcja ubrań oraz perfum pod marką Channel stale rosła.

Coco zmarła w 1971 roku, w tym samym hotelu Ritz, w którym mieszkała w czasie okupacji. Po jej śmierci, stery firmy objął Karl Lagerfeld, a obecnie Virginie Viard, a firma wciąż pozostaje w dużej części w rękach rodziny Wertheimer.

Zobacz też: Sofia Coppola stworzyła krótkometrażowy film dla Chanel, pokazujący ewolucję paryskiego domu mody

Sofia Coppola stworzyła krótkometrażowy film dla Chanel, pokazujący ewolucję paryskiego domu mody

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News